1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Star Alliance THY'ye Yaradı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY’nin temmuz ayı sonu itibarıyla ilk yedi ayda dış hatlarda yüzde 20, iç hatlarda yüzde 11 ve toplamda yüzde 15.4 büyüme gösterdiğini açıkladı.
  Kotil, THY’nin Star Alliance ittifakına girmesinin de sağladığı olumlu etki sayesinde transit yolcu sayısında yedi aylık dönemde yüzde 42.9 gibi rekor bir artış olduğunu söyledi.

  TÜRK Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, temmuz ayı sonu itibariyle ilk yedi ayda THY’nin dış hatlarda yüzde 20, iç hatlarda yüzde 11 ve toplamda yüzde 15.4 büyüme gösterdiğini açıkladı. Kotil, THY’nin Star Alliance ittifakına girmesinin de sağladığı olumlu etki sayesinde transit yolcu sayısında yedi aylık dönemde yüzde 42.9 gibi rekor bir artış olduğunu söyledi.

  Bizim gibisi yok

  THY’nin ilk yedi aylık dönemine ilişkin uçuş verilerini değerlendiren Genel Müdür Temel Kotil, yurtdışı satışlardan elde edilen gelirin 2007’de toplam gelirlerin yüzde 73’ünü oluşturduğunu son verilerle bu oranın yüzde 75’e yükseldiğini belirtti. "Hem yolcu sayısını, hem yolcu taşıma kapasitesini ve doluluk oranlarını hem de gelirlerini ve imajını hep birlikte bu kadar yükseklere taşıyan sanırım dünyada böyle bir havayolu yok" diye konuşan Kotil, 2008 sonuna kadar toplam 23.5 milyon yolcu taşımayı ve 4.5 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

  800 bin transit

  Kotil, THY’nin Star Alliance ittifakına girmesinden sonra özellikle transit yolcu sayısında olağanüstü bir artış gözlendiğini kaydederek şunları söyledi: "İstanbul merkezli olmak üzere dünyanın çeşitli noktaları arasında taşıdığımız transit yolcu sayısı ilk yedi ayda tam yüzde 42.9 gibi büyük bir artış gösterdi. Avrupa’dan Asya’ya, Uzakdoğu’ya, Ortadoğu’ya ya da Afrika’ya ve buralardan Avrupa’ya olmak üzere geçen yedi ayda 800 bin yolcu taşıdık. Hedefimiz yıl sonuna kadar bu sayıyı 1.5 milyona çıkarmak. Transit yolcu sayısındaki artış THY’nin kalite, servis, fiyat açısından tüm dünyada rekabet edebilir hale geldiğini ve tercih edilen bir havayolu olarak global bir oyuncu olduğunu da gösteriyor. Biz transit yolcu ile Türkiye ekonomisi ile Türkiye ile hiç ilgisi olmayan bir pazar yaratmış olduk. Bundan da ayrıca mutluluk duyuyoruz."

  Günde 80 bin yolcu

  Kotil, "Yedi aylık sonuçlar her iki hedefe de rahatlıkla ulaşabileceğimizi gösteriyor. Temmuz sonunda 5.9 milyonu yurtdışı, 6.2 milyonu da yurtiçi olmak üzere ve Anadolu Jet de dahil toplam 12 milyon 500 bin yolcu taşıdık. Bu yoğun trafik mali sonuçlara da aynı şekilde olumlu bir yansıyacak" dedi. 2007 yılı sonunda yurtdışı satışlardan net 2 milyar dolar gelir elde ettiklerini belirten Kotil, 2008 için bu rakamı yüzde 50 arttırarak 3 milyar dolara ulaştırma kararlılığında olduklarını ifade etti. Kotil, geçmiş yıllarda THY’nin bir yılda toplam 2 milyon yolcu taşıdığını hatırlatarak " Şimdi sadece Temmuz 2008’de 2 milyon 226 bin yolcuyu bir ayda taşıdık. Trafiğin en yoğun olduğu Ağustos aylarında ancak ulaşabileceğimiz rakama bu kez Temmuz ayında ulaşarak günde ortalama 80 bin yolcu hedefini de yakaladık. Günlük sefer sayımız 600’e ulaştı" diye konuştu.

  Doluluk oranı Avrupa’da düştü THY’de yükseldi

  THY’nin ilk yedi aylık dönemde doluluk oranlarına ilişkin rakamları paylaşan Temel Kotil, Avrupa Havayolları Birliği’ne bağlı havayolu şirketlerinin doluluk oranında yüzde 1.5 düşüş olduğunu ve bu oranın yüzde 75.4’e düştüğünü ifade ederek, "THY ise aynı dönemde doluluk oranını yüzde 2.9 artırarak yüzde 73.9’lik bir doluluğa erişti. Ortadoğu’ya uçuşlarda ise yolcu sayısında yüzde 59.7 artışla tam bir patlama yaşamaktayız. Ortadoğu’ya veya Ortadoğu’dan uçuşlarda kapasitemizi yüzde 46.8 artırırken, doluluk oranımız da yüzde 75.6’ya çıktı. THY’nin doluluk oranının artması sayesinde Avrupa’nın ortalaması da yükseldi" değerlendirmesini yaptı.

  Dünyada her 100 yolcudan 1’i THY ile uçuyor

  TEMEL Kotil, rakamların THY’nin global pazardan aldığı payın artışını da belgelediğini söyleyerek, "Yakın zaman kadar her 200 yolcudan sadece biri THY uçarken şimdi biz bunu iki kat arttırarak her 100 yolcudan birini THY ile uçurur hale getirdik. Dünyanın en büyük havayollarında mevcut oran 100 yolcuda iki ya da üç yolcu düzeyinde. Bizim hedefimiz de 2013 yılında her 100 yolcudan ikisinin THY ile uçurmak. Bu da hiç uzak bir hedef değil" dedi.

  Yeni hatlarda pişman olmadık

  YENİ açtıkları hatların yanı sıra sefer artışı yaptıkları hiçbir hattan negatif bir sonuç almadıklarını vurgulayan Genel Müdür Temel Kotil bu konuda şu bilgileri verdi: "Örneğin Dubai’ye, Şam’a günde bir sefer yapıyorduk. İkiye çıkardık ve bunun olumlu sonuçların hemen aldık. Bangkong’a haftada üç sefer yapıyorduk sayısını 10’a çıkardık. Mısır’a şu an haftada 9 sefer yapıyoruz hedefimiz 21’e ulaşmak. Ülkelerarası anlaşmalar gereği Kanada’ya henüz uçamıyoruz, ama en kısa zamanda bu ülkeye de uçmak için sabırsızlanıyoruz. Çin ve Japonya’ya da günde tek uçuşumuz var. İki ülke arasındaki uçuş hakkını sınırlayan anlaşmalar gereği bu sayıyı arttıramıyoruz, ancak ciddi bir talep var. Bu hatlarda da yeni seferler için beklemedeyiz."

  hurriyet.com
   
Star Alliance THY'ye Yaradı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yağışlar İstanbulun barajlarına yaradı

  Yağışlar İstanbulun barajlarına yaradı

  İstanbul'u etkisi altına alan yağışlar, kente su sağlayan barajlardaki mevcut su hacmini 54 milyon metreküp arttırdı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerinden derlenen bilgiye göre, kente su sağlayan ve toplam 863 milyon 770 bin metre küp su tutma kapasitesine sahip olan barajlardaki mevcut su hacmi 196 milyon metreküp oldu. Dün itibariyle 142 milyon metre küp olan...
 2. Ergenekon kazıları definecilere yaradı

  Ergenekon kazıları definecilere yaradı

  Başkent'teki Ergenekon kazıları, üç uyanık defineciyi harekete geçirdi.Zanlılar önemli eserlerle yakalandı. Ergenekon operasyonu kapsamında bulunan krokiler üzerine 8-12 Ocak arasında Ankara'nın Gölbaşı, Atatürk Orman Çiftliği, Saklıbahçe mesire alanı ve Sincan Yenikent'te kazı çalışması yapıldı. Bir adet tarihi eserin de bulunduğu kazı çalışmalarını fırsat bilen üç define avcısı...
 3. Hollandalı yolcular THY'ye dava açıyor

  Hollandalı yolcular THY'ye dava açıyor

  9 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasına ilişkin, Hollandalı yolcular THY'ye dava açmaya hazırlanıyor. İstanbul-Amsterdam seferini yaparken, Schiphol Havaalanı'na inişi sırasında düşen THY’nin adlı uçağının Hollandalı yolcuları, THY'yi dava etmeye hazırlanıyor. Davanın sebebi ise THY'nin verdiği kaza yardımlarının yetersiz bulunması. Hollanda basınında yer alan haberlere göre THY, kazadan...
 4. Şahan'dan ayrılmak yaradı

  Şahan'dan ayrılmak yaradı

  ÖNCE SEVGİLİSİ ŞAHAN GÖKBAKAR'DAN AYRILAN, ARDINDAN EVİNİ DEĞİŞTİREN RUTKAY, 14 KİLO VEREREK KENDİSİNİ BAŞTAN YARATTI. Oyuncu Doğa Rutkay, hayatında yaptığı tadilatı bitirdiğini söyledi. Geçmişini silip yepyeni bir hayata başladığını söyleyen Doğa Rutkay, evinden, kullandığı eşyalara kadar her şeyini değiştirdiğini ve üç ayda 69'dan 55 kiloya indiğini açıkladı. Her sabah 60 dakika...
 5. makber- star

  makber- star

  Makber Türkiye’nin “Love Story”si Makber, bu akşam Star’da! Kimsesiz büyüyen Güneş ile zengin bir ailenin oğlu olan Hazar’ın, kaderin neden olduğu tesadüflerle başlayan ilişkisi, zamanla nefretten aşka dönüşür. Hazar’ın babası Yahya, oğlunun Güneş’le ilişkisine şiddetle itiraz eder. Yahya’nın amacı oğlunu eski ortağının kızı olan ve kendi himayesinde büyüyen Leyla ile evlendirmektir....

Sayfayı Paylaş