Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Stres Dişlere de Zararlı

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Strese bağlı olarak görülen uyku sırasında dişleri gıcırdatma, çeneyi sıkma ve kilitlemenin, dişlerin, dişetlerinin ve diş köklerinin aşınarak zarar görmesine neden oluyor.Eskişehir - Hastalığın üstesinden gelmek için stresin önlenmesi gerektiği, ilaç destekli psikolojik tedaviyle birlikte dişlere takılacak koruyucu diş kılıfının da dişlerin zarar görmesini engelleyeceği belirtildi.


  Eskişehir Diş Tabipleri Odası Başkanı Tarık Tunçel, günlük hayatın sıkıntılarından kaynaklanan stresin, insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, uyku sırasında strese bağlı diş gıcırdatma ve çeneyi kilitleme gibi davranışların "burksizm hastalığı" olarak tanımlandığını kaydetti.

  Diş gıcırdatma ve sıkmanın sadece geceleri değil, aşırı stres durumlarında gündüzleri de görülebileceğini anlatan Tunçel, gündüz stresli durumlarda dişlerini sıkan veya gıcırdatan insanların geceleri de aynı hareketi tekrarlayabildiklerini vurguladı.

  Tunçel, kişinin sabah kalktığında eklemlerinde, çiğneme kaslarında, baş ve boyun kısmında ağrı, yorgunluk hissi, yutkunma güçlüğü, dişlerde ağrı ve hassasiyet görülmesinin burksizm hastalığından kaynaklandığını bildirdi.  "DİŞLERDE SALLANMA BAŞLAR"

  Diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığının dişlere zarar verecek boyutlara ulaşabileceğini söyleyen Tunçel, şöyle konuştu: "Strese bağlı olarak görülen uyku sırasında dişleri gıcırdatma, çeneyi sıkma ve kilitleme, dişlerin, dişetlerinin ve diş köklerinin aşınarak, zarar görmesine neden oluyor. Sürekli birbirine sürtünen dişlerin mineleri zarar görür, dişlerin boyları kısalır. Köklerinde basınçtan dolayı kistik oluşumlar meydana gelir. Dişi çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve dişlerde sallanmalar başlar."

  Burksizm hastalığı olanların dişeti dokularının da zarar görebileceğini ve dokunulduğunda dişeti kanamalarının oluşabileceğini belirten Tunçel, çene eklemindeki kıkırdak dokuda meydana gelebilecek tahribat yüzünden eklem şikayetlerinin ortaya çıkabileceğini ifade etti.

  Hastalığın üstesinden gelmek için stresin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Tunçel, ilaç destekli psikolojik tedaviyle birlikte dişlere takılacak koruyucu diş kılıfının da dişlerin zarar görmesini engelleyeceğini sözlerine ekledi.
  AA/ NTV
   
 2. Vijdan

  Vijdan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.027
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Stres Dişlere de Zararlı
  Evet adminim çok doğru ,bende çok çekiyorum bu diş sıkmadan..Uzun süre koruyucu aperey kullandıysamda,ilaçla destek aldıysamda nafile..Dişçim niye sıkıyorsun bu kadar diyor bende bilmem bilsem bu kadar diş sıkmam diyorum..Sallanmalar başladı hafiften..Aman gençler boş verin bazı şeylere,rahat olun..Değmez hiçbir şey için can sıkmaya.Ben biraz geç anladım galiba ama elden bişey gelmiyor artık..
   
Stres Dişlere de Zararlı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fazla diş macunu zararlı

  Fazla diş macunu zararlı

  Yanlış diş fırçalama teknikleri ve aşırı diş macunu kullanımı diş eti hastalıklarına neden oluyor. Edirne Selimiye Devlet Hastanesi Diş Hekimi Sercan Ulugöl, diş fırçalamanın belli bir tekniği olduğunu, fazla macun kullanmanın diş etini erittiğini söyledi. Diş Hekimi Ulugöl, “Diş fırçalanırken fırça fazla bastırılmamalıdır. Fırçanızı 45 derecelik bir açı ile diş ve diş eti birleşiminde...
 2. Stres Dişlerimize de Zarar Veriyor

  Stres Dişlerimize de Zarar Veriyor

  Stres dişlerimize de zarar veriyor! Diş hekimliği dilinde Bruksizm olarak adlandırdığımız çenelerin sıkılması ve dişlerin gıcırdatılması aşırıya kaçınca dişlere zarar veriyor. Bu rahtsızlıkığın en büyük nedeni ise stres. Bruksizm nedir? Bruksizim dişlerinizi birbirine sürtmeniz ve çenelerinizi sıkmanız anlamına gelmektedir. Genellikle uyku sırasında yapıldığı için her zaman farkına...
 3. Uykuda diş gıcırdatma stresten kaynaklanıyor

  Uykuda diş gıcırdatma stresten kaynaklanıyor

  uyurken dis gicirdatmak gece uyurken diş gıcırdatma diş gıcırdatma gıcırdatmak dis gicirdatmak Genellikle uyku sırasında dişleri bilinç dışı bir şekilde sıkarak yapılan bir eylem olan diş gıcırdatma, normal olmayan bir durumdur ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkarır. Diş gıcırdatmanın başlıca sebebi ise strestir... Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Diş Hekimi Muzaffer Buyan'ın...
 4. Deniz suyu saçlarımıza zararlı mı???

  Deniz suyu saçlarımıza zararlı mı???

  Kırılmalara bağlı saç dökülmelerinde yaz aylarının en tehlikeli aylar olduğu belirtilerek, deniz suyu ve güneşin saçlara zarar verdiği bildirildi. Prof. Dr. Kerim Alpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de her 100 kişiden 58′inin 38 yaşına gelmeden saç dökülmesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Kadınların yüzde 40′ının, erkeklerin ise yüzde...
 5. İşyerindeki Stres Kalbe Zararlı

  İşyerindeki Stres Kalbe Zararlı

  Zalim bir patrona veya kaba iş arkadaşlarına mı sahipsiniz? Eğer cevabınız "Evet" ise sağlınız tehlikede. İşlerinde "hakaretlere maruz kalmak", "arkadan bıçaklamak" veya "küçümsenmek" çalışanların moral ve motivasyonunu olumsuz etkiler. İşyerlerinde gerginliğin giderek tırmanması, çağımızın en yaygın hastalıklarından olan stresi de tetikler. Sonuç olarak...

Sayfayı Paylaş