Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.356
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Stres kısırlık yaparmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  stres hamile kalmaya engelmidir,stres gebe kalmayı zorlaştırımı,stres hamile kalmama engelmi,stres kısırlık nedenimi,stres ve kısırlık hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Kısırlık, hem sizde hem de eşinizde olabileceği gibi tek bir nedene bağlı da olabilir veya meydana gelen ya da devam bir gebeliğin önlenebilir faktörlerin bir kombinasyonu olabilir. Neyse ki, kısırlığın aşılması için çok güvenli ve etkili tedaviler vardır. Bu tedaviler hamile kalma şansınızı önemli ölçüde artırır.
  Hamile kalmak için, yumurtlama ve döllenmenin karmaşık süreçlerinde sadece doğru hareket etmek gerekiyor. Bazı çiftler gebelik için uğraşırken, kısırlıkla sonuçlanacak birşeyler yolunda gitmez.Buda çiftler arasında moral bozukluğuna ve endişeye sebep olur..Moral bozukluğunun kısırlık üzerindeki etkisi hakkındaki detayları konumuzda bulabilirsiniz


  Kısırlık (İnfertilite)
  Çiftlerin kısır ( infertilite) olduklarını öğrendiklerindeki duyguları oldukça karmaşıktır. Kişinin yaşadığı karmaşık duygular tıpkı bir yas sürecine benzemektedir. Hayal kırıklığı, umutsuzluk gibi duyguların yanı sıra öfke duygusu da yaşayabilirler. Öfke duygusu eşe, tedavi ekibine, çocuklu çiftlere vb. yönelebilir.
  Kısırlık (infertilite) psikolojik problemleri ortaya çıkarabilir. Kısır (İnfertilite) tanısı konulan kadınlarda depresyon ve kaygı bozukluğuna sık rastlanmaktadır. Mutsuzluk, iştah ve uyku sorunları yaşayabililer. Depresyonda sıklıkla karşılaştığımız “Ben yetersizim” şeklindeki olumsuz otomatik düşüncelere, kaygıda gördüğümüz “Acaba hamile kalabilecek miyim, kalamayacak mıyım?” “Bu seferde ya düşük olursa” vb. düşünceler taşıyabilirler. Bu durum kısırlık tedavisini de olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra stres ve psikolojik problemlerde kısırlığa neden olabilir.

  Kısırlık (İnfertilite) Tedavisi Süreci ve Psikolojik Etkileri

  Tedavi sürecinde kişinin duygulanımlarının değişmesi beklenen bir durum olmakla birlikte bu durum süreklilik arz ettiğinde kişilerin bu konuda destek almaları gerekmektedir.
  -Mutsuzluk
  -Umutsuzluk
  -İlgisizlik ve isteksizlik
  -Sürekli ağlama
  -Uyku sorunları (uykuya dalmakta, uykuyu sürdürmekte güçlük, uykusuzluk, aşırı uyuma)
  -İştahın artması, azalması.
  -Kilo kaybı/ kilo artması
  -Öfke ve kızgınlık
  -Dikkat ve konsantre olmakta yaşanan güçlükler
  -Unutkanlık
  -Motivasyon sorunları
  -Değersizlik, suçluluk duyguları
  -Kaygı (Kısırlık tedavisinin sonucuna yönelik kaygı duyma)
  -Depresyon
  -Yorgunluk, huzursuzluk
  -Kendine zarar verme, intihar düşünceleri
  -Sosyal alanlardan, aktivitelerden uzaklaşma

  Kısırlık (infertilite) ve Çevre

  Çiftler ilk olarak içinde yaşadıkları durumu saklama ihtiyacı duyabiliyorlar. Tedavi süreci ile birlikte ise, içe kapanık, buruk bir dönemin içerisine girebiliyorlar. Giderek günlük hayattan uzaklaşıp, içe kapanık bir süreç yaşayabiliyorlar. Çocuk sahibi olmadıkları için toplumda kendilerini suçlu ve ezik hissedebiliyorlar.
  Kısır ( İnfertilite ) çiftlerin kırılgan, insanlarla iletişimde sorunlar yaşayan, yalnız kişiler olabileceği düşünülmektedir. Kendisini yetersiz, değersiz hissedebilir ve hiç kimsenin kendisini anlayamadığını düşünebilirler. Bu noktada, çiftlerin duygularını paylaşması ve sosyal destek oldukça önemlidir.
  Çiftlerin psikolojileri üzerinde yakın çevrenin tutum ve davranışları da rol oynayabilir. Kısırlık (infertilte) tedavisi esnasında, çevrenin çifte soru sorması, yardım etmeye çalışması, iyi dileklerde bulunulması (aileden birinin çocuğu olduğunda darısı senin başına vb.) da stres ve baskı yaratabilir. Aynı zamanda tedavi sürecini de olumsuz etkileyebilir.
  Kısırlık tedavisinin maliyeti de eşler üzerinde baskı yaratabilir. Çiftlerin %15-20 sinde bu duruma rastlanmaktadır. Ülkemizde, toplumsal baskılar, töreler, çevre çocuk sahibi olamayan çiftler üzerinde psikolojik bir sıkıntı yaratmaktadır. Yapılan çalışmalar, son 15-20 yılda kısırlık tedavisinde büyük ilerlemelerin olduğunu göstermektedir.

  Gerek tedavi ekibinden kişilerin, gerekse ailelerin yeni tedavi seçenekleri, evlat edinme vb. konularda konuşmaları da çiftlerde umutsuzluk, öfke vb. bir çok karmaşık duygunun açığa çıkmasına neden olabilir.

  Kısırlık (infertilite) ve İletişim

  Kadınlar ve erkekler çocuk sahibi olamamaktan farklı şekillerde etkilenirler. Kısırlık ile ilgili yaklaşım tarzları, sorun çözme şekilleri, baş etme stilleri farklılıklar göstermektedir. Kadınlar, duygularını bir şekilde dışa vurmaktadırlar. Kadınlar sıklıkla duygusal odaklı baş etme yöntemlerini kullanmaktadır. Öfke, üzüntü, hayal kırıklığı vb. duygularını öteki ile paylaşmak ister. Erkekler bu durum karşısında çözüm önerilerinde bulunabilir, eşinin duygu dışavurumun gereksiz olduğunu söyleyebilir. Bu durum karşısında kadın, eşinin kendisini anlamadığını, önemsemediğini düşünebilir. Ben yalnızım duygusu yaşayabilir. Duygusal kopukluk, eşler arasındaki iletişimin giderek bozulmasına, eşlerin birbirlerinden uzaklaşmalarına neden olabilir. Bu süreçte, eşlerin birbirlerinin duygularını, düşüncelerini olduğu gibi kabullenmesi, değiştirmemeye çalışması önemlidir.
  Bazı kadınlar ise, çocuk sahibi olamamakla ilgili durumlarını dile getirmezler. Eşinin anlamasını beklerler. Beklenti kişinin hayal kırıklığı yaşamasına neden olur. Eşlerin çocuk sahibi olamamakla ilgili düşüncelerini, duygularını, ihtiyaçlarını dile getirmeleri gereklidir.

  Kısırlık tedavisinin maliyeti de eşler üzerinde baskı yaratabilir. Çiftlerin %15-20 sinde bu duruma rastlanmaktadır. Ülkemizde, toplumsal baskılar, töreler, çevre çocuk sahibi olamayan çiftler üzerinde psikolojik bir sıkıntı yaratmaktadır. Yapılan çalışmalar, son 15-20 yılda kısırlık tedavisinde büyük ilerlemelerin olduğunu göstermektedir.

  Psikolojik Destek

  Bireysel Psikoterapi
  Kısırlık tedavisine, çiftlerin fiziksel olarak hazırlanmalarının yanı sıra bu sürece psikolojik olarak da hazırlanmaları oldukça önemlidir.
  Tedavi sürecinin uzaması durumunda çiftler psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmeyebilirler. Tahlil ve tetkiklerin sonuçlarına göre, duyguları da bir salınım gösterebilir. Tahlil ve tetkikler olumlu geldiğinde, mutluluk duyguları yaşarken, umutlanırken, sonuçlar olumsuz olduğunda, endişe, korku, kızgınlık, umutsuzluk vb. duygular yaşayabilirler.
  Bireysel psikoterapi ile, çiftin tüm bu duyguları, düşünceleri, süreçte yaşadıkları sorunlarla baş etme becerileri üzerinden çalışılmaktadır.

  Grup Psikoterapi

  Yapılan çalışmalar grup psikoterapisinin kısırlık tedavisi esnasında yaşanan sorunlarla baş etme açısından etkin olduğunu göstermektedir. Grup psikoterapisinde, katılan kişiler yalnız olmadıkları, kendi yaşadıkları sorunu yaşayan başka kişilerin de olduğunu, o kişilerin kullandıkları baş etme yöntemlerini görerek kendileri içinde alternatif yollar oluşturabilirler.
   
Stres kısırlık yaparmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kısırlıkta stres..

  Kısırlıkta stres..

  Kısırlık hiç kimsenin kendisi için düşünmediği ancak her on çiftten birinin yaşadığı bir problemdir. Stres kısırlığın hem sebebi hem de sonucu olabilir. Biz hekimler hastalarımızı tedavi ederken mutlaka stres faktörünü hesaba katmak zorundayız, stresi en aza indirmek hem tedaviyi kolaylaştırır, hem de başarının yüksek olmasını sağlar. Kısır çiftlerde stres birden fazla sebeplidir. Öncelikle...
 2. stres kısırlık yaparmı ?

  stres kısırlık yaparmı ?

  Stres kısırlık yaparmı merak ediyorum.10 senedir çocuğumuz olmuyor ve bu arada başımıza gelmeyen kalmadı :(
 3. Miyom kısırlık yaparmı ?

  Miyom kısırlık yaparmı ?

  miyom hamile kalmaya engelmidir,miyom belirtileri,miyom nedenleri,miyom tedavisi,miyom hakkında bilgiler Miyom kadınlarda çok sık rastlanan bir patolojidir. 20-35 yaş arasındadaki kadınların %20'sinde görülür. Yaş ilerledikçe, myom sıklığında artma olmaktadır. 35 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40'ında myom vardır. Myomlara en çok 35-45 yaş grubu kadınlarda rastlanır. Bu durumda doğlal...
 4. Siğara kısırlık yaparmı?

  Siğara kısırlık yaparmı?

  siğara hamile kalmaya engelmidir,sigara gebe kalmaya engelmidir,siğara hamile kalmada sorun yaratırmı,sigara gebe kalmada sorun yaratırmı ,siğaranın gebelik üzerinde etkileri hakkında bilgiler Sigaranın sağlıkla ilgili yüzlerce konuda olduğu gibi doğurganlık (fertilite) konusunda da hem kadın hem erkek açısından çok çeşitli ters etkileri vardır. Bunlardan bazıları: - Fertilite yani...
 5. Stres hamile kalmayı engellermi?

  Stres hamile kalmayı engellermi?

  Stres insanın kendisini tehdit eden veya zora sokan herhangi bir durum karşısında vücudun gösterdiği tepkilerdir. Stres başlıca akut stres ve kronik stres olarak ikiye ayrılabilir. Akut stres vücudun ani durumlar karşısında gösterdiği tepkilerle çarpıntı, nabız hızlanması, tansiyon yükselmesi, katekolamin hormonlarda artış gibi belirtilere neden olur. Kronik stres ise sürekli uzun yıllar...

Sayfayı Paylaş