gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Stres Testine İşsizlik Ayarı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ABD’de 19 büyük finansal kuruluşunu kapsayan stres testine işsizlik ayarı geliyor.
  Ülkede işsizlik oranının hızlı bir yükseliş ile yüzde 8.5’a ulaşması sonucunda hükümet önümüzdeki haftalarda açıklamayı planladığı stres testleri ile ilgili değerlendirmesini değiştirme planları yapıyor. Bunun sonucunda sonuçları büyük ölçüde olumlu çıkmış olmasına karşın, bankalara daha fazla karşıtlık ayırma zorunluluğu gelmesi bekleniyor.

  Eleştiriler tetikledi

  2 ay önce gerçekleştirilen stres testlerinde işsizlik oranının 2010 yılında yüzde 10.4’u çıkacağı öngörülmüştü. Buna karşın ABD’de oran hızla büyüyor. ABD Merkez Bankası başta olmak üzere birçok kurum büyümeye yönelik tahminlerini geriye doğru revize etmek zorunda kalıyor. Hükümetin de özellikle analistlerden gelen eleştiriler üzerine böyle bir değişikliğe gitmeyi planladığı ifade ediliyor. Buna karşın hükümet bu konuda demeç vermekten kaçınıyor.

  Hükümete bu yöndeki en sert eleştiri kriz káhini olaran anılan New York University Öğretim Üyesi Nouriel Roubini’den gelmişti. Roubini testlerle ilgili olarak, "Hükümetin testlere yönelik hazırladığı en kötü senaryo bile, bugünkü senaryonun yanında pembe kalır. Bu nedenle de stres testleri bir saçmalıktan ibaret" demişti. Hükümetin daha önce hiç açıklamadığı test sonuçlarıyla ilgili olarak bu tarz bir revizyona gitmesi, tereyağından kıl çeker gibi olacak. Sonuçlar zaten açıklanmadığı için işsizlik revizyonu da kamuoyu tarafından anlaşılmayacak.

  6 ayda toplayacak

  Bankaların sermaye gücünü ölçmek için yapılan bu testlerin sonucunda daha fazla sermayeye ihtiyacı olduğu öngörülürse, banka bu bedeli 6 ayda toplamak zorunda kalacak. Bankanın sermaye toplamayı başaramaması durumunda, yine hükümet işin içine girecek.

  TARP Fannie Mea CEO’suna emanet

  ABD
  Başkanı Barack Obama Fannie Mae CEO’su Herb Allison’ı Hazine’nin başına geçirdi. Bu görev değişimi sonucunda Fannie’nin başına şimdiki COO Michael Williams’ın gelmesi bekleniyor. 65 yaşındaki Allison eskiden Merrill Lynch’in de yöneticileri arasındaydı. Görevi Neel Kashkari’den devir alacak olan Allison sayesinde TARP (Troubled Asset Relief Program) yönetimindeki en önemli isim eski Başkan Bush yagidarı olmaktan kurtaracak. ABD HAzine Bakanı Timothy Geithner da uzun süredir bu mirası ortadan kaldırmak için arayış içindeydi.

   
Stres Testine İşsizlik Ayarı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Non Stres Test NST

  Non Stres Test NST

  Tipik olarak anne karnındaki bebeğin hareketleri fetal kalp atım hızında geçici bir artışı beraberinde getirir. Bu olay non stress test yani NST’nin temelini oluşturur.Normalde bebeğin kalp atım hızı sabit değildir. Saniyeler içersinde değişim gösterir. Buna atım variabilitesi adı verilir. Bu variabilitenin kaybı bebeğin oksijen seviyesinin kalp atım hızını düzenleyen merkezi sinir sitemi...
 2. Stres...

  Stres...

  Stres; gündelik yaşamda karşılaşılan olaylar sonucu hissedilen sıkıntı ya da zorlanma durumudur. Çok eskiden beri fizik biliminde; “maddenin kendi üzerine uygulanan güce gösterdiği tepki” anlamında kullanılan STRES terimi; son 20 yılda tıp, fizyoloji, sosyoloji, psikoloji, psikiyatri alanlarında ve gündelik yaşamda herkesin kullandığı popüler kavramlarından biri haline gelmiş, kitle iletişim...
 3. Stres

  Stres

  Bakınız; Zulmet, Sıkıntı
 4. İşsizlik..........

  İşsizlik..........

  Oley bir tek ben issiz degilim :D İngiltere'de işsizlik son 14 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Yılın ikinci çeyreğinde, işsiz sayısı 220 bin artış göstererek, toplamda 2,4 milyon kişiyi aştı. İngiltere'de işsizlik oranı da yüzde 7,8 ile 1995 yılından buyana ki en yüksek düzeyine ulaştı.
 5. Stres

  Stres

  Yüzümde kolumda bacaklarımda yaralar oluştu kaşıntısız doktora gittim bütün tahlillerim temiz psikolojik stres yarası dediler ne yapabilirim?

Sayfayı Paylaş