Stres Testine İşsizlik Ayarı

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Stres Testine İşsizlik Ayarı
ABD’de 19 büyük finansal kuruluşunu kapsayan stres testine işsizlik ayarı geliyor.

Ülkede işsizlik oranının hızlı bir yükseliş ile yüzde 8.5’a ulaşması sonucunda hükümet önümüzdeki haftalarda açıklamayı planladığı stres testleri ile ilgili değerlendirmesini değiştirme planları yapıyor. Bunun sonucunda sonuçları büyük ölçüde olumlu çıkmış olmasına karşın, bankalara daha fazla karşıtlık ayırma zorunluluğu gelmesi bekleniyor.

Eleştiriler tetikledi

2 ay önce gerçekleştirilen stres testlerinde işsizlik oranının 2010 yılında yüzde 10.4’u çıkacağı öngörülmüştü. Buna karşın ABD’de oran hızla büyüyor. ABD Merkez Bankası başta olmak üzere birçok kurum büyümeye yönelik tahminlerini geriye doğru revize etmek zorunda kalıyor. Hükümetin de özellikle analistlerden gelen eleştiriler üzerine böyle bir değişikliğe gitmeyi planladığı ifade ediliyor. Buna karşın hükümet bu konuda demeç vermekten kaçınıyor.

Hükümete bu yöndeki en sert eleştiri kriz káhini olaran anılan New York University Öğretim Üyesi Nouriel Roubini’den gelmişti. Roubini testlerle ilgili olarak, "Hükümetin testlere yönelik hazırladığı en kötü senaryo bile, bugünkü senaryonun yanında pembe kalır. Bu nedenle de stres testleri bir saçmalıktan ibaret" demişti. Hükümetin daha önce hiç açıklamadığı test sonuçlarıyla ilgili olarak bu tarz bir revizyona gitmesi, tereyağından kıl çeker gibi olacak. Sonuçlar zaten açıklanmadığı için işsizlik revizyonu da kamuoyu tarafından anlaşılmayacak.

6 ayda toplayacak

Bankaların sermaye gücünü ölçmek için yapılan bu testlerin sonucunda daha fazla sermayeye ihtiyacı olduğu öngörülürse, banka bu bedeli 6 ayda toplamak zorunda kalacak. Bankanın sermaye toplamayı başaramaması durumunda, yine hükümet işin içine girecek.

TARP Fannie Mea CEO’suna emanet

ABD
Başkanı Barack Obama Fannie Mae CEO’su Herb Allison’ı Hazine’nin başına geçirdi. Bu görev değişimi sonucunda Fannie’nin başına şimdiki COO Michael Williams’ın gelmesi bekleniyor. 65 yaşındaki Allison eskiden Merrill Lynch’in de yöneticileri arasındaydı. Görevi Neel Kashkari’den devir alacak olan Allison sayesinde TARP (Troubled Asset Relief Program) yönetimindeki en önemli isim eski Başkan Bush yagidarı olmaktan kurtaracak. ABD HAzine Bakanı Timothy Geithner da uzun süredir bu mirası ortadan kaldırmak için arayış içindeydi.
 

Benzer İçerikler

Üst