Su çiçeği

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Su çiçeği
su cicegi su çiçeği için krem çiçeği kremi kaşıntı losyonu kremleri
Su çiçeği kaşıntılı deri döküntüleriyle beliren çok bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuk kendini fazla hasta hissetmese de vücudunu saran döküntüler çok kaşıntı verecektir. Belirtiler çocuğun hastalığı kapmasından 2-3 hafta sonra görülür. Suçiçeği virüsü yetişkinlerde zona hastalığı yapar. Bu nedenle su çiçeği geçiren çocuğunuzu, özellikle yaşlılardan uzak tutmanız gerekir.
trans.gif

Belirtiler
1. ve 6. Günler Arası
· Küçük, kırmızı, ortasında su olan lekeler önce göğüste, karında ve sırtta görülür; sonra vücudun diğer yerlerine yayılır.
· Kabartıların içindeki sıvı bulanık, beyaz renk alır
· Ateş hafif yükselir.

5. ve 9. Günler Arası
· Su dolu kabarcıklar patlar, geriye küçük oyuklar kalır.
· Döküntüler kabuk bağlar ve birkaç gün sonra soyulur.

10. Gün
· Çocuğunuz normale döner

11. ya da 12. Gün
· Çocuğunuz artık bulaştırıcı değildir.

Ne Yapmalı?
1. Çocuğunuzun ateşini düzenli aralıklarla ölçüp yükseldiğinde önerilen dozda parasetamol şurubu vererek düşürün. Ateşli olduğu süre içinde bol sıvı içmesini sağlayın.
2. Mikrop kapmaması için çocuğunuzun döküntüleri kaşımasına engel olun. Kaşınıp yolunan döküntüler iyileşirken iz bırakır. Çocuğun tırnaklarını kesip temiz tutun, böylece kaşısa bile mikrop kapma olasılığı azalabilir. Eline torba eldiven de giydirebilirsiniz.
3. Kaşıntıları azaltmak için ılık suda bir avuç yemek sodasını (bikarbonat) karıştırıp eriterek çocuğa banyo yaptırın.
4. Kaşıntıları çok fazla olduğunda bol pamuklu giysilerle daha rahat edecektir.

Tedavi
Doktor, çocuğun kaşıntıları çok fazlaysa bunları giderebilmek için antihistaminli krem ya da ilaç verebilir. Döküntüler mikrop kapmışsa antibiyotikli krem yazar.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
yaa ben 14 yaşındayım doktor krem verdi ama ben bide şurup içtim ama şurup ateşimi 40 derece yaptı. Hastanede yatım ve baş dönmeleri meydana geld tavsiyem asla doktora danışmadan birşey yapmayın
 
Üst