Su içerek zayıflamak mümkün mü ?

Uzman SühaN

Administrator
Su içerek zayıflamak mümkün mü ?
Fazla kilosundan şikayetçi olmayan varmı ? Kadın erkek,genç ,yaşlı herkesin problemidir fazla kilolar.Günümüzde fazla kilolardan kurtulmanın yolları ile ilgili sayısız diyet listeleri,beslenme programları internet ortamın da yer almaktadır.Kişiye özel denenmiş diyetler paylaşılsada bir çoğu işe yaramıyor.Biz şimdi sizlere sadece su içerek zayıflamanın yollarını anlatıcaz.Sadece su içerek zayıflanırmı tüm detaylar yazımızın devamın da .Öncesi ; Zayıflatmaya yarayan bitki çayları , Diyetisyen ile kilo vermenin faydaları adlı konularımızı incelemnizi öneriyoruz.


Fazla kilolar estetik açıdan kişi için ciddi bir sıkıntıdır.Sadece estetik görünüm değil sağlık açısından da fazla kilolar zararlıdır.Fazla kiloya sahip olduğunuzu vücud kitle indeksi ile öğrenebilir ve uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.Bu uyarıyı yaptıktan sonra tavsiyelerimize başlayalım.Dikkat ederseniz diyetisyenlerin diyet menüsünde su hep ilk başlardadır.Yani sadece yemeden kısıtlamak zayıflatmaz.Egzersizler, ve su kilo vermenin başlıca kriterlerindendir.Düşünün vücuttaki yağlanmayı bu yağlanma artık depolanmış.Sadece yemiyerek bu yağlardan kurtulmak mümkün değil.Oysa hem düzenli spor yapmak ve bol su içmek bu yağları yakıcaktır.Suda bulunan oksijen yağları yakıyor.Bu yüzden kilo vermeye adım aterken su içmeye özen gösterin.Peki ne kadar su içmeniz gerekicek ve su gerçekten zayıflatıyormu tüm detayları paylaşmaya devam ediyoruz.su içerek zayıflama.jpg

Zayıflamak için Ne Kadar Su İçmeliyim:

Günlük ortalama tüketimi gereken su miktarı 2-3 litre arasında olmalıdır. Eğer fazla kilolarınız varsa bu miktarı artırmalısınız. Fakat 4-5 litrenin üzerine çıkılmaması gerektiğiniz uzmanlar söylemekte.

Su içerek nasıl zayıflanır: Kilo boy endeksinde 5 kilo fazlalığınız bulunuyorsa normal bireylere göre fazladan 1 bardak su içme oranı gerekiyor. Zayıflamak için her 5 kiloya +1 bardak su ilave etmeyi unutmayın. Günlük su ihtiyacınız yaptığınız işe göre de değişir.

Çok ağır bir işte çalışıyorsanız günlük ihtiyacınız olan su miktarı 3.5-4 litreye kadar çıkabilir. Her öğünden önce içeceğiniz bir bardak su ile metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamak için kolay ve önemli bir adım atmış olursunuz.

Fazla Su içmek Zararlı mı:

Her şeyin fazlası zararlıdır, suyu da çok tükettiğiniz takdirde su zehirlenmesi ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca aşırı su tüketme isteği ve tuvalete gitme gibi durumlar yaşıyorsanız diyabet hastalığı riski taşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden en yakın sağlık kuruluşuna giderek kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Diyette Su Zayıflatır mı, Kilo Verdirir mi:

Vücuttaki yağ yakımını dengelemek ve böbreklerin çalışmasını sağlamak için su içmek gerekir. Diyette su nasıl zayıflatır sorusuna en güzel cevapta budur.

Karaciğeriniz vücudunuzdaki yağı enerjiye dönüştürür, siz yeterli miktarda su tüketmezseniz böbrekler çalışamaz ve karaciğer yağ yakım işlemini askıya almak zorunda kalır. Karaciğer yağları enerjiye dönüştüremediği için de vücudunuzdaki yağ oranı artar ve bu durum da kilo almanıza sebep olur.

Diyette suyun zayıflatma etkilerinden biri de bağırsakları çalıştırmasıdır. Sindirim sisteminiz ne kadar iyi çalışırsa yediklerinizden o kadar kolay kurtulursunuz.

Çok agresif olduğunuz dönemlerde dolaba koşarak sinirden bir şeyler tüketmek yerine 1-2 bardak su içmek sinirinizi azalttığı gibi açlığınızı da bastırır.

Vücutta oksijen ne kadar çok olursa yağ da o kadar çok yakılır. Günlük ihtiyacı olan su miktarını tüketen kişilerde oksijen miktarı da yeterli olacağından yağlar daha hızlı şekilde yakılır. Bol miktarda su içmek ödem oluşumunu da engelleyerek kilo almanızı önler.

Günde tüketilecek su miktarını tek seferde tüketmeyiniz, 15 bardak su içmeniz gerekiyorsa bunu gün içerisinde bir çok sefere bölebilirsiniz.

Su Kaç Kaloridir ve Su Kaç Kilo Verdirir

Suyun bilinen bir kalorisi yoktur, değeri 0 (sıfır) olarak verilmektedir. Diyette su zayıflatır mı diye sorunca akla gelen ilk şeylerden biri kaç litre su kaç kilo verdirir sorusudur. Yapılan araştırmalara göre, günde düzenli olarak 2 litre su tükettiğiniz takdirde 1 yılda ortalama 17-20 bin kalori yakabiliyorsunuz. Bu da ortalama 2.5-3 kilo verdirir. Günlük su ihtiyacınızı fazla kilolarınıza göre artırarak suyun daha fazla kilo verdirmesini sağlayabilirsiniz. Bu gibi yöntemleri deneyip su içerek zayıflayanlar varsa yorum kısmına bekliyoruz.
 
Üst