1. narçiçeğimm

  narçiçeğimm Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  673
  Beğenilen Mesajlar:
  283
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Yüreğinin çarptığı yerdeyim

  su içme adapları nelerdir

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

  Su nasıl içilir su nasıl içilmelidir.Meleklerim hayatımız boyunca örnek almamız geren tek insan Elbetteki Efendimiz s.a.v dir onun her hareketi bize en güzel örnektir bu yazımızda onun su içme tarzından bahsetmek istedim biraz işte gönüller fatihinin suyu içiş tarzı burda melekler


  [​IMG]

  “Peygamber Efendimiz (asm), içtikleri suyun kalitesine titizlikle dikkat etmişler; çok mecbur kalmadıkça, rastgele her suyu içmemişlerdir.”
  Hz. Aişe validemiz (ra):
  “Resulullah Efendimiz (asm) için, Medine’ye iki günlük mesafedeki “Büyut-üs Sükya” denilen pınarlardan tatlı su getirilirdi.” demiştir.

  Peygamber Efendimiz (asm) su içeceği zaman önce sağındaki kişiye ikram ederdi“Peygamber’e (asm) bir su getirildi. Ondan içti sağında bir çocuk oturuyordu, solunda da yaşlı insanlar vardı. Çocuğa dedi ki:
  “Önce bunlara vermeme izin verir misin?” Çocuk şöyle dedi:
  “Ey Allah’ın Resulü (asm)! Vallahi senden sonra kimseyi kendime tercih etmem.”
  “Bunun üzerine maşrapayı onun eline bıraktı.” (Buhari, Müslim)
  Enes’den (ra):
  “Peygamber Efendimiz (asm), evimize geldi. Bir koyundan onun için süt sağdık. Bu kuyumuzdan çektiğimiz suyu süte kattım ve ona verdim. Hz. Ebu Bekir (ra) solunda, Hz. Ömer (ra) önünde, bir bedevi de sağındaydı. Allah Resulü (asm), suyu içtikten sonra Hz. Ömer’e (ra) dedi ki:
  “İşte Ebu Bekir! Suyu ona ver!” Ancak o, suyu bedeviye verdi ve şöyle buyurdu:
  “Önce sağdakiler, sağdakiler, sağdakiler.” Enes (ra) dedi ki:
  “O halde böyle yapmak, sünnettir, sünnettir, sünnettir.”(Buhari, Müslim)

  Peygamber Efendimiz (asm) suyu elle içmeyi tavsiye etmiştir
  İbn Ömer’den (ra):
  “Bir havuz kenarından geçerken, eğilip karınlarımızı yere koyarak su içmek istedik. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:
  “Karınlarınızı yere koyup su içmeyin. Ellerinizi yıkayın da ellerinizle su için. Çünkü elden daha güzel bir kap yoktur.” (Cem’ul Fevaid)

  Peygamber Efendimiz (asm) ümmetini ayakta su içmemeleri için uyarmıştır
  “Peygamber Efendimiz (asm) su içme adabı hakkında:
  “Hiç biriniz ayakta içmesin. Eğer unutarak ayakta içen olursa, onu geri çıkarsın.” buyurmuştur. (Müslim)
  Enes’den (ra):
  “Peygamber (asm) ayakta su içmeyi yasakladı.” Dedik ki:
  “Ey Enes (ra)! Ayakta yemeği de mi yasakladı?”
  “Bu daha şiddetli yasaktır.” Yahut şöyle dedi:
  “Bu daha kötü ve çirkindir!” (Müslim, Tirmizi)

  Peygamber Efendimiz (asm) zemzemi ve abdest suyunu ayakta içerdi“Zemzem suyundan, abdest aldığı suyun artanından, duvarda asılı bulunan bir su kabından ise ayakta su içmişlerdir.” (Peygamberimiz’in Şemaili)

  Peygamber Efendimiz (asm) suyu dinlene dinlene üç yudumda içerdi
  “Resulullah Efendimiz (asm) suyu, dinlene dinlene, yudum yudum içerlerdi. Bu dinleniş, çoğu zaman üç soluk, bazen de iki nefes alma şeklinde olurdu.” (Peygamberimiz’in Şemaili)
  “Peygamber (asm), bir kaptan su içerken; üç kere nefes alarak içer ve bu şekilde içmek daha kandırıcı ve sıhhidir” buyururdu. (İbn Mace, Darimi)
  “Dinlene, dinlene içmek; hem hazmı kolaylaştırır, hem susuzluğu çabuk keser, hem de daha sıhhidir.” (Müslim)
  “Devenin içişi gibi tek bir içişle su içmeyin; lakin dinlenerek ikişer üçer içişle için. İçtiğinizde besmele çekin, içmeyi bitirdiğinizde ise Allah’a hamd edin!” (Tirmizi)

  Peygamber Efendimiz (asm) su ve yemek dağıtmayı çok sever ümmetine de bunu tavsiye ederdiEnes (ra) şunu anlattı:
  Resûlullah (asm) Ashabına su veriyordu. Ona:
  - Ya Resulullah! Kendin içseydin, denildi. Resulullah (asm):
  - Cemaate su dağıtan, onların en son içenidir dedi.” (Sünen-i İbn-i Mace)
  Allah hiç kimsenin hesaba almadığı ve ondan büyük bir sevap ummadığı mü'minlere su dağıtmaktır.
  Kim Allah'u Teala'ya (cc), Resulüne (asm) sevilmek ve cenneti kazanmak istiyorsa mü'minler cemaatinde evin eşiğine oturup onların hizmetini görsün. Yemek vermek, su vermek, kibri en fazla kıran, Allah'a en fazla sevdiren, şeylerden birisi de budur. Eğer Peygamber'in (asm) kalkıp hizmet etmesine Ashab karşı çıkıp ona hizmet ettirmemeleri olmasa idi, Peygamberimiz (asm) ömür boyu Ashab'a (ra) su ve yemek verirdi. Kendi eli ile yemek taşır, kendi eli ile su verir, içirirdi. Zira O (asm) şöyle buyurmuştur:
  “Bir milletin seyyidi, efendisi o millete hizmet edendir.” (Mir'at-ı Kainat)
  “İmandan sonra en efdal amel hacılara su dağıtmaktır.” (İbni Abbas)
   
su içme adapları nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Efkan Şeşen - Sular İçmem

  Efkan Şeşen - Sular İçmem

  Sular içmem, seni içerim yar Yüreğimde gonca bilirim yar Gecelerde yıldızımsın yar Seni sevdim yar Ölesiye yar Ah!... kaderimsin yar Kaderimsin yar Gönlüme ferman Sevmek suç mu Gönül neylesin yar Ayıranlar hiç mi sevmedi yar Sensiz nasıl yaşanır bahar Saramadan yar Saramadan yar Ah!... kaderimsin yar
 2. Su içmeniz için 46 neden*önemli okuyunuz

  Su içmeniz için 46 neden*önemli okuyunuz

  su neden önemlidir su yaşam için neden önemlidir niçin önemli insanlar için Arkadaşlar günlük su tüketim miktarı çok önemlidir. Malesef bende suyu fazla sevmeyen biriyim. Bu nedenle bir araştırma yaptım. Vücudumuzun biz içmek istemesek bile çeşitli nedenlerle suya ihtiyacı olduğunu ve önemini öğrendim. Bundan sonra zorlada olsa içmeye çalışacağım. Görebileceğiniz yerlere hatt açalışma...
 3. Su içme Zamanları!!!

  Su içme Zamanları!!!

  su içme zamanları Her diyette bol su tüketimi verilir bunu herkes biliyor.Peki suyu nezaman tüketmek daha sağlıklı olur.Bu sorunun cevabı burada melişler :) BİYOENERJİ uzmanı Dr. Emine Dragan, yemek arasında ve yemekten sonra içilen suyun kilo aldırdığını belirterek, "Vücut günde ortalama, iki litre suya ihtiyaç duyar, ancak yanlış zamanda içilen su zarar verir. Sağlıklı bir yaşam...
 4. İçmemiz Gereken Su Miktarı Ne Kadar Olmalı?

  İçmemiz Gereken Su Miktarı Ne Kadar Olmalı?

  ne kadar su içmeliyiz, sebepleri, etkileri, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Kimimiz bardak bardak su içmemize karşın kimimiz su içmeyi bile unuturuz gün içinde.Buna rağmen sağlık değerlerinde bir farklılık çıkmaz .Acaba bunun nedeni nedir?Su içmenin bir sınırı var mıdır? Gerçekten de insanlar arasında, alınan günlük su miktarı...
 5. Ayakta su içenler okuyun !

  Ayakta su içenler okuyun !

  Hiç bir canlı su olmadan yaşayamaz.İnsan sağlığı için su tüketmenin önemi büyüktür.Vücudumuzdaki sistemler ve organlar yeteri kadar su almadığı zaman fonksiyonlarını sürdüremez.Su temel enerji kaynağımız dır.Bize yaşama gücü veren su hakkın da detaylı bilgileri yazımızın devamın da bulucaksınız.Öncesi; Fazla Su İçmenin de Zararları Var , Su içmek faydalımı adlı konularımızı da incelemenizi...

Sayfayı Paylaş