1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Su kirliliğinin en fazla olduğu iller ve ülkeler ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Araştırma ödevim var melekler. Bana da yardım edin lütfen. Önemli bir konu; su kirliliğinini en falz olduğu illerimiz ve ülkeler hangileri ?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Sayın misafirimiz, Yer yüzündeki sular, güneşin sağladığı enerji ile sürekli bir döngü içinde bulunur. İnsanlar, ihtiyaçları için, suyu bu döngüden alır ve kullandıktan sonra tekrar aynı döngüye iade ederler.Bu süreç sırasında suya karışan maddeler, suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini değiştirerek su kirliliği olarak adlandırılan durum ortaya çıkar.

  SINIR AŞAN SULAR

  Suyun böylesine değerli olması günümüzde sınır aşan sular konusunu ortaya çıkarmıştır. Ve bu gelecekte yaşanabilmesi olası su savaşlarının tetikleyicisi olarak görülüyor. Sınır aşan su bir ülkede doğup başka bir ülkenin topraklarına akan sulardır. 1996 yılında kurulan Dünya Su Konseyi sınır aşan sulardan doğan sorunları engellemeyi amaçlıyor.
  SINIR AŞAN SULAR
  Sınır Aşan Nehir 200
  Dünya sularına oranı % 30
  Ülke sayısı 140
  Dünya nüfusuna oranı % 40

  Türkiye’nin de sınır aşan sular problemi mevcut. Meriç, Fırat, Dicle gibi bütün sınır aşan nehirler ülkemiz için uzun süre problem oldu. Bu problemlerin temel sebebi Hormon Doktrini idi. Hormon doktrinine göre suyun kaynağının bulunduğu ülke su üzerinde mutlak egemenliğe sahiptir.

  Bu doktrinden yola çıkarak Bulgaristan Meriç Nehrinin kendi ülkesinden doğduğu için tüm kullanma hakkının kendinde olduğunu iddia etmektedir. Bu yüzden 1993 yılında yaşanan kuraklıkta Türkiye Bulgaristan’dan su satın almak zorunda kalmıştır. Fırat ve Dicle için ise tamamen tersi bir durum söz konusudur. Güney komşularımız bizim bu suları çok kullandığımızı ve kendilerine çok az su kaldığını iddia etmektedir. Özellikle Güneydoğu Anadolu projesi bizim için iyi onlar için endişe verici bir gelişme idi. İddia ettikleri Türkiye’nin bu projeyle daha da fazla su kullanacağı kendilerine az su kalacağı idi. Fırat nehri ülkemiz topraklarından çıktıktan sonra önce Suriye ye ardından da Irak topraklarına geçiyor. Irak Suriye’den daha fazla su istiyor fakat Suriye ise Türkiye’nin vermediğini bahane ederek buna pek yanaşmıyor.

  Bu durum iki ülkeyi savaşa oldukça yaklaştırmıştı.
  Türkiye ve güney komşuları bu sorunları çözmek üzere kendi aralarında komisyonlar kurdu. Amaçlanan uzmanların Türkiye, Irak ve Suriye’ye gidip bu ülkelerin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu tespit edip buna göre paylaşım planı hazırlamaktı. Ancak Suriye ve Irak kendi ülkelerinde araştırma yapılmasına imkan vermemesiyle bu proje de sonuçsuz kaldı.

  Dünyada sınır aşan sular konusu 1997 yılında yapılan bir antlaşmaya göre düzenlenmektedir. Buna göre;
  1- Suyun kaynağının bulunduğu devlet daha fazla kullanma hakkına sahiptir.

  2 - Su mecrasını ve seyrini bozmadan diğer ülkelere de su verecek.

  Türkiye bu Antlaşmaya dayanarak hareket etmekte ve aşağı mecrada bulunan ülkeler Suriye ve Irak’ın haklarını çiğnemeden bu su üzerindeki kullanım haklarını değerlendirmektedir.
   
Su kirliliğinin en fazla olduğu iller ve ülkeler ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En fazla ihracat artışını, gelişmiş ülkelere gerçekleştirdik

  En fazla ihracat artışını, gelişmiş ülkelere gerçekleştirdik

  İhracatçının yüzünü 'gelişmiş ülke' pazarları güldürdü. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl en fazla ihracat artışının gelişmiş ülkelere gerçekleştirildiğini, sadece Almanya'ya, geçen yıla kıyasla bu yıl dokuz ayda 1,6 milyar dolar daha fazla ihracat yapıldığını bildirdi. Gelişmiş ülkelere yönelik hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe geçtiğimiz yıllarda Uzakdoğu ülkelerine kayan...
 2. İntiharın En Çok Olduğu Ülke...

  İntiharın En Çok Olduğu Ülke...

  intihar, en çok hangi ülkede ediliyor, sebepleri, nerede, nasıl, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, İntihar insanların kendi içlerinde çıkmaza girdikleri anda başvurdukları korkunç bir olaydır.O derece çözümsüz sanırlar ki problemlerini ne yazık ki bu kötü yola başvururlar. Kötü bir gerçektir ki ülkemizde de intihar vakaları son 30 yılda %440 artmış.Bu...
 3. tsunaminin en cok olduğu ülkeler

  tsunaminin en cok olduğu ülkeler

  Kızlar size bir sorum var acaba tsunaminin en cok olduğu ülkeler hangileri
 4. En Fazla Ne Kadar Su İçmeliyiz

  En Fazla Ne Kadar Su İçmeliyiz

  En Fazla Ne Kadar Su İçmeliyiz kızlar ben 4 lt içiyorum bazende fazla oluyor sizce bu iyi mi kötü mü?
 5. En Fazla İhracat Yaptığımız Ülkeler hangileridir merak ettim

  En Fazla İhracat Yaptığımız Ülkeler hangileridir merak ettim

  En Fazla İhracat Yaptığımız Ülkeler hangi ülkelerdir bunu merak ettim de zaten benim garipten meraklarım var :)

Sayfayı Paylaş