SUBAYLIK

  • Konbuyu başlatan SEDANUR AKDAŞ
  • Başlangıç tarihi

SEDANUR AKDAŞ

Forum Okuru
SUBAYLIK
ANKARA KARA HARP OKULU İÇİN HANGİ BÖLÜMDEN MEZUN OLMAM GEREKİYO??
 

Uzman SühaN

Administrator
KARA HARP OKULU 2016 BAŞVURULARI
Genel koşullara göre TC vatandaşı olmak, YGS ve LYS’den belirlenecek taban puanları geçmek, Öğretmen Lisesi dışında meslek lisesi mezunu olmamak yanında öğrenim hayatının herhangi bir aşamasında mesleğe yönelik okullarda okumamış olmak , sicil araştırmasından geçmek, TSK sağlık yönetmeliğine göre herhangi bir engel durumunun olmaması, en fazla 20 yaşında olmak (1996 doğumlu olmak) 2015 yılında liseden mezun olmak veya 2016’da mezun olacak durumda olmak gibi genel koşullar aranmaktadır.

KARA HARP OKULU BAŞVURU KOŞULLARIKara Harp Okulu Ankara ilindedir. Dört yıllık üniversite statüsündeki harp okullarında subay diploması yanı sıra Mühendislik, işletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve Uluslararası ilişkiler lisans programlarında ulusal ve uluslararası denkliği olan lisans diploması verilmektedir. Kara Harp Okulunda öğrencilerin tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Ön kayıt yaptıran adaylar YGS 1, YGS 2, YGS 5 ve YGS 6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanır, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Baraj Puanı” belirlenir. Belirlenen bu puandan daha yüksek puan alan adaylar ikinci seçim aşamasına davet edilirler. İkinci seçim aşamasında adaylar Ön Sağlık Muayenesi, Bedeni Yeterlilik, Mülakat sınavlarına tabii tutulurlar. İkinci seçim aşamasında adayların yukarıda belirtilen değerlendirme kriterlerine 2016 LYS sınavından elde ettikleri sonuçlarından (MF ve TM puan Türleri) en yüksek olanı esas alınarak eklenir. Bununla birlikte oluşacak sıralamada kontenjana giren adaylar sevk edildikleri askeri hastaneden “Askeri Öğrenci Olur” raporu almaları halinde KHO’ya girmeye hak kazanırlar.
Daha detaylı bilgiler 23 Mart- 13 Mayıs tarihleri arasında yukarıda belirtilen internet adreslerinden yayınlanacak.
 
Üst