Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Suda doğum

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  suda zor doğum evde doğum yapan kadın videosu Sevgili melekler; doğum bir kadın için başlı başına zor bir eylemdir.İnsanoğlu ise bu zor eylemi daha acısız nasıl atlatabiliriz sorusuna hep cevap aramış.Bu cevaplardan biri de suda doğum.Ben ilk duyduğumda bu da nasıl bir şey dedim fakat videolarını izleyince açıkçası diğer doğum çeşitlerinden daha çok tasvip ettim.Ve işte suda doğum ve bütün ayrıntıları;
  < Konu Resmi..>

  SUDA DOĞUM
  Su altında doğumdaki ana amaç, kişilerin streslerinin azaltılması, doğumda kullanılan ağrı kesici ilaçların azaltılması, doğumun daha hızlı, daha konforlu ve rahat bir şekilde seyretmesi ve perine-vajina kaslarının mümkün olduğunca gevşetilmesidir.
  Suda doğum yaptıran hekimler; ılık suyun sakinleştirici ve ağrı giderici etkileri olduğunu ve bu etkinin gebenin kendisini daha rahat hissetmesine ve doğumun daha kolay geçmesine yardımcı olduğunu ileri sürmektedirler.

  Tarihçe
  Aristotle (MÖ 6.yy), suyun hayatın en önemli prensibi olduğunu ifade etmiştir. Yine eski Mısır'da seçilmiş bazı bebekler su içinde doğurtulurdu.

  Bilimsel kayıtlara geçen ilk su altı doğum ise 1803 yılında Fransa'da yaşayan bir kadının, hekim yardımı olmaksızın bir tesadüf sonucu, doğumu kendi kendine gerçekleştirmesidir.

  1960'lı yıllarda ilk defa eski Sovyetler Birliği'nde Igor Charkovshy bu konuda deneme çalışmalarına başlamış, Onu 1978-1985 yılları arasında Fransa'da yaşayan Dr. Michel Odent izlemiş ve su altında pek çok doğumu gerçekleştirmiştir.
  Suda doğum uygulamaları daha sonraları bir ara güncellik kazansa da belirli bölgeler dışında yaygınlaşmamıştır. Günümüzde eski Sovyet Cumhuriyetleri, İngiltere ve Fransa'nın bir kısmı ile Amerika Birleşik Devletlerinde sınırlı sayıda klinik ve hastanelerde uygulanmaktadır.
  1994-1996 yılları arasında İngiltere'de gerçekleşen doğumların %0.6'sı suda olmuş ve bu doğumların da %9'u evde ebe yardımı ile gerçekleşmiştir. Bu doğumlarda bebek ölüm oranı binde 1.2 olup istatistiksel olarak normal doğumdan farklı değildir.
  Suda doğum nasıl gerçekleşir?
  Tam teşekküllü hastanelerin bazılarında suda doğum için özel olarak hazırlanmış küvetler mevcuttur. İdeal olarak 37 santigrad dercede su içine gebe ve hekimin özel ekipmanlar ile girerek doğumun gerçekleşmesi sağlanmaktadır.
  Burada suyun çok sıcak olması durumunda anne adayının kan dolaşımında değişim olabilir ve ani tansiyon düşüklüğü ile plasentaya giden kan akımlarında azalmalar yaşanabilir. Bu da hem anne adayını hem de bebeği risk altına sokabilir. Ayrıca suda uzun süre kalınması durumunda anne adayında terlemeye bağlı sıvı kaybı da görülebilir.
  Suda doğumun avantajları nelerdir?
  Teorik olarak en büyük avantajı; ılık suyun kasları gevşetmesi, zihinsel rahatlık sağlaması ve bu sayede plasentaya giden kan akımının artarak daha az ağrılı ve daha kısa bir doğum sürecinin yaşanmasıdır.
  Diğeri ise 38 hafta boyunca suda gelişen fetüsün yine sıvı bir ortamda yaşama adım atacağı düşüncesidir.
  Suda doğumdaki amaçlar nelerdir?
  Amaçlar Doğum Eyleminde ve Doğum sonrasında olarak ikiye ayrılabilir:
  A- Doğum Eylemindeki Amaçlar
  Hidroterapinin hem hidrotermal (perinede,vajinada ve servikste rahatlama ) ve hem hidrokinetik (suyun meme başını uyarmasına bağlı olarak endojen oksitosin salınımı) etkilerini sağlamada faydası bulunmaktadır.

  Aşağıdaki temel kavram dikkate alınarak tıbbi girişim için gereksinimi en aza indirmek amacıyla girişimsel olmayan bir gevşeme ve ağrıyla başa çıkabilme yöntemi sunmaktadır:
  • Anne adayının sudaki göreceli ağırlıksızlığı su içindeki bedenin tüm yüzeylerinde eşit basınç yaratarak ( bedenin altındaki yatak şiltesinin sürekli aynı noktada uyguladığı basıncın zıddı olarak) harcanan enerjiyi azaltır ve anneyi destekler.
  • Gevşemeyle birlikte anne adayı daha az ağrı hisseder. Daha az ağrı,daha az endişeye neden olur ve bu durum da adrenalin düzeylerini düşürerek endojen oksitosin ve oksijen akışının sürekli olmasını sağlar.
  • Kalpten çıkan İnferior vena cava damarına dışarıdan bası olmadığı için rahme giden kan akımı artacak ve rahimdeki kas dokusuna daha fazla oksijen gitmesi daha etkili kasılmalara neden olacaktır.
  • Suda hafif vazodilatasyon (damarlarda genişleme) gerçekleşir ; bu durum anne adayının kan basıncını hafif düşürür ve nabzını hafif yükseltir. Sonuçta uterusa ve fetusa giden oksijen miktarı artar.
  • Anne adayının doğum eylemi esnasında fetal inişe yardımcı olabilecek bir konum almasını sağlar.
  B- Doğum Sonrası Amaçlar
  Doğum yapan kadına doğum masasına oranla, daha esnek ve daha düşük riskli bir ortamda doğurma seçeneği sunmaktadır.
  Doğum eyleminin normal fizyolojik sürecini hızlandırarak; bu eylemin hastalık gibi görülmesinden çok, bir iyilik durumu olduğunun düşünülmesini sağlamaktadır.
  Anne adayının kendi doğum yapma sürecinin denetimini sağlamasına yardımcı olmaktadır.
  Yenidoğanın yeni bir dünyaya daha yumuşak bir şekilde geçişini sağlamaktadır.
  Suda doğum kimler için uygundur?
  Öncelikle anne adayı hidroterapi isteğini belirtmiş ve doğumunu yaptıracak kişiye onay vermiş olmalıdır.
  Anne adaylarının tekrar eden, tedavi edilmemiş vajen, idrar yolu ve cilt enfeksiyonları olmamalıdır.
  Anne adayının ve fetusun yaşamsal bulguları normal sınırlar içinde olmalıdır ve sıcak suya girmeden önce bebeğin reaktif bir NST'si olmalıdır.
  Sıcak su içindeyken anne adayının ve fetusun yaşamsal bulguları aralıklı olarak izlenmelidir.
  Kimler için uygun değildir?
  Anne adayının ateşinin 38 santigrad değerinden yüksek olması veya anne adayında enfeksiyon şüphesi olması
  Amnionit (plasental zarların enfeksiyonu)
  Fetal distres (rahim içindeki bebeğin sıkıntıya girmesi)
  Fetal kalp atımını dinlemenin uygun olmadığı ve sürekli elektronik fetal kalp atımı izleminin gerektiği her türlü durum.
  Yüksek Riskli Gebelikler:
  - Aşırı vajinal kanama
  - Fekal materyal (koyu mekonyum vb ) tarafından kirletilmiş amniotik sıvı
  - Pozitif HIV (Aids testi) durumu
  - Malprezentasyon (Bebeğin kanal içine girişindeki farklılıklar)
  - Koyu partiküllü mekonyum ( Perinede aspirasyonu gerektirebilecek derecede)
  - İlk trimester USG ile doğrulanan gestasyon yaşının 36 haftadan küçük olması
  - Cheshire Tıp Merkezi’nin veya hekimin inisiyatifinde olan herhangi bir diğer durum
  Suda doğumun dezavantajları nelerdir?
  Gebenin "travay" yani ağrı eylemi sırasında bebeğin NST (Eksternal tokografi) ile kalp atımlarının izlenememesi bir dezavantajdır.
  Yine, bebeğin göbek kordonunun kısa olması gibi durumlarda aniden su yüzüne çıkan kordon kopabilir ve bebek kan kaybedebilir. Bu da kan transfüzyonu gereksinimini arttırabilir.
  Sonuç olarak...
  Konuyla ilgili yapılan ve normal doğum ile suda doğumu karşılaştıran pek çok araştırmalarda yarar veya zarar etkisi açısından her iki doğum şeklinin birbirine karşı çok üstün avantaj ya da dezavantajları bulunmamakla birlikte, suda doğum özellikle son yıllarda pek çok çift tarafından tercih edilen "alternatif bir doğum yöntemi" haline gelmiştir.
  Bu konuda hekim tecrübesi, hastane koşulları ve çiftlerin görüşleri ortak olarak değerlendirilmeli ve karar bu yönde şekillendirilmelidir.
  Kaynaklar:
  I. Eberhard et al. Experience of pain and analgesia with water and land births. J. Psychosom. Obstet. Gynecol. 2005.Jun; 26(2). 127-33)
  II. Am J Obstet Gynecol. 2004 May;190(5):1211-5. The risks of underwater birth.   
 2. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  acaba bizim forumda suda doğum yapan varmıdır :D
   
 3. asliii1

  asliii1 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  İstanbul Avrupa yakasında suda doğum yaptırılan hastane ve doktor varmı varsa ücreti nedir acaba güvenilir midir???
   
Suda doğum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. suda doğum

  suda doğum

  Hidroterapi yani su ile tedavi uzun yıllardır kas gevşetici ve rahatlatıcı etkileri nedeni ile kullanılagelen bir alternatif tedavi yaklaşımıdır. Bu etkinin normal doğumlarda da kullanılabileceği fikri de oldukça eskilere dayanır. Dokümente edilen ilk su altı doğumu 1803 yılında Fransa’da yaşanmıştır. Ancak bu planlı bir doğum değidir. Uzun süre doğum eyleminde kalan ve biraz rahatlamak için...
 2. Suda doğumu merak edenler

  Suda doğumu merak edenler

  Suda doğum çok yeni bir doğum tekniği mi? Bilinen ilk suda doğum, 1803 yılında Fransa'da, doğumu çok uzun süren bir kadının doğumunu kolaylaştırmak amacıyla sıcak su dolu bir küvete girmesiyle gerçekleşmiş. Sıcak su içinde yatarak doğum sancılarını azaltmak, onlarca yıldır uygulanan bir klinik uygulamaydı. Fakat, bu çok kısa süreler için ve doğumun erken evrelerinde yapılmaktaydı. Daha...
 3. Suda doğum resimleri

  Suda doğum resimleri

  doğum resimleri suda doğum resimleri resmi Doğum deyince içim hala cızzz ediyor arkadaşlar ne yalan söyliyeyim:) İki doğum yaptım biri normal biri sezeryan suda doğum olayını tatmadım ama bi daha doğurursam onuda tatmak için sanırım suda doğumu tercih edecem:) Şaka bir yana son zamanlarda birçok kişi suda doğumu tercih eder oldu özelliklede Nurgül Yeşilçay dan sonra moda bile oldu...
 4. Suda Doğum Hakkında Bilgiler

  Suda Doğum Hakkında Bilgiler

  Bu sayfa; Suda Doğum Hakkında Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, doğum çeşitleri içinde son yıllarda hayli yaygın olanlardan biri suda doğum. 1803 tarihinde Fransa'da bir tesadüf sonucu meydana gelen suda doğum uygulaması bugün dünyanın pek çok yerinde uygulanmaktadır. Uzun süre doğum eyleminde kalan ve biraz rahatlamak için sıcak su dolu bir küvete giren bir kadının doğumu bu esnada...
 5. Suda doğumun avantajları nelerdir?

  Suda doğumun avantajları nelerdir?

  Doğum normal bir fizyolojik süreçtir. Sadece suda doğum yapmak için tasarlanmamamıza rağmen, birçok kadın bir suyun doğuşunun doğal doğum içgüdüsünü daha iyi takip etmelerini sağladığını hissediyor. Suda olmak, doğum yapan kadınlara gizlilik ve özerklik kazandırırken, kasılmalarla baş etmelerine yardımcı olur. Rahatsızlık veya acıyı hissettiğimiz bir zaman düşünürsek, gerçekten...

Sayfayı Paylaş