Süet çanta ayakkabı ve kabanlar nasıl temizlenir ?

Süet çanta ayakkabı ve kabanlar nasıl temizlenir ?
süet ceket nasıl temizlenir,süet ayakkabı doğal temizleme,süet çanta nasıl temizlenir,süet ayakkabı nasıl temizlenir ,süet ayakkabı temizliği sirke,süet nasıl temizlenir ,süet temizleme spreyi,


süet temizliği.jpg
Süet, giyimden ayakkabılara, aksesuarlardan mobilyalara kadar çok yönlü bir kumaştır, ancak diğer kumaşlarda olduğu gibi, büyük özen göstermeniz gerekir. Malzemenin hassas doğası sayesinde, güzel süet malzemelerinizi presentable tutmak biraz zor olabilir. Süet genellikle domuz, kuzu ya da sığır derisinden yapılır . Süet sıradan deriden çok daha yumuşak ve daha hassas bir malzemedir. Sadece deriden daha hızlı ve daha kolay lekelenmekle kalmaz, aynı zamanda temizlemesi de daha zordur. Deriden farklı olarak, süet üzerindeki lekeler, sabun ve su kullanmak gibi normal temizlik malzemeleriyle daha da kötüleştirilebilir. Bu nedenle, bu hassas materyalden yapılmış çizme, ayakkabı, ceket veya diğer aksesuarlara sahipseniz, süet temizlemeyi bilmek çok önemlidir.Bu yüzden genellikle süet malzemelerinizi deneyimli bir kuru temizleyici tarafından profesyonelce temizlemeniz önerilir. Ancak, bu pahalıya mal olabilir. Küçük lekeler ve leke izleri için, aşağıdaki yöntemleri kullanarak evdeki süet malzemelerin nasıl temizleneceğini öğrenebilirsiniz.
Süet, daha ince bir deri parçasından oluşur, bu yüzden daha kalın bir deri parçası kadar dayanıklı olmayabilir. Mikrofiber süet malzemelerinizi kullaıyorken, bunları karanlık ve kuru bir ortamda düzgün bir şekilde saklamanız çok önemlidir. Süetinizi plastikte asla saklamayın, bunun yerine bir yastık kılıfı veya bez torbaya koyun ve asla gazeteyi kullanmayın, çünkü mürekkep kumaşa nüfuz edip, renksiz hale gelebilir.Süet giyerken, losyonlarınızdan, kremlerden yağ bulaşmasını önleyin. Süet mobilya, ayakkabı, kıyafet, çanta veya eldiven sahibi olmanız halinde süet temizliği yapmanız gerekir. Süetinizin kirli veya lekeli olduğunu fark ederseniz, süet temizlik için bu basit teknikleri izleyin.

Süet deri döşeme, eldiven, ceket ve el çantası gibi çeşitli ürünlerde kullanılır. Ayrıca ayakkabılar için kullanılır. Bununla birlikte, deri de çok hassastır ve kolayca lekelenebilir. Çoğunlukla, süet ayakkabılarımızı yumuşak, hoş dokularını mahvetmek korkusuyla temizlemekten korkuyoruz. Suya dayanıklı olmadıklarından çabucak lekelenebilir. Dahası, bu ayakkabılar kazıntılara, lekelere ve çizilmeye eğilimlidir. Büyüleyici süet ayakkabılarınızın ömrünü uzatabilir ve uygun temizlik prosedürünü uygulayarak iyi durumda tutabilirsiniz.Örneğin, süet ayakkabılar süet temizleme fırçası veya yumuşak naylon fırça ile temizlenmelidir. Aşırı basınç uygulanmamalıdır.Ayrıca, temizlik işlemine başlamadan önce, ayakkabının tamamen kuru olduğundan emin olun, aksi takdirde temizleme girişimleriniz, kiri temizlemek yerine yüzeye yayabilir.


Süet, rengini veya dokusunu değiştirmeden temizlemesi zordur. Süet temizlemeyi bilen profesyonel bir kuru temizleyiciye sahip olmak, genellikle daha fazla hasara neden olabileceğinden, kendiniz temizlemeye çalışmaktan daha çok tercih edilir. Süette oluşan lekelerin çeşitleri sayısızdır; Bazılarının temizliği diğerlerinden daha kolaydır. Günlük kullanımda bile kirlenir su bile sütte leke oluşturur.Yağmurlu bir günde süet giymeyin. Süetinizin yeni görünmesini sağlamak için düzenli bakım ve temizlik ipuçlarını takip edin.Temiz, kuru bir bez veya yumuşak bir fırça ile bölgeyi ovalayarak süet üzerindeki kalıntıları gevşetin.Örneğin ayakkabılar, giyildikten sonra özel süet ayakkabı fırçasıyla fırçalandıktan sonra ayakkabılara yerleştirilebilir.


Süet, yumuşaklığı ve farklı dokusuyla bilinen bir deri türüdür. Kolayca lekelenebilir. Zımparalama genellikle lekeleri süetlerden çıkarmanın en iyi yolu olarak kabul edilir. Zımpara, süet için nispeten güvenli iken, tüm ögeler için doğru olmayabilir. Bazı işleme ve boyama yöntemleri, süet sürtünme hasarı daha eğilimli hale getirebilir. Zımparalamanın süete zarar vermediğinden amin olmak için küçük bir alana test yapın.Lekeli alanın üzerinde küçük dairesel hareketler yapın. Sadece mümkün olan en hafif basıncı uygulayın. Kumaşı aşındırmamaya dikkat edin.Tek başına zımparalamanın lekeyi çıkarmaması mümkün olabilir. Beyaz sirke ile lekeyi çıkarabilirsiniz. Yine daha önce belirttiğimiz gibi küçük görünmeyen bir alanda test yapmanızı öneriyoruz.


Süet ayakkabılar çiziklere ve lekelere karşı inanılmaz derecede hassastır. Süet malzemesi küçük lifler içerdiğinden, temizlenmesi zor olabilir ama süet ayakkabıları nasıl temizleneceğini bilmek son derece önemlidir. Doğru araçlar ve bilgi ile süet ayakkabılarını temizleyebilir ve yeni gibi görünmelerini sağlayabilirsiniz. Süet ayakkabılarınızda ki kir ve lekeleri temizlemek için süet fırçası almanız gerekir . Başlamadan önce, malzemelerin zarar görmemesi ve lekeleri yaymamak için ayakkabılarınızın kuru olduğundan emin olun. Süet ayakkabıların tozunu temizlemek için, alanı süet temizleme fırçası ile hafifçe fırçalayın. Su süetin doğal bir düşmandır. Sadece birkaç damla su bile bu hassas malzemede gözle görülür izler bırakabilir.Lekeyi tedavi etmeden önce süetin iyice hava almasına izin vermelisiniz. Yapmak istediğiniz son şey, ısı uygulayarak kurutma işlemini hızlandırmaktır.Malzemeyi daha hızlı kurutmanız gerekiyorsa, en soğuk ortamda bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.


Yağ ve yağ lekeleri, özellikle süet ayakkabılardan çıkmakta zorlanabilir. Ancak yağ lekelerini tırnak fırçasıyla çıkartabilirsiniz. Lekeyi, bir kazıma yapmak için olduğu gibi, bir süet fırçayla fırçalayarak başlatın.Sonra, inatçı lekeleri temizlemek için bir tırnak fırçası ve ılık su kullanın. Yağ veya gres lekesi taze ise, lekeye mısır nişastası uygulayabilir. Lekenin üzerine nişasta dökün ve bir kaç saat bekletin. Daha sonra fırçalayın. Süet ayakkabınıza çamur bulaştıysa çamurun kurumasını bekleyin.Çamur kuruduğunda, daha büyük parçaları kolayca parmaklarınızla ayırmanız gerekir.Daha sonra, kalan kir parçacıklarını süet fırçayla ayırın.Süet ayakkabılarınızın kanla lekelenmiş olduğunu fark ederseniz, muhtemelen evinizde bulunan basit bir bileşen, kanı kumaştan uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.Hidrojen peroksit ile bir pamuk topu ıslatın ve lekeye nazikçe sürün.


Süet ayakkabılarınıza mürekkep dökerseniz, atmayın. Hızlı hareket ederseniz, mürekkep lekelerini çıkarabilirsiniz.İlk önce, temiz, beyaz bir bez kullanarak mürekkebin emilmesini sağlayın.Sonra, pamuklu bir topa sürtünme alkolü dökün ve lekeyi hafifçe silin.Yukarıdaki yöntemlerle temizlenemeyen, özellikle inatçı bir leke varsa, lekeyi çıkarmak için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Süetin aşındırılmamasına dikkat ederek lekeyi nazikçe ovun.Kauçuktan yapılmış silgi kullanarakta sütteki lekeleri çıkarabilirsiniz.Süetin temizlenmesi çok zor olduğundan, mürekkep lekelerinin oluşmasını önlemek daha iyidir. Süet koruyucu spreyler çoğu eczanede, deri dükkanında ve ayakkabı dükkânlarında bulunabilir.

Süet ceketlerin ve aksesuarların temizlenmesi, süet botların ve ayakkabıların temizlenmesi ile aynı şekilde ele alınmalıdır, ancak, yöntemlerde ve kullanılması gereken süet temizleyicilerin bazı küçük farklılıkları vardır.Yine, kumaşın liflerini gevşetmek için bir süet fırçayla başlayın. Buharlı temizlik, süet ceketlerden lekeleri çıkarmak için de iyi çalışır, ancak malzemeye aşırı buhar uygulamayın. Banyo buharında süet ceklerinizi buhara maruz bırakabilirsiniz.Süet kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı temiz tutmanın en iyi yolu, ilk etapta aşırı derecede kirli olmalarına izin vermemektir.Süet koruyucu kullanın . Süet koruyucu ürünleri mağazalardan ve birçok ayakkabı mağazasından satın alınabilir. Kir ve su lekelerine karşı bariyer görevi görürler. İlk olarak süet botlarınızı veya ceketlerinizi eve götürdüğünüzde ve her temizlendikten sonra koruyucu uygulamak en iyisidir. Bununla birlikte, bu ürünlerin kir birikmesini azaltmasına rağmen, bunların tamamen engellenmediğini unutmayın.


Her zaman dışarı çıkmadan önce hava durumunu kontrol edin ve eğer yağmur yağmışsa, farklı bir malzeme seçin. Süet yağmura dayanıklı değildir. Suyu çektiği gibi süette su lekeleri olabilir.Süet kıyafetlerinizi giymediğiniz zaman, bunları uygun bir şekilde saklayın. Bunları rutubete eğilimli herhangi bir yere koymayın - tavanlar, garajlar veya nemli dolaplar gibi.Bir yolculuğa çıkacaksanız sütenizi naylona koymayın. Bu süretin terlemesine neden olur.Bunun yerine, bir pamuklu bez çanta ya da eski bir yastık kılıfı kullanın.Süet lekeleri çıkarmaya geldiğinde hızlı tedaviye ihtiyaç duyar. Kumaşın koruyucu bir tabakası olmadığı için lekeleri daha kolay emer. Bu nedenle leke oluşumunda hızlı davranın.Leke eskiyse veya içine yerleştirilmişse, profesyonel temizlik gerektirir. Süetinizi kendi başınıza temizlemeye çalışmak, tamir edilemeyen bir hasara neden olabilir, giysiyi profesyonel bir kuru temizleyiciye götürmek daha güvenlidir.
 
Üst