Şükür etmenin lezzeti

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Şükür etmenin lezzeti
Kimi okuldan geliyor, kimi işten, kimi de seferden. Akşam tüm ailenin bir arada olması mutlulukiçin yeterli değil mi? insanoğlu unutan ve bir şeyin değerini ancak onu kaybettikten sonra bilendir. Yüce ruhlu insanlar ise hem sahip oldukları emanetin kadrini bilirler, hem de her şeyden bir ferah aracı, bir sevinç kapısı bulurlar.şükrün lezzeti.jpgŞükür düşüncesi terbiye konusunda vazgeçilmez unsurdur, daha doğrusu her şeyin üzerine serildiği düzlemdir. Bu kadar sevdiklerin, bu kadar sevenlerin, bu tür evin, bu tür ailen var, Hak yolundan kenarda değilsin, vicdanının sesine kulak asa biliyorsun, komşuların seni görünce selam veriyor , arkadaşların seni görmeyince arayıp soruyor .Emin olun ki, sadece bu saydıklarımız mutluluk için yeterlidir ... Şükür duygusu mutluluğun meyvesidir. Mutluluk ise mutluluğun ne olduğunu anlamaktan başlıyor. Şükür duygusundan yoksun yaşamak çok ağırdır. Şükürsüzlük hayatı azaba çevirir. Şükrün ne olduğunu bilen insan dünyaya sahip olsa da, gönlünde dünyaya zerre kadar yer vermez. Şükürsüz insanın kalbini ise dünya sevgisi işgal ediyor. Kalbi dünya ile işgal olanların ise yüzü gülmüyor


Şükür duygusu bize emanet olarak verilen bütün nimetlerin gerçek sahibinin Allah olduğunu kabul etmek ve tüm davranışlarını bu düzlemde kurmaktır. Şükür duygusunun temelinde tevekkül anlayışı dayanır. Yani bir şey elde etmek istiyorsan, bunun için gereken bütün şartları yerine getirip, neticeyi Allah'tan istemelisin ve verdiği her şeye razı olmalısın. Düşünmelisin ki, senin için hayırlı olan Allah'ın senin için reva gördüğüdür . Unutmayalım ki, zengin varlığı ile, fakir ise fakirliği ile imtihandadır. Her servet hayırlı değil. Ona göre de, İslam'da Allah'tan bir şey istediğinde hayırlı olanı istemek ön planda tutar. Çünkü insan kendisi için neyin hayırlı, neyin zararlı olduğunu bilmiyor, bunu bilen ancak Allah'tır.


Aslında şükür duygusu mutluluğun başka adıdır. Çünkü mutluluğun tadı şükür duygusundadır . Yani siz aileyi şükür atmosferine taşımakla aslında çocuklarınıza mutluluk öğretisi vermiş olursunuz. Örneğin, yemekten sonra şükrünüzü açık dille, herkesin duyacağı bir sesle ifade eder ve "Allah'ım, verdiğin bu nimetler için, her şey için sana sonsuz kadar şükürler olsun! Sen bizim Rabbimizsin, sensin, bizi Hak yolundan ayırma! Lütfunu, inayetini üstümüzden eksik etme! Elhamdülillah! "Derseniz, daha güzel olmaz mı? Çocuklarınız sizin dilinizden duydukları duanın etkisi ile düşünseler, düşündükçe de şükür iklimine dalsalar..


Şükürsüzlük manevi hastalıktır, hem de çok ağır hastalık. Şükürsüzlük Allah'a itirazın bir seçeneğidir. Şükür ne kadar zenginlikse , şükürsüzlük de o kadar mahrumiyettir. Şükür maddi-manevi her türlü nimetin, servetin "giriş kapısı". Allah şükür edenlerin kısmetini artırır. Şükürlü olun, şükürle yaşayın.Allah bizi şükrünü artıran kullarından eylesin! Selam ve dua ile..
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Şükür sadece İslamın kalbi ve özü değildir; aynı zamanda yaşamında bolluğu, refahı, huzuru ve başarıyı elde etmek için de anahtardır. Bizler Yüce Allahın verdiği tüm nimetlere her zaman müteşekkir olmamız gerekir. Şükür en iyi motivasyondur.Şükür mutluluk ve esenliği geliştirir. Elhamdülillah ; Bu cümlenin sürekli bir söylenmesi , bize bu hayattaki tüm nimetlerin ve mutluluğun kaynağını hatırlatır. Allaha karşı şükretmek hayata bakış açınızı değiştirecektir. Müslümanlar olarak, Allahın tüm nimetlerine şükretmek bizim en önemli görevimizdir. Kuranı açarken, ilk bölüm genellikle tüm övgüler Allah içindir şeklinde tercüme edilen Elhamdulillah'ile başlar. Gerçekte, Elhamdulillah gündelik hayatlarımızda şükür anlamına gelir. Allahın verdiklerine de vermediklerinede şükür etmeliyiz. Aldığımız her nefes şükür sebebidir.
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Stres yaşamın normal bir parçasıdır, ancak aşırı hale geldiğinde sağlığımız ve refahımız üzerinde zararlı etkileri olabilir. Aslında stres, kanser ve kalp hastalığı gibi birçok ciddi hastalıkla bağlantılıdır. Minnettar bir tutum, stres seviyelerini yönetmemize yardımcı olur. Öfke, kıskançlık, kibir ve kızgınlık gibi duyguları yaşıyoruz.Şükür bu zehirli duyguları defeder. Her şeyden önce Allahın lütfu için minnettar olun, çünkü minnettar olmak, amellerin soylularından biridir. Gerçekten de sizi kutsayan Allah'tır ve şükrediyorsanız Allah nimetini artıracaktır. Allahın nimetlerini teker teker saymak mümkün değil . Zenginlik, sağlık, statü, zihinsel yetenekler ve yaşamınız dahil olmak üzere sahip olduğunuz her şey için Allah'a minnettar olun.
 

Benzer İçerikler

İ
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
İslami Yazar
İ
İ
Cevaplar
0
Görüntüleme
608
İslami Yazar
İ
Üst