1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.450
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Sungurlu ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  sungurlu tanıtım sungurlu ilçe tarım müdürlüğü çorum kavşut köyü sungurlunun tarihi çorum kaledere kasabası İlçenin Tarihi  İlçede ilk yerleşmeler Kalkotik (taş ) dönemde (M.Ö. 5000) olmuş, daha sonraki çağlarda Hititler, Frigler, Galatlar ve Roma İmparatorluğunun hakimiyetinde kalmıştır.

  İlçe 1864 yılında Yozgat sancağına bağlanmış, İlçe Merkezi 1866 yılında Belediye olmuştur. 1924 yılında Çorum’ a bağlanmıştır.  Coğrafi Yapısı  İlçenin yüzölçümü 2.557 km², rakımı 780 metre, Çorum’a uzaklığı 72 km’ dir.

  İlçe de karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yıllık yağış miktarı 438,1 mm.’dir.

  İdari Yapısı ve Nüfus Durumu  İlçenin 2000 Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre nüfusu, merkezde 35.397, kasaba ve köylerde 45.443 olmak üzere toplam 80.840 ‘dır.

  İlçeye bağlı altı belde (Arifegazili, Demirşeyh, Kaledere, Tuğlu, Yörüklü, Kavşut) , 101 Köy, altı mezra bulunmaktadır.
  Ekonomik ve Sosyal Durumu  İlçenin Karadeniz Bölgesini, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgeleriyle bağlantısını sağlayan yol üzerinde bulunması, ticari canlılığın oluşmasını sağlamıştır.

  İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık ve ticarete dayanmaktadır. Tarım alanı 134.654 ha. olup, bunun 11.548 Hektarında sulu tarım yapılmaktadır. Belli başlı tarımsal ürünler; buğday, arpa, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, şeker pancarı, ayçiçeği, ıspanak, karpuz, kavun, beyaz lahana, kuru soğandır. İlçede büyükbaş hayvan sayısı 16.866, küçükbaş hayvan sayısı 19.470’ dir.

  İlçe merkezinde içme suyu bugün için yeterli ise de; Kapılıkaya Barajından içme suyu getirme çalışmaları devam etmektedir. Köylerde içme suyu yetersizdir. Merkezde mevcut kanalizasyon yetersiz olup, inşaatı devam etmektedir. 268 km’si asfalt olmak üzere toplam yol uzunluğu 723 km’dir


  Eğitim, Kültür ve Sağlık Durumu  İlçede, bir YİBO, altı lise, 64 Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu, bir Anaokulu, merkezde 15 ve Köylerde 14 olmak üzere toplam 93 ilköğretim okulunda eğitim öğretime devam edilmektedir. Bu okullarda toplam 15.226 öğrenci okumaktadır.

  İlçe merkezinde 1.500 kişilik tribüne sahip kapalı spor salonu ve 300 kişilik tribüne sahip futbol sahası bulunmaktadır.

  İlçe merkezinde 100 yataklı Devlet Hastanesi, Merkezde üç adet, Arifegazili, Demirşeyh, Kaledere, Kavşut, Yörüklü, Tuğlu, Beldelerinde, Akpınar, Alembeyli, Aşağı Fındıklı, Büyük İncesu, Salman, köylerde birer olmak üzere toplam 14 adet Sağlık Ocağı bulunmaktadır.

   
Sungurlu ilçesi Bilgileri, Tanıtımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çilimli İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

  Çilimli İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

  Çilimli Batı Karadeniz Bölgesinde yer almakta olup, doğusunda ve güneyinde Düzce ili, batısında Cumayeri ilçesi ve kuzeyinde Akçakoca ilçesi bulunmaktadır. Tarih Moğol istilası ile çöken Selçuklu Devleti’nden sonra Anadolu’da 26 Türk Beyliği kurulmuştur. Bu beyliklerden biri olan ve Söğüt yöresinde bulunan Osmanlı Beyliği Bizanslılarla sınırdaştı. Bu Beylik zamanla sınırlarını aşarak...
 2. Akçakoca İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

  Akçakoca İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

  ümran boru akçakoca sevil boru akçakoca ümran çelik adapazarı melek reklam Akçakoca, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nün en batısınde yar alan ve doğudan Zonguldak İli’nin Alaplı İlçesi, Batıdan Sakaryı İli’nin Kocaali İlçesi, güneyden Düzce İli’nin Yığılca ve Cumayeri İlçeleri Kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir. İlçenin yüzölçümü 463 kilometrekaredir. Tarihi Akçakoca ve...
 3. İskilip ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  İskilip ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  İlçenin Tarihi İskilip adının Asklepios, yani sağlık ilahı manasına geldiği, Paflagonya tarihine ait kitaplarda belirtilmektedir. M.S. 2. yy. da İskilip, Bitinya sınırları içinde bulunuyordu. Bizans çağında İskilip'e Neoklauniopolis deniliyordu. İskilip 1075 tarihinde Selçuklu Komutanı Gümüştekin Ahmet Gazi tarafından fethedilmiştir. Yıldırım Bayezit zamanında Osmanlı hakimiyetine...
 4. Dodurga ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  Dodurga ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  İlçenin Tarihi İlçenin adı Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lugatit Türk adlı eserinde açıkladığı 24 Oğuz boyundan Toturgadan gelmektedir. Dodurga 1910-1935-1942-1943 yıllarındaki depremlerden çok hasar görmüş, birkaç defa yeniden imar edilmiştir. Birinci Dünya savaşında erkek nüfusunun büyük kısmını kaybetmiştir. Milli Mücadelede Dodurga, Osmanlının son zamanlarında her Türk köyü gibi nüfus...
 5. Alaca ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  Alaca ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  alaca ilcesi alaca ilçe tarım müdürlüğü çorum yemekleri nüfusu çorum nüfusu İlçenin Tarihi Alaca İlçesinin tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Eskiçağ’ da ilçe merkezinin bulunduğu alan, “Etonia” olarak geçmektedir. XIX. ve XX. yy.’ larda Hüseyinova yöre adı yerine, nahiye ve bucak adının tanımlanmasında önceleri bucak olan Alaca, Hüseyinabâd adıyla 1919’da ilçe olmuş, Alaca adı ise...

Sayfayı Paylaş