Sungurlu ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Sungurlu ilçesi Bilgileri, Tanıtımı
sungurlu tanıtım sungurlu ilçe tarım müdürlüğü çorum kavşut köyü sungurlunun tarihi çorum kaledere kasabası
İlçenin Tarihi

İlçede ilk yerleşmeler Kalkotik (taş ) dönemde (M.Ö. 5000) olmuş, daha sonraki çağlarda Hititler, Frigler, Galatlar ve Roma İmparatorluğunun hakimiyetinde kalmıştır.

İlçe 1864 yılında Yozgat sancağına bağlanmış, İlçe Merkezi 1866 yılında Belediye olmuştur. 1924 yılında Çorum’ a bağlanmıştır.

Coğrafi Yapısı

İlçenin yüzölçümü 2.557 km², rakımı 780 metre, Çorum’a uzaklığı 72 km’ dir.

İlçe de karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yıllık yağış miktarı 438,1 mm.’dir.

İdari Yapısı ve Nüfus Durumu

İlçenin 2000 Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre nüfusu, merkezde 35.397, kasaba ve köylerde 45.443 olmak üzere toplam 80.840 ‘dır.

İlçeye bağlı altı belde (Arifegazili, Demirşeyh, Kaledere, Tuğlu, Yörüklü, Kavşut) , 101 Köy, altı mezra bulunmaktadır.

Ekonomik ve Sosyal Durumu

İlçenin Karadeniz Bölgesini, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgeleriyle bağlantısını sağlayan yol üzerinde bulunması, ticari canlılığın oluşmasını sağlamıştır.

İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık ve ticarete dayanmaktadır. Tarım alanı 134.654 ha. olup, bunun 11.548 Hektarında sulu tarım yapılmaktadır. Belli başlı tarımsal ürünler; buğday, arpa, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, şeker pancarı, ayçiçeği, ıspanak, karpuz, kavun, beyaz lahana, kuru soğandır. İlçede büyükbaş hayvan sayısı 16.866, küçükbaş hayvan sayısı 19.470’ dir.

İlçe merkezinde içme suyu bugün için yeterli ise de; Kapılıkaya Barajından içme suyu getirme çalışmaları devam etmektedir. Köylerde içme suyu yetersizdir. Merkezde mevcut kanalizasyon yetersiz olup, inşaatı devam etmektedir. 268 km’si asfalt olmak üzere toplam yol uzunluğu 723 km’dir

Eğitim, Kültür ve Sağlık Durumu

İlçede, bir YİBO, altı lise, 64 Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu, bir Anaokulu, merkezde 15 ve Köylerde 14 olmak üzere toplam 93 ilköğretim okulunda eğitim öğretime devam edilmektedir. Bu okullarda toplam 15.226 öğrenci okumaktadır.

İlçe merkezinde 1.500 kişilik tribüne sahip kapalı spor salonu ve 300 kişilik tribüne sahip futbol sahası bulunmaktadır.

İlçe merkezinde 100 yataklı Devlet Hastanesi, Merkezde üç adet, Arifegazili, Demirşeyh, Kaledere, Kavşut, Yörüklü, Tuğlu, Beldelerinde, Akpınar, Alembeyli, Aşağı Fındıklı, Büyük İncesu, Salman, köylerde birer olmak üzere toplam 14 adet Sağlık Ocağı bulunmaktadır.

Geri