Sünnet nedir sünnet derisine nasıl bakım yapılır ?

Uzman SühaN

Administrator
Sünnet nedir sünnet derisine nasıl bakım yapılır ?
Sünnet derisi, penisin ucunu örten ve koruyan gevşek bir cilttir.Bir çocuğun sünnet derisi asla kuvvetle çekilmemelidir . Sünnet derisinin iç katmanı penis başının yüzeyini yumuşak, nemli ve hassas tutan bir mukoza zarfıdır.Sünnet, sünnet derisini kaldırmak için cerrahi bir prosedürdür.Prosedür çoğunlukla , dini veya kültürel nedenlerle gerçekleştirilir. Sünnet, bazen daha ileri yaştaki erkeklerin enfeksiyon gibi , diğer tedavilere cevap vermeyen erkekler için de önerilir.

Yenidoğan bebeğin sünnet edilmesi doğrumu?


Oğlumu Ne Zaman Sünnet Ettirmeliyim?Sünnet nedir?

Sünnet, sünnet derisinin kaldırıldığı seçmeli bir işlemdir. Çoğunlukla İslam ve Yahudilik gibi bazı dinlerde ritüel olarak yapılır. Ritüel sünnet genellikle yaşamın ilk 10 gününde yapılır. Sünnetin sağlık nedenleri çok sınırlıdır. Bunlar, büyük çocuklarda ve yetişkinlerde fimozis, parafimozis ve tekrarlayan balanit (glans penis enfeksiyonu) içerir. Çocukluk döneminde sünnet bazen penis kanserini önleyebilir. Fakat penis kanseri, sünnetli peniste bile ortaya çıkabilir


sünnet derisi bakımı.pngSünnet birçok sünnet derisi problemleri için ortak bir tedavidir. Yenidoğan prosedürü basit ve hızlıdır, ancak yaşlı erkeklerde çok daha karmaşıktır. Hayatın ilk birkaç haftasından sonra, sünnet genellikle epidural veya genel anestezi gerektirir ve altı haftalık düzelme gerekir. Komplikasyonlar nadirdir ancak kanama, anesteziye veya enfeksiyona karşı allerjik reaksiyonları içerebilir.


Sünnetsiz penis bakımı

Bebeğin sünnet derisi 6 ay kadar kolay geri çekilmez. Zorlamayın. Sünnet derisini geri çekene kadar, sadece penisin dışını yıkamak için ılık su kullanın. Sünnet derisini erken çekmek, ona zarar verebilir ve yara dokusunun oluşmasına neden olabilir.

Banyo sırasında, sünnet derisi mümkün olduğunca nazikçe çekilmeli ve sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır. Temizlenmesi gereken sünnet derisinin altında, smegma (cinsel organların kıvrım yerlerinde topaklanan kirli beyaz madde) adı verilen beyazımsı bir madde görülebilir. Geri çekilip temizlendikten sonra, sünnet derinin penis başını örten olağan konumuna geri getirilmelidir

Bebeğinizin penisini rutin olarak temizlemek için güvenilir bir yöntem seçerseniz, bebeğinizi her zaman enfekte etmek veya yaralamaktan kaçınırsınız. Çocuk doktorları, annelerin bebeğin penisini ve dış sünnet derisini temizlemek için temiz, yumuşak bir bez kullanmalarını önerir.Fimosis nedir?

Phimosis sünnet derisini geriye çekmenin yetersizliğine işaret eder.

Parafimoz nedir?

Parafimoz, glans penisinin arkasından çekilen sünnet derisinin orijinal konumuna getirilemediği bir durumdur.

Sünnetin faydaları

İdrar yolu enfeksiyonları riski azalır. Erkeklerde üriner sistem enfeksiyonu riski düşüktür, fakat bu enfeksiyonlar sünnetsiz erkeklerde daha yaygındır. Yaşamın başlangıcındaki ciddi enfeksiyonlar daha sonra böbrek sorunlarına neden olabilir.
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini azaltmak. Sünnetli erkeklerin, HIV de dahil bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riski daha düşük olabilir. Yine de, güvenli cinsel uygulamalar çok önemli. Sünnet penis kanserinide önlemektedir.

Sünnet doğurganlığı etkilemez; ayrıca sünnetin erkeklere veya eşlerine yönelik cinsel zevkleri arttırdığı veya azalttığı düşünülmez.

Sünnet nasıl yapılır?

Sünnet sırasında, sünnet derisi penis başından çıkarılır ve aşırı sünnet derisi alınır . Yapılması halinde yenidoğanlarda işlem yaklaşık beş 10 dakika sürer. Yetişkin sünneti yaklaşık bir saat sürer. Sünnet genellikle beş ila yedi gün içinde iyileşir.Sünnetin riskleri nelerdir?

Herhangi bir cerrahi işlem gibi, sünnetin de bazı riskleri vardır. Bununla birlikte, sünnet sonrası sorunların oranı oldukça düşüktür. Sünnet bölgesinde kanama ve enfeksiyon en yaygın problemlerdir.Genç bebeklerde komplikasyon riski yaşlı çocuklara göre daha düşüktür. Riskleri en aza indirgemek için prosedür, steril bir teknik kullanarak eğitimli ve deneyimli bir uygulayıcı tarafından yapılmalıdır


Yeni doğan oğlunuza sünnet edilip edilmeyeceğinize karar vermek zor olabilir. Sünnetin faydalarını ve risklerini göz önüne almanız gerekecek. Kültür, din ve kişisel tercihleriniz gibi faktörler kararınızı da etkileyebilir. Oğlunuz doğmadan önce sünnet edilmesini isteyip istemediğinize karar vermek iyi bir fikirdir.Ebeveynler, bir erkek çocuğun sünnetiyle ilgili karar vermeden önce, prosedürün yararları ve riskleri hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Kültür, din ve kişisel tercihiniz gibi diğer faktörler de kararınıza dahil olacaktır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

gül-bahar19

Forum Okuru
iyi günler oğlum 3 yaşında sağ kasığından ameliyat oldu ve sünnet edildi 3 gün sonra oğlumun sağ testisinde şişme meydana geldi gece farkettik ve acile götürdük ultrasonla baktılar oğlumun fıtığı tekrarlanmış bu neden oldu acaba
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.. Ameliyat bölgesinde ve testiste işleme bağlı şişlikler olabilir, fıtığın tekrar olması nadirdir ancak yakın izlem gereklidir. Ultrasonun kesin bir tanı yöntemi olmadığını belirtelim. Çocuğunuzda cerrahi sonrası gelişen sorunlarla ilgili çocuğunuzun hekimi ile görüşmenizi öneriyorum.
 
Üst