1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Şüpheli gebeliğin ilk belirtileri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  en erken gebelik belirtisi,en erken hamilelik belirtisi,hamileliğin ilk belirtileri,gebelik belirtileri ne zaman başlar,hamilelik belirtileri ne zaman başlar,hamilelik belirtileri hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Hamile mi kaldınız yada şüpheleniyormusunuz? Hamilemiyim acaba sorusuna yanıtmı arıyorsunuz yoksa? hamile kalıp kalmadığınızı anlayabilmeniz için bir yazımız.

  Adet kanaması gecikmesi ve rahimde büyüme olan hastalarda , gebelik testinin pozitif çıkması ile gebelik tanısı konmaktadır. Gebeliğin erken tanısı, ölü fetüs ve dış gebeliğin tesbiti açısından önem taşır.

  Şüpheli gebelik bulguları :

  -Adet kanamasının gecikmesi
  -Aşerme ve psikolojik değişiklikler
  -Sabah bulantı ve kusmaları
  -Göğüslerde gerginlik
  -Karında büyüme
  -Sık idrara çıkma
  -Devamlı uyuma isteği
  -Halsizlik

  Kesin gebelik bulguları:

  -Kanda gebelik testinin pozitif çıkması
  -Bebek kalp seslerinin işitilmesi
  -Bebek kısımlarının elle hissedilmesi
  -Bebek hareketlerinin saptanması
  -Ultrasonda embryonun görülmesi


  Şüpheli Gebelik Belirtileri
  Adet gecikmesi: Düzenli adet gören bir kadın adet kanamasının geciktiğinden şikayet ediyorsa öncelikle gebelik düşünülmelidir.Gebeliğin oluşumuyla salgılanan beta HCG gebeliğin devamını sağlar ve adet kanaması gecikir.

  Stres, gebe kalma korkusu, hormonal düzensizlikler, menapoz öncesi dönem, emzirme, kronik hastalıklar, opioid ve dopaminerjik ilaç kullanımı, genitoüriner sistem tümörleri, bilinçsizce yapılan küretajlar adet düzensizliklerine sebep olur.
  Meme değişiklikleri: İlk gebelikte önemlidir.Memelerde büyüme, dolgunluk hissi, hassasiyet, renk değişikliği görülür.Gebeliğin ikinci yarısından itibaren göğüslerden salgı gelebilir. Salgı önceleri şeffaf olup, ilerleyen aylarda sarımtrak bir renk alır. Buna kolostrum adı verilir.
  Bulantı ve kusma: Gebeliğin başlangıcından itibaren on ikinci haftaya kadar gebelerin yarısında hafif bulantı ve kusma şikayetleri olabilir. Özellikle sabah aç karnına fazladır, ilerleyen saatlerde azalır.Çoğunlukla onikinci haftadan sonra kendiliğinden düzelebilir, nadiren gebelik boyunca devam eder.İlk gebelikte daha çok görülür.Gebelikteki metabolizme değişikliklerinin, psikolojik faktörlerin, iç salgı bezlerinin bulantı ve kusmada etkili olduğu düşünülmektedir.
  İdrar yapma alışkanlığında değişiklikler: Gebeliğin ilk aylarında rahim daha aşağıda yerleştiğinden, idrar torbasına bası yaparak, idrar torbasının kapasitesini azaltır.Bu nedenle hastada sık idrara gitme hissi olur. Gebeliğin ilk üç ayından sonra şikayetler geçer.
  Halsizlik, yorgunluk hissi: Gebeliğin 20. haftasına kadar sürebilir, çok rahatsız edici olabilir.
  Çocuk hareketlerinin hissedilmesi: İlk gebelikte çocuk hareketleri gebeliğin 20. haftasından itibaren hissedilebilir, çoğul gebelikte ise 16.gebelik haftasından itibaren hissedilebilir.Önceleri seyirme şeklinde başlayan hareketler giderek kımıldamalara dönüşür.

  Kesin gebelik bulguları:
  Çocuk kısımlarının palpasyonu: İleri aylarda, çocuk gövdesi ve ekstremiteleri, rahatlıkla karında palpasyonla hissedilebilir.
  Ultrasonda bebeğin görülmesi: Rahim içinde gebelik kesesi ve kese içinde embryo taslağı aranır. Kalp hareketleri görülür.
  Aktif bebek hareketlerinin elle hissedilmesi: Gebeliğin ikinci yarısından itibaren çocuk hareketleri elle hissedilebilir.

  HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Kasım 2015
Şüpheli gebeliğin ilk belirtileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erken Gebelik Belirtileri

  Erken Gebelik Belirtileri

  erken gebelik belirtileri gebelik belirtileri erken hamilelik ne zaman başlar hamilelik ne zaman başlar Sevgili melekler... Erken gebelik belirtileri nelerdir nasıl gebilik olduğunu anlarız, diye düşünüyorsanız bu konu tam sizlik. Özellikle anne olan melekler... Hamile kalmak isteyenlere sizin de bir yardımınız olsa. Benim merak ettiğim konulardan biri de... İLK HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ...
 2. Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir????

  Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir????

  gebeligin ilk haftasi gebeligin ilk belirtileri hamilelikte ilk hafta Hamileligin en heyecan verici anlarindan biriside en basidir... Hamilemiyim deyilmiyim, vücüdumuza karsi asiri duyarli oluruz, aceba bu hamilelik belirtilerimi diye... Iste meleklerim size ilk haftalarda karsilasacaginiz belirtiler.... GEBELİĞİN (HAMİLELİĞİN) İLK BELİRTİLERİ GEBELİĞİN İLK HAFTASI, İLK AYI OLUŞAN EN...
 3. Hamile Olduğunu 9 Ay Anlamadı!

  Hamile Olduğunu 9 Ay Anlamadı!

  Her kadının hayalidir anne olmak.Yalnız her kadın bazı durumlardan ötürü anne olamamaktadır.Sabırla mens gününün gecikmesini bekleyen hanımlar ,bir an önce gebe olup olmadığını merak etmeye başlar.Kasıklarım ağrıyor acaba hamilemiyim,belim ağrıyor hamilemiyim gibi belirtilerden yola çıkarak gebe olup olmadıkları hakkın da sayfamıza bu konu ile ilgili sık sorular yöneltmekteler.Biz bu soruya...
 4. Hamileliğin ilk hafta belirtileri ilk gebeliğimi nasıl anlarım

  Hamileliğin ilk hafta belirtileri ilk gebeliğimi nasıl anlarım

  Hamileliğimin ilk haftasında olduğumu düşünüyorum düşünüyorum sadece böyle internetlerde siteleri araştırmaya başladım ilk hafta gebelikte varsınız aslında ama yinede sormak istiyorum. bir kadın gebe olduğunu ilk haftalarda nasıl anlıyor. Lütfen konuma yazın başka yere yönlendirmeyin:D:D
 5. Soru : hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ?

  Soru : hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ?

  Hamilelik veya gebelik, kadının rahminde bir embriyo veya fetüs taşıdığı yaklaşık 9 aylık bir periyottur.Annenin rahminde bir veya daha fazla embriyo gelişmesine neden olan döllenme gerçekleştiğinde bir kadın hamile olarak kabul edilir. Normal, tam süreli gebelik 40 haftadır ve 37-42 hafta arasında değişebilir. Her trimester kendi özel hormonal ve fizyolojik değişiklikleriyle birlikte gelir....

Sayfayı Paylaş