Sürekli Eleştirilen Çocuk Saldırgan ve Mutsuz !

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Sürekli Eleştirilen Çocuk Saldırgan ve Mutsuz !
çocuk eğitiminde eleştiri,çocuk ve eleştiri,eleştirilen çocuk davranışları,çocuk eğitiminde çocuğun hatası nasıl söylenmeli,çocuklara olumlu davranış kazandırma,takdir ve eleştirinin çocuk eğitiminde önemi,


6915.jpgÇocuklara sevildiklerini ve önem verildiklerini hissettirmek gerektiğini belirten Denizli Devlet Hastanesi (DDH) Sosyal Hizmet Uzmanı Mikail Kır, "Çocuklara hoşgörülü yaklaşılarak, sorumluluk verilmesi ve bu bağlamda yeteneklerinin kabul edilmesi gerekir" dedi.
Çocukların başkalarının, özellikle de arkadaşlarının yanında küçük düşürülmemeleri gerektiğini ifade eden Kır, "Çocukla ortak paylaşımları da aksatmamak gerekir. Çocukların fikirlerinin mutlaka dinlenmesi, hatta bazı kararlarda fikirleri sorulmalı.
Olumlu davranışlar yaptıklarında çocuklar yüreklendirilmeli" şeklinde konuştu.
Anne, babaların ve evde yaşayan diğer bireylerin ilişkilerinin çocukların kişilik gelişimlerinde oldukça etkili olduğunu kaydeden Sosyal Hizmet Uzmanı Kır, "Konuştuklarına önem verilmeyen, fikirlerinin söylenilmesine izin verilmeyen, davranışlarını ve kişiliklerini sürekli eleştirilen çocuklar, kendine güvensiz, içine kapanık, mutsuz ve saldırgan olur. Anne, babalar çocukların düşüncelerine önem verip, fikirlerini dinlerlerse, çocuklar kendilerine güvenen, olumlu ilişkiler kurabilen ve ilişkileri sürdürebilen kişilikli çocuklar olur" diye konuştu.
Çocukların yaptıkları davranışlarda, anne babayı taklit ettiğini vurgulayan Sosyal Hizmet Uzmanı Kır, "Anne, baba kendi davranışlarıyla çocukların olumlu ya da olumsuz gelişimine neden olur. Anne, baba çocuklarına ilişkilerinde sevgiyle, hoşgörüyle, saygıyla yaklaşıyorsa çocuklar, güvenli ve kendilerini ifade eden bireyler olarak yetişir. Tersi durumlara ise sürekli eleştiren, beğenisi olmayan, huysuz bireyler olarak yetişirler" ifadesinde bulundu.
Çocukların küçük iş dahi başarmaları halinde, takdir edilmesi ve yüreklendirilmesi gerektiğini de söyleyen Kır, "Söyledikleri yalanları düzeltmeye çalıştıklarında ve hatalı davranışlar bulunduklarında da takdir edilmeleri gerekir. Takdirler ise sözel ve vücut dili kullanılarak yapılmalıdır.
Çocukların zaman zaman başarısızlıkları da olabilmektedir. Onların başaramadıkları işlerden sonra kızarak veya tepki vererek güveninizi kaybedilir ve öğrenme sürecini geciktirilebilirsiniz. Ayrıca başarısızlığı, başarıya döndürebilme şansı da ellerinden alınmış olur. Bazı başarısızlıkların, öğrenmede önemli bir etken olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuklara bol bol şans tanınmalı, başarısız olsalar bile onu kabullenip sevildiği hissettirilmelidir. Takdir eden, güvenen anne-baba tarafından yüreklendirilen çocuklar başarısızlıktan korkmazlar ve mutlaka başarılı olabileceği bir alan bulurlar" açıklamasında bulundu.
Çalışan anne ve babaların Günde en az yarım Saat boyunca hiç bir şeyle ilgilenmeden zamanını sadece çocuğa ayırması gerektiğini belirten Kır, "Onlarla oyun oynanması, birlikte sokağa çıkılması, parka gidilmesi, kitap okunması, derslere ve çalışmalara yardımcı olunması ve buna benzer davranışların yapılması gerekir. Ayrılan zaman, anne babaya, kişilik araştırıcı, kendine güvenen, hızlı ilişkiler kurabilen, sürdürebilen, mutlu, huzurlu, başarılı çocuklar olarak geri dönecektir" dedi.
Çocukların mutlaka dikkatli bir şekilde dinlenmesi gerektiğini ve dinlendiğini de hissettirmek gerektiğini söyleyen Kır, "Çocuğunuzu dinlerken başka bir işle meşgul olmayın onunla fiziksel olarak aynı seviyede olmaya özen gösterin, fikirlerinizi söyleyin ama nasihat ve sorularla çocuğunuzu bunaltmayın. Dinlenen çocuk her zaman bulunduğu ortamda kendini çok rahat ifade eder, iyi konuşur ve önemsendiğini hisseder, mutlu olur" diye konuştu.
 
Üst