1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Sürekli Yutkunma Probleminiz Varsa Bu Makaleyi Okuyun

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; sürekli yutkunma problemi ile ilgili bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, 70li yılların sonu ve 80li yılların başında bir TRT spikeri vardı, bayan. Aytaç Kardüz, belki hatırlarsınız. Bu bayan her haber okuyuşunda artık bir rahatsızlıktan mıdır ya da tik yaptığından mıdır nedir, her zümlesinin sonunda yutkunudurdu. Son derece dikkatimizi çeken bu olay yıllarca her haberde sürüp gitti. Öyle ki çocuk aklımızla dayanamayıp o yutkunca biz de yutkunurduk. :) Daha sonradan öğrendik ki bu durum genelde bir rahatsızlık sonucu oluyormuş. Kendisini saydıyla anıyoruz :)

  Bu sayfamızda sizlere sürekli yutkunma problemi ile ilgili bilgiler veriyoruz...


  [​IMG]


  Boğazda gıcıklanma, sürekli yutkunma hissi ve balgam gibi belirtilerle rahatsızlık veren geniz akıntısı, kişiyi bazen toplum içerisinde oldukça güç durumda bırakabiliyor. KBB Uzmanı Op.Dr. Atilla Şengör, her gün her insanda 1 litreyi aşkın geniz akıntısının normal olduğunu, bu miktarın artması durumunda rahatsızlık yaşandığını söylüyor.

  Boğaz temizleme zorunluluğu ve gıcık öksürüğü bazen, örneğin bir konuşma sırasında sıkıntı yaratabilir ya da geniz akıntısı geceleri öksürük krizleri ile uykudan uyanmaya neden olabilir. Aslında burun organımız, solunum yolu ile alınan yabancı maddeleri veya mikropları temizlemek için normalde de akıntı üretir. Diğer bir deyişle 1 litreyi aşkın miktarda geniz akıntısı her gün her insanda genizden boğaza doğru akar. Ancak bu durum burun-sinüs sağlığı iyi olan kişilerce hissedilmez. Geniz akıntısının rahatsızlık vermesi, bu salgıların kıvamının yoğunlaştığı veya miktarının arttığı durumlarda olur.

  Geniz akıntısının nedenleri
  Geniz akıntısının en yaygın nedenleri arasında az sıvı alınması ve sigara kullanımı sayılabilir. Normal şartlarda bir insanın günlük sıvı gereksinimi 1,5 litredir. Bunun altında alındığında tüm salgılar gibi mukus salgısında da yoğunlaşma olur. Sigara da içiliyorsa, hem kurumaya hem de burunun filtreleme mekanizmasında bozukluğa yol açar ve bu yüzden geniz akıntısının hissedilir hale gelmesi kaçınılmaz olabilir. Aynı şekilde sigara içilen ortamlarda pasif içici konumunda bulunanlarda da bu durum görülür. Bu nedenle hem sigara içip hem geniz akıntısından kurtulmak istemek maalesef birbirleriyle bağdaşmaz.

  Hastalık durumlarından en sık karşılaşılan nezle ve grip gibi üst solunum yolu infeksiyonlarında, burun içi dokularında mikropların yaptıkları hasara bağlı sızıntılar nedeniyle salgı miktarında artış olur. Burada geniz ve burun akıntıları başlangıçta şeffaf ve akışkan olurken, üzerine bakteriyel bir infeksiyon eklenmesi sonrasında yeşil-sarı renkli ve yoğun kıvamlı olabilir. Bu gibi durumlara burun-sinüslerin iltihaplanmış olmasına sinüzit hastalığı diyoruz.

  Sinüzitli hastalar, sinüslerinden kaynaklanan akıntılar nedeniyle geniz akıntısı hissederler. Bazen bu durum kronikleşebilir ve sık geçirilen infeksiyon atakları ile beraber kronik baş ağrısı, yüz ve göz çevresinde ağrı ve dolgunluk ile burun tıkanıklığı bulunabilir. Sinüzit hastalığı olanlarda da sıklıkla geniz akıntısı olur. Kronik sinüzit hastalığında, yani uzun süren ve sık tekrarlayan sinüzit atakları geçiren hastalarda geniz akıntıları her zaman iltihaplı olmaz. Burun ve sinüsleri kaplayan dokunun (mukozanın) reaksiyonu, işlevsel sorunları nedeniyle sinsi, sürekli yoğun kıvamlı geniz akıntıları olabilir. Bu hastalarda da zaman zaman baş-yüz ağrıları ve burun tıkanıklığı sıklıkla görülür. Kronik sinüzite yol açan durumlar anatomik bozuklukların yanında, polipli sinüzitler veya alerjik mantar sinüzitleri de olabilir.

  İlaç kullanımı da geniz akıntısı yapabilir
  Bazı ilaçların kullanımı da geniz akıntısına neden olabilir. Nezle ve gripte kullanılan akıntı kesici (dekonjestan) ilaçlar salgıyı azaltarak hastalık belirtilerini azaltırken, kıvamda yoğunlaşmaya neden olurlar. Bunun dışında, örneğin tansiyon hastaları için kullanılan bazı ilaçlar ile nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda kullanılanlardan bazıları, benzer mekanizmalarla geniz akıntısının fark edilebilir duruma gelmesine yol açabilirler.
  Alerjik nezle ve alerjik astım gibi durumlarda da geniz akıntısı görülebilir. Burada bazı alerjen maddeler burun içi dokuya temas ettiklerinde, “alerjik yanıt” dediğimiz durum gelişir. Burunda salgı artışı ve gelişen doku şişmesini (ödem), burun akıntısı ve tıkanıklığı olarak algılarız. Bu durum geçici olabileceği gibi, uzun süren alerjilerde burun dokularında kronik değişimlere ve şişmelere yol açar. Burun eti şişmesi ile beraber temizlenme mekanizması da bozulur; buna bağlı olarak gelen yeni bir alerjen maddelerin burun içerisinde kalış süresi uzar. Burun içi dokularla temas süresi uzadığında alerjik yanıtın süresi ve şiddeti de artar ve kısır döngü oluşarak burun sorunlarının devamlılık kazanmasına yol açar. Geniz-burun akıntısı ve tıkanıklığı da kronikleşir.

  Konka şişmesi (burun eti şişmesi) alerjiden bağımsız olarak da bulunabilir. Özellikle burun tıkanıklığı şikayeti ile belirti veren bu durumda da geniz akıntısı sıklıkla görülür.

  Ne yapmalı?
  Geniz akıntısının daha az hissedilmesi için bol sıvı alımı, sigaradan ve içilen ortamlardan uzak durmak ve burun solunumu yapmak çok önemlidir. Nezle, grip gibi genel üst solunum yolu infeksiyonlarında ve alerji durumlarında bunlara ek olarak tıbbi tedaviler verilir. Alerjide eğer etken belirlenmişse, bundan da kaçınılması faydalı olur. Kronikleşen alerji durumları veya anatomik sorunlara bağlı gelişmiş sinüzit durumlarında tıbbi tedaviye ek olarak, kısırdöngüyü ortadan kaldıracak özenli cerrahi müdahaleler ile geniz akıntısında çözüm sağlanabilir. Aynı şekilde önceki ameliyatlarla değişmiş akım yolları, tekrarlanan düzeltme (revizyon) ameliyatı ile bazen yeniden oluşturulabilir.

  Geniz akıntısının tedavisi mümkün
  Günümüzde geniz akıntısına yol açan durumları rutin endoskopik muayenemizde doğrudan görerek belirleyebiliyoruz. İlaçla tedavinin ve önlemlerin yeterli olmadığı olguların pek çoğunda nedene yönelik seçilmiş cerrahi tekniklerle geniz akıntısını ve ilişkili sorunları tedavi edebiliyoruz. Örneğin; kronikleşmiş sinüziti olan hastalarda endoskopik sinüs ameliyatı ile burun eti şişmesi olanlarda hafif olgularda radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültülerek veya ileri konka şişmesi olanlarda ise lazerle burun eti küçültmesi ameliyatı ile anatomik ve işlevsel bozuklukları tedavi edebiliyoruz. Diğer bir deyişle, geniz akıntısı gibi kişiyi olumsuz yönde etkileyen ve yaşam konforunu bozan bir durumun veya durumların sebebi doğru tespit edilirse ve uygun yöntemle tedavisi yapılırsa, geniz akıntısı çoğu kez ortadan kaldırılabiliyor.
   
Sürekli Yutkunma Probleminiz Varsa Bu Makaleyi Okuyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yutkunma

  Yutkunma

  Hoş geldin bahçeme yaban gülü. Dalındaki yeşillikler göz kamaştırıcı. Bugün başka bir şehirde başka bir gecede şiirler yazarken ansızın geldin, ben gelişine motifler döşemeden sen oturdun yanı başımdaki divana. Sen olup biteni hızlı hızlı anlatırken ben mimiklerine daldım tüm saatlerimi tüketircesine. Bildim sonu olmayan, gelmeyen ve nefesini terimde hissettiğim bir anlık aşkın kapattığım...
 2. Ailede problem varsa..

  Ailede problem varsa..

  anne,aile,ailenin önemi,problemli aileler,ailede iletişim Hafta içi her gün Kanal 1 ekranlarından saat 11.30’da yaptığım canlı yayınlarda her gün bir konuda derinleşme cesareti gösteriyoruz. Domuz gribini de tartışıyoruz, eşler arasındaki aldatmayı da, çocuklarda eşcinselliği de konu ediyoruz, kayıp çocukları da, GDO’yu da... Anlayacağınız aydınlık tarafı çoğaltmak üzere taşın altına...
 3. Lens Kullananlar Lütfen Bu Makaleyi Okuyun !

  Lens Kullananlar Lütfen Bu Makaleyi Okuyun !

  Lens Kullananlar İçin Büyük Tehdit Lensler Göz Sağlığınızı Olumsuz Etkileyebilir Sevgili melekler, lens kullanıyorsanız lütfen bu makaleyi okuyun. Yapılan bir araştırma bir parazitin lenslerin içinde yürüyerek korneayı kemirerek körlüğe yol açabileceğini ortaya çıkarmış. Lens Kullananlar İçin Büyük Tehdit olan bu haberin detayları şöyle... Bilim insanları musluk suyunda ve...
 4. Bankada Hesabınız Varsa Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

  Bankada Hesabınız Varsa Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

  bankada hesabınız varsa, banka hesabı olanlar, bankada hesap sahibi olanlar Sevgili melekler, eğer bir banka hesabınız varsa bu yazıyı dikkatlice okuyun. Zira eğer hesabınız kullanılmayan bir hesapsa ve siz kapatmazsanız, kanunen banka sizden hesap işletim ücreti talep edebilecek. Kapanış için son gün ise 28 Nisan!.. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, 28...
 5. Sürekli vajinal akıntım var bunun nedeni nedir?

  Sürekli vajinal akıntım var bunun nedeni nedir?

  vajinal akıntı nedenleri,vajinal akıntı neden olur,vajinal akıntılar enfeksiyon belirtisimi,vajinal akıntıların tedavisi,vajinal akıntılar hakkında bilgiler Vajinada akıntı” denildiğinde akla gelen ilk şey kötü kokulu rahatsız edici bir sıvıdır. Kadınların neredeyse tamamı hayatı boyunca en az bir kere bu problemden muzdarip olur. Durum bu haldeyken akıntı problemi hakkında bilgilenmek sana...

Sayfayı Paylaş