1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  sütten kesildim nedeni nedir

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  sütü kesilen anne ne yapmalı sütüm kesildi ne yapmalıyım Sütten kesilmenin birkaç sebebi vardır. Bunların önde gelenle*rini sıralayalım:
  Bebek Emmez İse: Yeni doğan bebeğin emmeyişi, ya rahimde yeterince gelişmediğinden ya da erken doğmasındandır. Her iki durumda da bebek zayıftır. Dudak kasları memeden süt emecek güçte değildir. Bebek aç olduğu halde ememez. Anne gerçek sebe*bi bilmediğinden telaşa kapılır ve üzülür. Eğer günlerce bebeğin emmesini bekleyecek olursa maalesef sütü kesilir.


  Ne Yapmalı
  * Bebeği zayıf veya erken doğan anneler, daha ilk günden em*mediğini gördükleri takdirde ya elle ya da eczaneden satın ala*cakları vakumlu bir "süt çeker" le memelerindeki sütü temiz bir kaba boşaltmak; bunu 'kaşık veya deliği geniş açılmış bir biberonla bebeğe vermelidirler.
  * Bebeği emmeye alıştırmak için yavaş yavaş biberon memesinin deliğini küçültmeli; yani deliği gittikçe küçülen başlıklar takmalıdır.
  DİKKAT: Bebek "pamukçuk" veya benzeri bir ağız içi yarasın*dan rahatsız ise; yine meme ememeyecek; rahatsızlığın uzun sür*mesi halinde anne sütten kesilecektir. Bu durumda ağız yarası te*davi ettirilmeli; iyileşinceye kadar yine elle veya süt çekerle me*me boşaltılmalı ve kaşıkla verilmelidir.
  Sütünüz Az İse: Bebeğiniz, muntazaman emzirdiğiniz halde, ki*lo almıyor; memeden sonra ağlamaya devam ediyor ise büyük ih*timalle sütünüz az geliyor demektir. Sütün az gelişi, beslenme ye*tersizliğinden kaynaklandığı gibi; ruhsal durumunuzla da yakından ilgilidir. Sağlığımız yerinde, beslenmeniz de normal ise; ailede ruhsal gerginliğe sebep olan bir geçimsizlik söz konusudur.
  Ne Yapmalı?
  Anne beslenmesine dikkat etmeli, mümkün mertebe ruhsal gerginliklerden uzak durmalıdır.
  Sütü az bile olsa, bebeğini emzirmeye devam etmeli; geriye kalan eksikliği sulandırılmış inek sütü ile tamamlamaktır. İnek sütü, deliği küçük bir biberonla verilmeli ki, bebek rahat emişin*den dolayı biberonu tercih etmesin.
  Bebeğin memeden vaz geçmemesi için en iyi usul, iki emzir*meden sonra bir biberonla takviye yapmaktır.
  Doğumdan Hemen Sonra Süt Gelmezse:
  Normal şartlar altında, doğumun hemen arkasından memele*re süt gelmekte; ancak bazı durumlarda sütün gelişi 3-5 gün hat*ta iki hafta gecikebilmektedir.
  Doğumdan hemen sonra sütü gelmeyen anneler telaşa ve hele üzüntüye hiç kapılmamak; sütü varmış gibi bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Ancak bu arada, gayet tabii ki bebeğin gerekli gıdayı alabilmesi için, deliği küçük açılmış bir biberonla beslen*melidir. Çoğu anneler, "sütüm olmadığı halde, bebeğimi emzirmeye devam etmemin ne faydası .var" diye soracaklardır. Açıklaya*lım: Memedeki süt torbacıklarına sütün gelişi hormonlar tarafın*dan başlatılmakta ve devam ettirilmektedir. Hormon salgılayan bezler, meme uçlarındaki sinirlere bağlı olduklarından bu sinirler tarafından uyarılmayı beklerler. Bu uyarı haberi ise, ancak bebe*ğin meme uçlarını emmesi ile doğar. Bebek uzun zaman meme emmediği takdirde, hormon salgılayan bezler hiçbir uyarıcı haber alamayacaklarından hormon salgılamayacaklardır. Hormon sal*gısı olmadan meme içindeki süt torbacıkları süt imâl edemezler.
  İşte, ilk günlerde sütü olmadığı halde, anneye bebeğini emzirme*ye devam etmesini söylememizin sebebi budur.

   
sütten kesildim nedeni nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. anne sütü eksikliği kansızlık nedeni

  anne sütü eksikliği kansızlık nedeni

  Bebeklerdeki kansızlığın temel sebebinin bebeğin anne sütü almaması ve demirden eksik gıdalarla beslenmesi olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kansızlığın belirtisi olarak süt çocuklarında huzursuzluk, davranış değişiklikleri, iştahsızlık, uykusuzluk veya normalin üzerinde uyuma gibi belirtiler görülebildiğini söylüyor. Daha büyük çocuklarda ise kansızlık belirtilerinin yorgunluk, halsizlik, baş...
 2. Süt Allerjisinin Nedeni Hipnoz İle Açığa Çıkar

  Süt Allerjisinin Nedeni Hipnoz İle Açığa Çıkar

  Sütlü ürünlere allerjik bir bayanın öyküsü (Stephen Parkhill’in "healing the body using the mind " adlı eğitim kasetlerinde verilen bir örnektir.) Alerjiler hipnotik çapalamadan başka bir şey değildir. Bunu güzel bir örneğini göreceksiniz. 22 yaşında bir kızda 2 yıl önce birden süt ürünlerine alerji başlıyor.. O kadar allerjikki, nasıl piştiğin bilmediği yiyeceklerin içinde bile süt...
 3. Elma kesilince neden kararıyor ?

  Elma kesilince neden kararıyor ?

  elma kesilince neden kararır elma neden sararır esmerleşmek için ne yapılmalı Acaba elma kesilince neden kararıyor ??? Hadi hep beraber öğrenelim.. Meyve ve sebzelerin bazılarında kesildiklerinde kabukları soyulduğunda veya herhangi bir şekilde zedelendiklerinde farklı tonlarda renk değişimleri oluşur. Elma armut ayva patates gibi birçok sebze ve meyve bu özelliği gösterir. Eğer...
 4. 27 Nisan internet neden kesildi

  27 Nisan internet neden kesildi

  27 Nisan internet neden kesildi bunun sebebi açıklandı mı nasıl olurda 2 saate yakın internet olmaz yaa:S
 5. Gögüsümden süt geliyor bunun nedeni nedir?

  Gögüsümden süt geliyor bunun nedeni nedir?

  hamile kalmadan memeden süt gelmesi,gebe kalmadan memeden süt gelmesi,meme başı akıntısı,memeden süt gelmesinin nedenleri,galaktore nedir,galaktorenin tedavisi hakkında bilgiler... Galaktore uygunsuz (gebelik veya bebek olmadığı bir durumda) devam eden ve bazen aşırı miktarda memeden sütlü sıvı gelmesidir. Genellikle beyaz veya renksizdir. Ancak bazen sarı yada yeşil olabilir. Meme...

Sayfayı Paylaş