Sütüm azaldı ne yapabilirim

Ö

ÖzgeXXXXXX

Forum Okuru
Sütüm azaldı ne yapabilirim
Sütü azalanlar Sütüm azaldı ne yapabilirim sütü arttırıcı besinler nelerdir

Merhaba

Bebeğim 4 aylık bebeğime ilk aydan itibaren doktorun tavsiyesi ile mama da vermeye başladım. Hem emziriyorum hemde mama veriyorum. Bebeğim göğsümden emmeyi reddetmeye başladı aynı zamanda sütüm de azalmaya başladı. Her gün yaklaşık 220 mililitre sütüm geliyordu şimdi 90 mililitre anca geliyor sütümü arttırmak için neler yapabilirim neler önerirsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

4 aylık bebeğini ilk aydan beri mama ve sütle beslenen yani sütün yanında mama da vermen alında büyük bir handikap. Çünkü zaman içerisinde biberona alışan bebekler anne göğsünden emmeyi reddediyorlar. Çünkü biberondan emmek daha kolay geliyor ve zamanla anne memesini emmemeye başlıyorlar.

Anne sütünün azalmasının en önemli sebebi benim çevremde gördüğüm annelerin sigara içmesi. Anne sigara içiyorsa sigaradaki bütün zehirli maddeler anne sütüne geçmekte anne sütünün rengini kokusunu ve tadını değiştirmekte bebekte bu sütü zaman içerisinde reddetmektedir.

Öncelikle eğer sigara içiyorsan mutlaka sigarayı bırakmalısın. Çünkü sigaradaki bütün zararlı maddeler senin ciğerlerinde bronşlara bronşlar ile birlikte kana geçiyor kandan da sütüne geçiyor . Hem bebeğine hem de kendine zarar veriyorsun. Eğer sigara içmiyorsan sütünün azalmasının en önemli sebebi bebeğinin emmemesidir yada gün içerisinde yeterli miktarda emmemesi. Bebeğin emdiği oranda sütün oluşmaktadır.

Sütünü arttırmanın en kolay yolu her gün en az 3 litre su içmendir. Bütün uzmanlar emziren annelere sütünü arttırmak için bol su içmeyi öneriyorlar. Bunun yanında sana malt içecekler yani arpa suyu, rezene çayı, erik, üzüm hoşafı yemeni tavsiye ederim. Ama unutmamalısın bol bol su içmelisin.

Aşağıdaki linkte sütünü arttırmanın diğer yolları ve annelerin yorumlarına ulaşabilirsin

https://www.meleklermekani.com/thre...mleri-sutum-yetmeyecek-diye-uzulmeyin.270016/

https://www.meleklermekani.com/threads/sutum-az-oluyor-artmasi-icin-ne-yapmaliyim.269558/

Geri