1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sütün Yarım litresi dünyalara bedel

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Uzmanlar, sütü yaşam mucizesi olarak tanımlayarak bir çok gıdadan daha yararlı olduğunun altını çizdi.


  İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan sütün yarım litresinde, diğer bazı gıda maddelerinden katbekat fazla kalsiyum bulunduğu bildirildi.

  Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, ''yaşam mucizesi'' diye nitelendirilebilecek kadar büyük besin değerine sahip olan sütün insan yaşamındaki yerinin, insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyledi.


  EN YARARLI İÇECEK
  MÖ 26'ncı yüzyıla ait Babil kabartmalarında sütle ilgili temaların işlendiğini ifade eden Tayar, sütün içerdiği bol kalsiyum ve vitaminlerle birçok hastalığı önlediğini belirterek, ''dünyanın en yararlı içeceği süt, insanların doğumlarından itibaren ilk aldıkları besindir. Süt, bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir'' dedi.

  Tayar, sütün binlerce yıldır olduğu gibi yine insan vücudunun en fazla ihtiyaç duyduğu içeceklerden biri olmayı sürdürdüğünü dile getirerek, şöyle konuştu:

  ''Vücudun yapı taşı olarak kabul edilen proteinlerin beslenmede önemli bir yeri vardır. Süt proteininin biyolojik değeri bitkisel proteinlere göre daha yüksek olduğundan, vücut diğer proteinlere oranla süt proteininden daha iyi yararlanmaktadır. Sütün içindeki protein, büyüme ve gelişmeyi sağlar, saç ve tırnakların oluşumunda büyük rol oynar ve kasların kasılmasına yardımcı olur.''

  5 KİLOGRAM ETE BEDEL

  Süt şekeri olan ''laktoz''un vücudun kalsiyum ve fosfordan daha iyi yararlanmasını sağladığını anlatan Tayar, şunları söyledi:

  ''Bu nedenle süt kemik ve diş oluşumunda, bebeklerin beslenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca süt yağındaki fosfolipitler, beyin ve sinir hücrelerinin hayati önem taşıyan kısımlarını oluşturur. Vücut için gerekli olan doymamış yağ asitlerini bünyesinde bulundurmasından dolayı süt yağının beslenmede önemli fonksiyonları bulunmaktadır. İnsanların iyi bir şekilde beslenmesi için bütün minerallere ihtiyaçları vardır. Sütte bulunan başlıca mineraller fosfor ve kalsiyumdur. Sütün yarım litresinde, 5 kilogram et, 2.6 kilogram ekmek, 6.3 kilogram patates, 8.5 kilogram elma, 1.6 kilogram marul ya da 1.7 kilogram havuçtaki kadar kalsiyum bulunuyor.''

  Prof. Dr. Tayar, kalsiyumun özellikle çocukların kemik ve diş oluşumlarının tamamlanmasında önemli rol oynadığını anımsatarak, 25–30 yaşlarına kadar alınan kalsiyumun, kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğunu, bu yaşlardan sonra da süt içilmesine düzenli olarak devam edildiğinde, kemik yoğunluğundaki azalmanın yavaşladığını ve geciktiğini bildirdi.

  ''Yeterli süt tüketimi, dolayısıyla kalsiyum alımı, tüm yaşam boyunca kemik sağlığı için önemlidir'' diyen Tayar, şunları kaydetti:

  ''Süt, ayrıca beslenmemiz için gerekli olan yağda ve suda eriyen vitaminlerin hepsini içermektedir. Özellikle zeka gelişiminde etkili olan, deri ve göz sağlığında gerekli B2 vitamini için süt en iyi kaynaktır. Vücudun ihtiyacı olan B12, A ve C vitaminleri süt içerek önemli ölçüde karşılanabilmektedir. Bu nedenle her yaşta süt içmek gerekiyor.''


   
Sütün Yarım litresi dünyalara bedel konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bedel

  Bedel

  :hhh:
 2. İki rekat namaz dünyalara bedel ama...

  İki rekat namaz dünyalara bedel ama...

  iKİ REKAT NAMAZ, DÜNYALARA BEDEL, AMA. Gönül gözü açık bir zat olan Mutarrif bin Abdullah bir gün kabristana uğramıştı. Bir kabrin yanında, iki rekat namaz kıldıktan sonra yorgunluktan uyuya kaldı. Gözleri kapanır kapanmaz o kabrin sahibini rüyasında gördü. Kabrin sahibi ona: Siz sevabının ne kadar büyük olduğunu bilmeden ibadet ediyorsunuz. Biz ise, bunu bildiğimiz halde, artık ibadet...
 3. sütüm gelmiyo kanal tıkanıklığı oldu yardım

  sütüm gelmiyo kanal tıkanıklığı oldu yardım

  merhaba arkadaşlar ben kanal tıkanıklığı oldu göğsüm şişdi doktora gittim emzir sağ dedi antibiyotik verdi geçmedi ve bebeğimde göğsümü emmiyo şiş olduğu için almmıyor sağıyorum sütümde gelmiyo 5 6 damla geliyor ne olursunuz bilen varsa paylaşın
 4. acil yardım süt buharı hakkında arkadaşlar...

  acil yardım süt buharı hakkında arkadaşlar...

  merhaba benim doktora gidip herşeye baktırmama rağmen bebiş hala yok.1 yıl önce bi tane düştü.şu anda klomen kullanıyorum bal tarçın çörekotu kullanıyorum ve süt maydanoz buharını denemek istiyorum :lau:ama ne zaman başlanır ardından ilişkiye girilmelimi girilmememli mi bunları bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.birde zararı varmıdır?şimdiden teşekkür ederim.
 5. Medela Elektrikli Süt Sağma Pompası Kullananlar Yardım lütfen Acill

  Medela Elektrikli Süt Sağma Pompası Kullananlar Yardım lütfen Acill

  Arkadaşlar hamileyim de şimdiden araştırma yapıyorum. Sütüm gelmezse acaba hangi süt pompasını önerirsiniz. Medela elektrikli süt sağma pompasını çok duyuyorum ama ne kadar iyi kullananlar yardımcı olabilir mi? Alayım mı yoksa şimdilik dursun mu? El pompasına göre elektrikli olanlar daha kullanışlıymış sanırım lütfen anneler yardımcı olabilir misiniz?

Sayfayı Paylaş