1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Suyun Elektrİk Akiminin Etkİsİyle Elementlerİne Ayrilmasinin GÖzlenmesİ

  Konu, 'Deney Labaratuvarı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  DENEYİN AMACI: Bileşikleri (su) elektrik enerjisi ile ayrıştırarak başka saf maddeler elde etmek. HAZIRLIK SORULARI:
  1-Farklı yükler birbirini çekerler yargısı elektrotta gerçekleşen olaylar için söylenebilir mi? Araştırınız.
  2-Suyu oluşturan gazlardan oksijen gazı hangi elektrotta toplanmasını beklersiniz?
  3-Suyun elektrolizinde oluşan hidrojen ve oksijen gazları arasındaki yaklaşık oran nedir? Araştırınız.
  4-Saf su ile elektroliz olayını gerçekleştirmek mümkün müdür?

  1.güç kaynağı
  4.krokodil kablo

  7.üç ayak 10.bunzen kıskacı
  2.deney tüpü- 2 adet
  5.cam çubuk
  8.statif çubuk
  11.su
  3.çelik elektrot-2 adet
  6.damlalık
  9.beherglas (800 ml)
  12.sülfirik asit veya sodyum karbonat
  DENEY DÜZENEĞİ:
  DENEYİN YAPILIŞI:
  1-Bir beherglas içerisine 500 ml su koyunuz. İçine az miktar sülfirik asit veya 30 gr kadar çamaşır sodası (Na2CO3) koyarak çözeltinizi hazırlayınız.
  2-İki deney tüpünü de hazırladığınız çözeltiyle ağzına kadar doldurunuz. Sonra hava almayacak şekilde parmağınızla kapatarak ters çeviriniz ve beherglas içerisindeki çözeltiye daldırınız. Tüpleri Bunzen kıskacıyla sabitleyiniz.
  3-Elektrotların uçlarını şekilde görüldüğü gibi tüplerin içlerine yerleştiriniz. Krokodilleri elektrotlara bağlayarak, diğer uçlarını güç kaynağının doğru akım çıkışına bağlayınız.
  4-Tüplerdeki gaz birikmesi sona erdikten sonra yine hava almayacak şekilde sudan çıkarınız. Tüplere kibrit alevi yaklaştırdığınızda patlayarak yanan gaz hidrojen (yanıcı gaz), alevi daha parlak yakan gaz ise oksijen (yakıcı gaz) gazıdır.
  DENEYİN SONUCU:
  Suyun elektrolizinde; ( - ) kutba bağlı olan tüpte iki hacim hidrojen , ( + ) kutba bağlı olan tüpte bir hacim oksijen gazı toplanır.
  TEORİK BİLGİ:
  Bir bileşiğin elektrik yardımıyla bileşenlerine ayrılma olayına “elektroliz” denir. Herhangi bir bileşiğin elektrolizinde bileşiğin anyonu anottan, katyonu ise katottan açığa çıkar.
  Elektroliz düzeneğinde pozitif ve negatif kutupların her ikisine birden “elektrot” denir. Güç kaynağının pozitif kutbuna bağlanan elektrot “anot” , negatif kutbuna bağlanan ise” “katottur”. İki kutup arasında elektrik taşınmasını sağlayan iletken çözeltiye “elektrolit” denir.
  Suyun elektrolizinde katotta ( - ) “hidrojen, anotta( + ) ise oksijen gazı toplanır. Deney sırasında bir süre sonra tüplerde toplanan hidrojen gazı hacim olarak oksijen gazının iki katı olur. Yapılan deneyde yaklaşık olarak 1 coulomb’luk yükün devreden geçmesi halinde yaklaşık olarak 0,12 cm3 hidrojen, 0,06 cm3 oksijen gazının açığa çıktığı görülmüştür.


   
Suyun Elektrİk Akiminin Etkİsİyle Elementlerİne Ayrilmasinin GÖzlenmesİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Elektrİk Akiminin Kİmyasal Etkİsİnİn İncelenmesİ

  Elektrİk Akiminin Kİmyasal Etkİsİnİn İncelenmesİ

  elektrik akımının kimyasal etkileri elektrolit deneyi Elektrİk Akiminin Kİmyasal Etkİsİnİn İncelenmesİ ELEKTRİK AKIMININ KİMYASAL ETKİSİNİN İNCELENMESİ Yemek tuzunun (NaCl) elektrolizi DENEYİN AMACI: İletken bir sıvının elektrik akımı ile kendisini oluşturan...
 2. Suyun Kaynamasına Alçak Basıncın Etkisinin Incelenmesi

  Suyun Kaynamasına Alçak Basıncın Etkisinin Incelenmesi

  suyun kaynamasına alçak basıncın etkisi deneyi kaynama DENEYİN AMACI:Alçak basınçta suyun kaynamasını gözlemek. HAZIRLIK SORULARI: 1-Kapalı bir kaptaki suyun basıncı düşürülerek kaynaması sağlanabir mi? Araştırınız. 2-Yüksek yerlerde su neden daha çabuk kaynar? Tartışınız. 1.cam...
 3. Açık Hava Basıncı Etkisi Ile Cam Tüpe Suyun Dolmasının Gözlenmesi

  Açık Hava Basıncı Etkisi Ile Cam Tüpe Suyun Dolmasının Gözlenmesi

  suyun basıncı hava basıncının etkisi açık hava basıncının etkileri etkileri Açık hava basıncının etkisiyle cam tüpe suyun dolmasını görmek. HAZIRLIK SORUSU: Isıtılarak havası boşaltılan cam tüpü su dolu bir kaba batırdığımızda içine fışkırarak su dolar mı? Nedenlerini tartışınız? 1.cam boru 4.küçük...
 4. Ayrilmamiz lazim....

  Ayrilmamiz lazim....

  ayrılmamız lazım ayrilmamiz lazim Bazen oyle bazen boyle, bazen icten bazen suctan ama egri ama bugru, soylenir durur ayrilik esnasinda bazi sizi sozler, iste bu bazi sizi ayrilik sozlerinden bir demet yasemen) -ayrilmaliyiz, sekerim.. benim bilmedigim bir besik kertmem varmis.. annem bugun soyledi -gel iki medeni insan gibi ayrilalim hayatim.. medeni medeni, havaya bir madeni para atalim.....
 5. Ilık Suyun Bebeğin Gelişime Etkileri Nelerdir....

  Ilık Suyun Bebeğin Gelişime Etkileri Nelerdir....

  Ilık Suyun Bebeğe Faydaları Ilık Suyun Bebeğin Gelişimine Etkisi Herhalde minicik bebeği kaynar suyla ya da soğuk suyla yıkayacak halimiz yok :D:D tabiiki vücut sıcaklığında ılık suyla yıkayacağız..Peki bu ılık suyun bebeğin gelişime etkisi nedir...Bebeğin gelişimine neler sağlıyor.... Ilık su bebeğin vücut gelişimini hızlandırıyor Yeni doğan bebekleri her gün ılık su ile yıkamanın...

Sayfayı Paylaş