1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  T-Bone Steak

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  t bone steak [​IMG]
  Bu kadar az pişmiş bir eti yiyemem açıkçası ama merak edenler olabilir diye sizlere tanıtmak istedim. Bakalım netmiş bu T-bone steak.

  Önce kısa versiyon:

  Türkiye'de T-bone steak yemek cüzdana ve çene kaslarına ziyandır.
  Şimdi teferruatı:

  T-bone steak, Amerika'da yaygın olan bir steak kesim şeklidir. Dananın sırt bölgesindeki omurgasının her bir omur kemiğinin ortadan ikiye bölünmesi ile yapılır. Her bir yarım omur kemiğinin bir yanında kontrfile, bir yanında bonfile olan steak'a T-bone denir. Yani T-bone steak, ortada "T" şeklindeki yarım omur kemiği ile bu kemiğin iki yanına yapışık birer parça kontrfile ve bonfiledir. Kontrfile parçası, bonfile parçasından daha büyüktür.
  T-bone steak, ortasındaki kemiğin kalınlığına eşit genişlikte kesilmek durumundadır, bu genişlik de 2-2.5 cm kadardır. O kalınlıktaki (Türkiye'deki) kontrfileyi pişirdiğinizde sert olur, çiğnemekten bir hal olursunuz. Kemikli olduğundan dövmek de pratik değildir. Türkiyede alınacak kontrfile'nin yumuşak olabilmesi için ya marine edilmesi gerekir (ki beceri işidir), ya da çok bekletilmesi gerekir (soğutucuda uzun süre bir yer kaplaması gerekecektir). İki halikarda da elde edeceğiniz "steak", Amerika'nın o meşhur "T-bone steak"ı değildir. İşin parasal boyutuna gelince, kemikli et'dir ve et ile kemik arasındaki sinirler vs. kesim şekli itibariyle temizlenmiş değildir, fiyatlandırılması ise benim Carrefoursa'da gördüğüm kadarıyla "kemikli dana eti" gibi yapılmıyor, daha çok Amerika'nın meşhur T-bone steak fiyatı.

  Şimdiii, sizler cin gibi olduğunuzdan diyeceksiniz ki "peki Amerika'daki neden o kadar makbul'dür?".

  Efendim şöyle: Amerikada kesimlik danalar boğularak öldürülür, bu sayede hayvanın kanının kaslar içinde kalması hedeflenir, ve et fazla kan kaybetmeden şoklanır. Bonfile gibi zaten lif yapısı yumuşak olan kaslar veya antrikot gibi lifleri arasına yağ dağılmış kaslar da bu yöntemden faydalanmakla birlikte esas büyük fayda kontrfile ve trenç gibi bölgeleredir. Dana'nın bu bölgelerinden bile çok kalın kesilmiş steak'ler içindeki kan nedeniyle hiç dövülmeden bile yumuşacık pişebilir.

  İslam dininde yenecek hayvanın kanı akmış olması gerektiğinden boğma yöntemi Türkiye'de uygulanmaz. Bundan dolayı Türkiye'de kalın kesildiği halde yumuşak olarak taze ve marine edilmeden pişebilecek dana etleri antrikot ve bonfile ile sınırlıdır.

  Bunun için Türkiye'de T-bone steak yemek cüzdana ve çene kaslarına ziyandır.

  [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Turgut Uzer[/FONT]
  [​IMG]
   
 2. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0
  Bilgi için teşekürler emeğine sağlık kim yerki bunu :)
   
 3. ebru58

  ebru58 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2009
  Mesajlar:
  607
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Sİvas
  teşekkürler
   
T-Bone Steak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Frederics Lobster & Steak Bar

  Frederics Lobster & Steak Bar

  lobster tekne frederic s lobster steak house 0212 2932900 - 0212 2932904 Yer: Elmadağ Adres: Süzer Plaza Elmadağ No:15/27 Şişli İstanbul Ücret: TLTLTL Kredi Kartı: Butun Kartlar Gecerli...
 2. şık bone modelleri

  şık bone modelleri

  bone modelleri tesettür bone modelleri çeşitleri abiye şık tessettürlü arkadaşlarım için çok özel boneler...düğün,nişan,özel geceler vs..kullanabileceğiniz bu boneler güzelliğinize güzellik katacak.:)
 3. Desenli Cerrahi Bone modelleri istiyorum sizden

  Desenli Cerrahi Bone modelleri istiyorum sizden

  Ben bir doktor asistanıyım ve sizden benim için ve diğer iş arkadaşlarım için bir kaç tane Desenli Cerrahi Bone modelleri paylaşmanızı rica ediyorum:)
 4. Bone Modelleri 2013

  Bone Modelleri 2013

  Bu konu; Bone Modelleri 2013 hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, tesettür giyimi benimsemiş olan bayanların eşarplarını takarken en büyük yardımcıları olan bonelerde de çeşitli modeller bulunuyor. Öyle ki bazı modellerde kendinden desenler ve süsler de mevcut ve tek başına takılacak kadar da güzeller. Kıyafetinize ve eşarpınıza uygun olarak temin edebileceğiniz bu bonelerden...
 5. Bone takmak günahmıdır?

  Bone takmak günahmıdır?

  Sual: (Fransızlardan gelen ve takılınca eşarbın altından görülebilen boneyi kadınların kullanması caiz olmaz. Bonenin görülmesi, iç çamaşırın görülmesi gibidir) deniyor. Bunlar doğru mudur? CEVAP Hayır, doğru değildir. Bone, saçları toplamak ve dışarıdan görülmesine mani olmak için kullanılıyor. Bone takılmazsa eşarp kayar ve saç görülebilir. Bu bakımdan uygun bir örtüdür. Dikkati çekmemesi...

Sayfayı Paylaş