Etiketler:
 1. hülya18

  hülya18 Forum Okuru

  taataaamm aşk mı sevgi mi?

  Konu, 'Aşk Resimleri' kısmında hülya18 tarafından paylaşıldı.

  aşk mı sevgi mi,aşk mı mantık mı,aşk mı para mı,aşk mıydı o,aşk mesajları
  Aşk mı? Sevgi mi?
  Aşk ve sevgiyi birbirinden ayıran özellik beklentidir. Gözün kör olup, her şeyi unutarak yalnız onu düşünmek, yaptığın her harekette onu anmak, adını söylerken kalbin çarpması, gözünü telefona dikmek, gelişini beklemek, buluşmalara koşarak gitmek, gardırobun karşısında üstüne giyecek kıyafet bulamamak, yolda yürürken kendi kendine gülümsemek, bunlar aşktır.
  Aşk umutlu ve iyi bir duygudur. İnsan kendini yeryüzünün kraliçesi zanneder. Aşk midende garip bir sıkışmadır. Aşık olan gözlerinden belli olur, parıldar. Yürüyüşü bile değişir. Dışarıdan bakan artık dünyada yer çekimi olmadığını düşünür, doğrudur, aşkın içeriği kimyayı, fiziği aşar.
  Peki aşk ne zaman sevgiye dönüşür? İşte en önemli soru bu. Günümüz için konuşacak olursak, ayda kaç para kazandığını düşündüğümüz, ettiği telefon sayısını bildiğimiz, elinde çiçek veya hediye ile gelmediğinde hayal kırıklığı yaşadığımız zaman. Sevginin bendeki tarifi şöyle:
  Aşk + beklenti + mantık = SEVGİ
  Aşkın evrim geçirdiği nokta alışkanlığın başladı yerdir. Aramasına, gelmesine, kokusuna, öpüşme stiline, tenine, sevişme tekniklerine alıştığınız anda aşk, yerini sevgiye bırakmaya başlamıştır. Artık işin içine beklenti girer. Her gün 10 defa arayan adam, o gün 6 kere ararsa; neden aramadı deriz? Aldığı maaş artık bizim ilgi alanımıza girer, öyle ya bir evi geçindirecek midir? Her hafta yemeğe götürürken artık evde yemeği tercih ediyorsa, kırılırız. Neden arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirdiğini merak ederiz. Maç seyretmesi sinirimizi bozar. Bunun gibi sayılabilecek yüzlerce durum şunu anlatır ki, bizim artık bu ilişkiden beklentimiz vardır. Yani, bir çıkar söz konusudur. Çıkarın olduğu yerde çatışma ve bencillik olur. Aşıkken görmediğiniz her yönü artık sinir bozucu bir unsur olarak karşımıza çıkar. Hatta fiziksel özelliklerinden birkaçını bile sonradan keşfetmiş olabilirsiniz. Oysa birlikte olduğunuz her an gözlerine bakmıştınız, bunu nasıl kaçırmışsınız, hayret.


  Sevgi gerçeklerle yüzleştiğimiz yerdir. Artık birlikte olduğumuz adam hakkında yargılarımız, beklentilerimiz, hükümlerimiz vardır. Böyle anlatınca kötü gibi durabilir ama değil, çünkü sevgi kabullenişi de barındırır. Saygı duymak, anlamak, yerine koymak, inanmak, empati oluşturmak, onun iyiliği için kaynaklarını kullanmak, düşünmek hep sevginin çerçevesi içindedir. Özetle, aşk güzel bir aptallık, sevgi ise kabulleniştir.
  Sevginin uçurumun kenarında durduğu nokta, beklentiye odaklandığımız ve değiştirme arzusuna yenik düşerek savaşmaya başladığımız yerdir. O andan itibaren tükeniriz, tüketiriz, dertlerimiz büyür, iletişim kopar ve yalnızlaşırız. Ne uğruna savaş verdiğimizi bile bir müddet sonra unutur, sadece yoruluruz.

  İşte bu yüzden aşkı bulunca sonuna kadar keyfini çıkarmalı. Acısını çekmeye de, sevgiye dönüşecekse onun için emek vermeye de gönüllü olmalıyız. Kıymetini bilmeden kaybettiğimiz gençlik yılları gibi kayıp gider elimizden bu duygular. Ne varsa bugünde var, ne yaşanacaksa bugün yaşanacak. Yarın için yapılan planlar genellikle bozulmaya, geçmiş adına yapılan hesaplaşmalar ise körelmeye mahkumdur.

  Ya aşkın tadını çıkarır, önüne arkasına bakmadan yaşarsın, ya bittiğinde zamanı geri getirmek için yollar ararsın. Ya sevginin değerini algılar, aklınla yüreğini dengede tutarsın, ya giden sevgilerin ardından ağlarsın. Bu iki duygu içinde nasıl sürerse ya da biterse bitsin, hep akılda kalması gereken soru şu olmalı. Dünyada kaç insan bu duyguları yaşayacak kadar şanslıdır?
  < Konu Resmi..>  :haha: hasi siz karar verin aşk mı sevgi m? :)


   
  Ahyou bunu beğendi.
taataaamm aşk mı sevgi mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. aşk mı?

  aşk mı?

  Eğer ilişkiniz artık size zarar vermeye başladıysa, aldığınız tek bir yudum bile size yeterli gelmiyor ve karşınızdakinin de size daha fazlasını vermeye niyeti yok gibiyse, uzun zamandır kaybettiğiniz kontrolu elinize almanın zamanı gelmiş demektir. Bazı ilişkilerde zamanla alkolizmin yerini alır. Mutluluktan daha çok acı vermeye başlamış, ve alışkanlıktan öteye geçmez olmuştur. Siz farkında...
 2. Aşk affeder mi?

  Aşk affeder mi?

  Dünyanın en güzel, en tuhaf, en yabani ve aynı zamanda en evcil duygusunu yani aşkı, bu kez de sıradışı sorularla çözümlemeye hazır mısınız? Neden hep yanlış insanlara aşık oluruz? Yanlış insanlara aşık oluyoruz çünkü kafamızın içinde "doğru insan" diye bir kavram var. Zihnimizde belli ölçülerden, daha doğrusu kalıplardan meydana gelen bir şema oluşturuyoruz. Durmadan...
 3. Aşk mı Heves mi?

  Aşk mı Heves mi?

  aşk mı heves mi aşık mı değil mi testi İlişkiniz gerçekten sorunsuz mu, yoksa bu beraberliğe üzüntü ve mutsuzluklar dahil değil mi? Birlikteliğinizin gerçek bir aşk mı yoksa geçici bir heves mi olduğunu belirlemenize yarayacak bir aşk testi:) Aşk mı Heves mi?
 4. Aşk Ne midir?

  Aşk Ne midir?

  İşte burda anlatılan gibi karmaşık,ayrık,bitişik,kesişik,uçuk,kaçık,gerçek,yalan,sade,gösterişli birşeydir kimbilir ki nedir? :uhu::uhu: Aşk sevdiğini beklemektir. Oradayken yanı başındayken bile sevdiğinin gelmesini beklemektir. Aşk özlemektir. Hep bir aradayken bile garip bir şekilde özlem duygusunun sürmesidir. Aşk kaybetmek ve kazanmaktır ve bu yönüyle eşsizdir. Aşk zirveye...
 5. Fiziksel çekim mi, aşk mı?

  Fiziksel çekim mi, aşk mı?

  Fiziksel çekim çok önemli olsa da bir zaman sonra eğer gerçek bir aşk yaşamıyorsanız ilişki yürümüyor. Testimizi çözüp aşkta ne denli güçlü olduğunuzu keşfedin. Eğer seviyeniz yeterli değilse söz konusu gücü nasıl artırabileceğinizin anahtarı da yine testimizin sonunda. Fiziksel çekim kimi zaman yaşadığımız ilişkinin devam edebilmesi için ne yazık ki yeterli olmuyor. Ama uzun soluklu...

Sayfayı Paylaş