Takvim yöntemiyle gebelikten korunma

Takvim yöntemiyle gebelikten korunma
TAKVİM YÖNTEMİYLE GEBELİKTEN KORUNMA NE DEMEK ?

Arkadaşlarım bizler gebelik bölümünden sizlerin hamile kalması ya da kalmaması adına değişik sorularınıza cevaplar veriyoruz. sürekli olarak güncel tuttuğumuz bu bölümde bir konuyu ele almak istiyoruz yüz yıllardır kadınlarımız gebelikten korunmak için ( ki eskiden böyle doğum kontrol yöntemleri yoğudu ) çareler aramaktalar takvim yöntemi ile sizler de dilerseniz gebelikten korunacağınız günleri hesaplayarak daha mantıklı adımlar atmış olursunuz. Her kadının fizyolojisi üç aşağı beş yukarı birbirine benzer. Hamile kalmaya elverişli günleriniz olduğu gibi, gebe kalamayaağınız günler de bulunmakta sizlere biz bunları anlatmak istiyoruz.

TAKVİM YÖNTEMİYLE HAMİLE KALMA NASIL İŞLİYOR

Öncelikle spermler 72 saat kadar genital kanalınızda ayak ayak üstüne atarak dölleyeceği yumurtalar var ise bekliyorlar. Yani sizin hamile kalabilmeniz adına yumurtlayacağınız günden iki gün önce ilişkiye girmeniz hamile kalmayacağınız anlamına gelmez. Tam üçüncü gün genital kanalınızda bekleyen spermler tam olgunlaşmada 72 saat yaşayacağına göre döllemeyi gerçekleştirerek hamile kalmanıza neden olabilir. Aslında bunun da bir matematiksel yöntemi vardır onuda sizlere anlatalım.
takvim yöntemiyle hamilelik.jpg


KADINLARDA YUMURTLAMA GÜNÜ HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR

Normal adet döngüsü olan bir kadın 28 günde bir adet olmaktadır. Bundan 14 günü çıkartarak adetinizin birinci gününü hesaplamış oluyoruz. Mantığı aslında şu adet olduğunuz birinci gün sizleri hamile kalamayacağınız, riskin düşük olduğu gündür 4-5 gün adet olduğunuzu var sayar isek, adet bitimininin bir haftası için tarih olarak hamile kalmanızın güç olduğunu söyleyebiliriz.

BİRLİKTELİK SONRASI ADET OLDUM HAMİLE KALIR MIYIM ?

En çok gelen soruların başında bu yer alıyor arkadaşlarım. Eğer birliktelikten hemen sonra iki gün üç gün beş gün sonra ya da on gün sonra adet oldu iseniz hamile kalamazsınız. Adet olan kadın çok yüksek ihtimal ile hamile kalmamıştır diye düşünebiliriz. Adet bitiminden de dediğimiz üzere bir haftalık süreçte sizin hamile kalma ihtimaliniz yoktur.

Teorik olarak bu durum için yüzde yüz hamile kalamazsınız diyemeyiz. Bilim diyor ku adet döngüsünün her gününde hamile kalabilirsiniz. Oran çok düşük olsa da bu böyledir. Artık sizlerin hamile kalmamak adına daha ciddi yöntemler geliştirmeniz ve dünyaca kullanılan yöntemlerden faydalanmanız gerekebilir.

Ayrıca aşağıdaki konuya bakarak bu yöntemi kullanarak dilerseniz de hamile kalabilirsiniz. Lütfen linki inceleyiniz.

 
Üst