Takvim yöntemiyle nasıl hamile kalınır?

Uzman SühaN

Administrator
Takvim yöntemiyle nasıl hamile kalınır?
takvim yöntemiyle hamilelik,takvim yöntemiyle hamile kalanlar,takvim yöntemiyle hamile kalma,takvim yöntemi kullanarak hamile kalma,takvim yöntemi ve gebelik hakkında bilgiler

t.jpg

Asagida yer alan hamilelik ile ilgili yazimizda takvim yöntemi ile hamile kalmaktan korunmak ile ilgili bilgiler yer almakta. Hamile kalmamak icin kullanilan takvim yöntemi her ne kadar %100 guvenilir olmasada yinede bir cok kisi tarafindan tercih edilen hamile kalmama yontemidir.

Simdi belki diyeceksiniz ben hamile kalmak istiyorum, anne olmak istiyorum, hamile kalmamanin konumuz ile ilgisi nedir? Evet bu yaziyi paylasma nedenimiz konu her ne kadar hamilelikten korunmak icin anlatimlarda bulunsada, eger yaziyi korunmaniz gereken gunleri hamilelik icin en uygun gunler olarak dusunurseniz o donemler icinde yapilan cinsel birlesme ile hamile kalma olasiliginiz yukselmis olacaktir. Yani asagidaki yer alan takvim hesabina gore o gunlerde korunmak yerine tam tersini yaparak korunmayacaksiniz.

Dünya sağlık örgütü takvim yöntemini kadının adet dönemi süresince gebe kalma olasılığının yüksek olduğu günleri belirleme ve bu günlerde ilişkiden kaçınarak gebeliğin önlenmesidir.

Modern yöntemlerin yaygınlaşmasından önce çiftlerin %25’i bu yöntemi tercih ederken günümüzde bu oran % 5’e kadar düşmüştür.

Etki mekanizması nasıldır?
Bu yöntem kadının hormonal dengesindeki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan vücut ısısı artışı, akıntı miktar ve şeklindeki artış, yumurtlama esnasında kadının ağrı duyması, adet düzeni belirli bir süre izlendikten sonra yumurtlama gününün tahmin edilmesi ile spermin dölleme yeteneğini koruma süresi de göz önüne alınarak cinsel ilişkiye ara vermek ya da ek bir korunma yöntemi uygulamak şeklindedir.

Takvim Yöntemi Nasıl uygulanır?
Adet dönemlerinin uzunluğu en az 8 ay süreyle kaydedilmelidir.

En uzun dönemden 11 gün çıkartın,

En kısa dönemden 18 gün çıkartın,

Bu dönemlerde ilişkide BULUNUN…

Bir dönemin uzunluğu adet kanamasının ilk gününden bir sonraki adet döneminin ilk gününe kadar olan süredir.

Örnek
En kısa adet dönemi 28 gün, en uzun dönemi 30 gün olan bir kadında;

28 -18 = 10 (en kısa dönem – 18)

30 -11 = 19 (en uzun dönem – 11)

Gebe kalması açısından tehlikeli olan dönem adetin 10 – 19 günleri arasıdır.

Adet dönemlerinin uzunluğu çok değişkense ya da kişi düzensiz adet görüyorsa bu yöntem uygun değildir.

Yumurtlama anı ayrıca, kadının her gün sabah kalktığında herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmadan önce vücut sıcaklığını ölçmesi ya da her gün vajindan gelen akıntının kıvam ve miktarını değerlendirmesiyle de saptanabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Doğum kontrolünün takvim yöntemi, kısa, uzun veya düzensiz menstrüel döngüleri olan kadınlar için en iyi seçenek değildir. Bu nedenle, doğum kontrolü için tek başına takvim metodu önerilmemektedir. Diğer doğum kontrol yöntemleri ile birlikte kullanılmalıdır. Bereketli olabileceğiniz son günü bulmak için, en uzun menstrüel döngünüzdeki gün sayısından 11 çıkarın. Menstrüel kanamanın başladıktan sonraki günleriniz son bereketli gününüz olmalı. Örneğin, en uzun menstrüel döngüsü 31 gün sürüyorsa, 31 den 11 çıkartıp 20 yi elde etmiş olursunuz. Böylece verimli olduğunuz günü belirleyebilirsiniz.
 
Üst