Etiketler:
 1. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  430
  Beğenilen Mesajlar:
  97
  Ödül Puanları:
  29

  Talak (Boşanma) Nedir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında İslami Yazar tarafından paylaşıldı.

  Nikah, Şeriat Kanununun erkek ve kadını bağladığı güçlü bir ilişkidir. Bu ilişki sosyal hayatta derin izlenimler bırakır. Bu nedenle İslam, bu ilişkinin giderek daha güçlü olmasını istiyor. Evliliğin bu önemi (nikah) göz önüne alındığında bu ilişkinin kalıcı olması için gayret gösterilmesi ve evlilik ilişkilerinin sağlam temellerde sürdürülmesi zorunluluktur.


  < Konu Resmi..>  Boşanma ile ilgili konularda insanların çok dikkatsiz ve ihtiyatsız hale geldiği bir gerçektir. Sebepsiz olarak boşamak veya boşanmak haramdır. İnsan sosyal bir varlıktır. Toplumun en küçük temel taşını ise aile oluşturur. Aile düzeninin sağlam temeller üzerinde sonuna kadar sürmesi her toplumun arzu ettiği bir durumdur. İslamın ideal aile kavramı bir evliliğin ömür boyu sürmesi ve neslin korunmasıdır. Zaruret olmadıkça, sebepsiz olarak evliliğe son verilmesi tavsiye edilmez.

  Alınan önlemlere ve gösterilen çabalara rağmen evliliğin sürdürülmesinin imkansız olduğu zamanda ayrılık gündeme gelebilir.Evlilik farklı biçimlerde bitebilir.Eşlerden birinin ölümü, taraflardan birinin boşanmak istemesi, nikah akdinin yetkili kişi tarafından feshi, bu nedenleri oluşturuyor.

  Talakın tanımı:

  Talak sözlükte serbest kalmak, serbest bırakmak, bağı gevşetmek, terk etmek gibi anlamlara gelir. Talak erkeğin boşanma hakkıdır (kadının boşanma hakkı ise iftidadır). Erkek hanımını belli şartlarla ve farklı şekillerde boşar ki, bunun da belli yasaları var. Kur'ana göre talak erkeğin hakkıdır. Talakla ilgili ayetlerden de bunun şahidi oluyoruz. Talak erkeğe tek taraflı olarak tanınan bir hak olsa da erkek onu kişisel arzularına göre dilediği şekilde, istediği gibi yapmak hakkına sahip değildir.

  Yükümlü olduğu mali sorumluluklar nedeniyle, İslamda boşanma hakkı esas olarak kocaya verilir. Bu nedenle, karısından boşanmak isteyen bir Müslüman, ilk önce, çiftin büyükleri tarafından bir uzlaşma sağlanabilmesi için düzenlenen bir tahkim toplantısını talep etmeleri önerilir. Bu tür çabalar başarısız olursa ve adam karısıyla eş zamanlı yaşayamayacağını düşünürse, onu sözlü olarak boşayabilir.

  Kişi eşinden boşanmak için belli sözler kullanıyor. Yani belli ifadelerle eşini boşadığını ifade edince boşanma gerçekleşiyor.Bir erkek eşine seni boşadım, artık karım değilsin, baba evine git, senden ayrılıyorum ve benzeri ifadeler derse, boşanmış sayılır. Bu yüzden de ağızdan çıkan sözlere dikkat etmek gerekir. Şakayla bile olsa bu tür ifadeleri sarf etmek olmaz. Yani bir kişi eşini boşadıktan sonra pişman olsa bile bu sonucu değiştirmez. Bu nedenle kişi ağzından çıkacaklara hakim olmalıdır..

  Boşanma kelimesine Arapça da talak denir. Talak düğümü açmak demektir. Terim olarak ise, kadın ve erkek arasında ortak kararla alınan nikahın belli sözlerle sona ermesine boşanma denir. Talakın özel okunma şekli yoktur.Talak boşanmanın arapça ifadesidir. Boşanmak için talak kelimesini kullanmaya gerek yoktur. Erkek sarhoş halde, espriyle karısına seni boşadım dese talak gerçekleşir. Kadın iddetini tamamladıktan sonra kocasından tam boşanmış sayılır.

  Boşanan kadın adet olup temizlenene kadar; üçüncü adetin sonuna kadar beklemelidir. Bu süre ardından kadının tüm ihtiyaçlarını ve nafakasını kocası temin etmelidir. Eğer pişman olup barışmak isterlerse, yeniden aile yaşamına devam edebilirler.Kur'an-ı Kerim'de boşanma ile ilgili hükümler kesin olarak bildirilmiştir. "Bakara" suresindeki ayetleri inceleyebilirsiniz. Talak, evlilik kadar ciddi bir konudur. Evlenmek kadar boşanmak da düşünülerek verilmesi gereken bir konudur. Selam ve dua ile..
   
  Melis ank bunu beğendi.
 2. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  499
  Beğenilen Mesajlar:
  42
  Ödül Puanları:
  28
  İslamda boşanma çok hassas bir konu. İnsanlar bu konunun ehemmiyetini bilmeden davranabiliyorlar. Sinir anın da sanki söyleyecek bir şey yokmuş gibi talak sözcüğü kullanılıyor.Hemde defalarca .. Kimisi için bu durum o kadar alışkanlık olmuşki her tartışmada sarf ediliyor.. Ondan sonra çık çıkabilirseniz işin içinden. Böyleleri ya islam dininden çıksın yada adam olsun. Böylelerine fetva bile verilmesin.
   
Talak (Boşanma) Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. boşanmalar neden artıyor!!

  boşanmalar neden artıyor!!

  Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde boşanmaların hızla artması, bireysel ve toplumsal sonuçları açısından endişe veriyor. Boşanmaların büyük kısmında gerekçeyi "şiddetli geçimsizlik" iddiası oluşturmakla beraber bunun tanımı da çok sağlıklı yapılamıyor. Bazen çok küçük nedenler şiddetli geçimsizlik olarak gösterilebiliyor. Boşanmaya doğru giden evliliklerde geçimsizlik her...
 2. Boşanmaya ne kadar yakınsınız?

  Boşanmaya ne kadar yakınsınız?

  Son dönemde artan tartışmalarınız sizi ilişkiniz hakkında düşündürüyor mu? Çözümden yana birbirinize karşı toleranslı mısınız? Boşanmaya ne kadar yakınsınız?
 3. Çekişmeli boşanma davası nedir?

  Çekişmeli boşanma davası nedir?

  çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma davası nedir,çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanma arasındaki farklar,çekişmeli boşanma davası,çekişmeli boşanma hakkında tüm bilgiler, Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın...
 4. Boşanmayı gerektiren ifadeler

  Boşanmayı gerektiren ifadeler

  Evliliğin sona ermesi değişik yollarla olmaktadır. Bunlardan biri, kocanın hanımına, "Ben seni boşadım." gibi "açık ifade" kullanmasıyla meydana gelmektedir. Boşanma yollarından biri de, “kinaye” yoluyladır. Yani açıkça boşama ve boşanma kelimeleri geçmediği halde, boşama ve evliliğin sona ermesini belirten kelimelerin söylenmesiyle olur. Örneğin, koca; "defol git,...
 5. İslamda boşanma (talak) ile ilgili hükümler !

  İslamda boşanma (talak) ile ilgili hükümler !

  Halen yürürlükte olan medeni hukuku savunan profesörler; İslamın aile hukukunda, kadına değer verilmediği iddiasında bulunmaktadırlar. Bazı İslamcı geçinen yazarlar da aynı iddiada bulunuyorlar. Bir islamcı yazar daha da ileri giderek, "erkeksi fıkıh" ifadesini ağzına almaktadır. İslam fıkhında, kadına fazla değer verilmemiş midir? İslam dinine göre bir erkek Karısını keyfi...

Sayfayı Paylaş