Talaş Amca

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Talaş Amca
dini hikayeler, hikaye nedir, ne demektir, çeşitleri nelerdir,talaş amca hikayesini buradan bulabilirsiniz

Melekler okumanızı tavsiye ederim.
hikaye-1b3.jpg

Rahmetli Talaş(*) Amcam ,bir gün Zekeriya isminde bir arkadaşıyla bir iş için dağa giderler.İşleri her neyse yapar ederler ve köye geri dönmek için yola koyulurlar. Yolda gelirken azgın iki köpeğin saldırısına uğrarlar.Haliyle telaşa kapılırlar ve ne yapacaklarını
şaşırırlar. Talaş Amcam, arkadaşına -Zekeriya hadi şu ağaca çıkalım, bu köpekler Allah korusun bizi parçalarlar diye teklifte bulunur.Zekeriya bir müddet din tahsili almış olduğu için, kendince daha kolay bir çözüm yolu üretir. Der ki; -Talaş benim ağaca mağaca çıkacak halim yok.,buna gerek de duymuyorum. Çünkü ben 'Köpek Duasını' biliyorum Niyetim onu okumak.Ben duayı okuyunca köpeklerin bana hiçbir zararı dokunmayacaktır
diye cevap verir. Talaş Amcam bakar arkadaşının ağaca çıkmaya hiç niyeti yok,köpekler de oldukça yaklaşmıştır. Bir hamlede tırmanır ağaca çıkar. Zekeriya ezberindeki köpek duasını okumakla meşguldür. Derken iki köpek kudurmuşçasına Zekeriya'nın üzerine atılırlar. Zekeriya gürül gürül dua okuduğu halde köpeklerin saldırısından kurtulamaz Çünkü okunan duayı köpekler anlamamıştır. Zekeriya her ne okuyup üflediyse bir faydasını
görememiştir.Talaş Amcam ise hiç dua okumadan köpeklerin saldırısından kurtulur. Talaş Amcam bu olayı bana anlattığında katıla katıla gülmüş ve kendisine şu karşılığı vermiştim. -
Bak Amca! Dua ikiye ayrılır.
Birincisi fiili dua. Bu dua tıpkı senin yaptığın gibi ağaca çıkmaktır.Yani fiilen tedbir almaktır. En makbul dua da budur. Sen de bunu yapmışsın ve saldırıdan kurtulmuşsun. İkinci dua ise sözlü duadır. O da Zekeriya'nın yaptığı duadır. Aslında ikiniz de tam dua etmemişsiniz.
Zekeriya ağaca çıkmayıp fiili duayı terk etmiş, sen de ağaca çıkmışsın ama sözlü duayı terk etmişsin. Dala çıktığında düşmemek veya dalın kırılmaması için sözlü bir dua da yapmalıydın, demiş ve epeyce gülmüştük..Talaş Amcamı yine hayırla yad ediyoruz, Allah rahmet eylesin

Not: Bu hikaye aynen yaşanmış bir olaydır
(*)Talaş=Bir lakap

Alıntıdır.

Geri