Tam yüz nakline onay

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Tam yüz nakline onay
İngiltere'de dünyanın ilk tam yüz naklini yapacak doktorlar ekibine etik kurul gerekli onayı verdi.

Londra'nın kuzeyindeki Royal Free Hastanesi etik kurulunun gerekli onayını alan operasyon ekibinin başı Prof. Peter Butler, dünyada bir ilki gerçekleştirebilme olanağının sağlanmasından sevinç duyduğunu söyledi.

Onay bekleniyordu
Rökonstrüktif cerrahi uzmanı Prof. Butler, yaklaşık 14 yıldan bu yana üzerinde çalıştığı bu proje için uzun süredir hastanenin onayını bekliyordu. Aralık 2005'te bu operasyon için potansiyel hastaları seçme ve bunları psikolojik olarak hazırlama izni alan estetik cerrahi uzmanı Prof. Butler'ın ekibi, gerekli onayın alınmasından sonra hemen ameliyata hazırlık sürecine başladı.

Tam yüz naklini yapacak hekimler, önemli olanın ameliyat için uygun hasta ve hastaların bulunması olduğunu ve önceden seçilen 29 kişi arasından 4 veya 5'inin potansiyel hasta olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Donörün yakınları tanıyamayacak
Hastane ekibinin araştırmalarına göre, hastanın yeni yüzü, donörle nakil yapılanınkinin yüzü arasında bir melez yüz olacak. Bilgisayar canlandırmalarına göre de, donörlerin aileleri, nakil yapılan kişideki ölen yakınlarının yüzünü tanıyamayacak.

Ekibin başındaki Profesör Butler, bugün hastane etik kurulunu ikna etmek için yapacağı konuşmaya, Falkland Savaşı sırasında yüzü feci şekilde yanan eski İngiliz askeri Simon Weston'ı da götürmüştü.

Önceden böyle bir operasyona karşı olan Weston, hekimlerin çabalarını gördükten sonra fikrini değiştirmişti.

Kısmi nakil yapılmıştı
Şu ana dek dünyada iki hastaya kısmi yüz nakli yapıldı: kasım 2005'te Fransa'da köpeğinin yüzünü parçaladığı İsabelle Dinaoire ve nisan 2006'da Çin'de Li Guoxing.
 
Üst