Etiketler:
 1. BİTTERİM

  BİTTERİM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ErZuRuM

  Tanrı Değil! ALLAH(c.c)

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında BİTTERİM tarafından paylaşıldı.

  tanrı değil allah
  Günümüzde insanların büyük çoğunluğu kafalarında tasavvur edip gökte bir koltuğa oturttukları "TANRI"ya tapmaktadırlar. Bu TANRI şu kadar ya da bu kadar büyüktür!.. Bazen insanların işlerine karışır, bazen de onları kendi hâline bırakır!!!.. Kimi zaman onları sever, kimi zaman yaptıklarına üzülür ama bir türlü onlara müdahale de edemez!.. Kâh kimilerinden hesap sorar; kâh da milyonlarla insanı katleden, süründüren zâlimlere hiçbir şey yapmayıp onları seyreder!!!.. Bazen yahûdilerin ilâhı olur, bazen hıristiyanların, bazen mecûsilerin, bazen diğerlerinin, bazen de hiçbirinin!...Yani Tanrı denince akla çok farklı kavramlar gelir.Bir budist'e göre Buda,Güneşe tapanlara göre Güneş,satanistlere göre şeytan(tövbe haşa),ateistlere göre doğa vb... Başlar sıkıştığında O'na sığınılır ve herkesin kendi zannına göre, icâbeti beklenir; ancak ne yazık ki, çok kere istenen cevap alınmaz!!!

  Oysa... Evet, oysa...
  Kendi hayâlimizde kendi arzu, şartlanma, yapısal özelliklerimize göre icat ettiğimiz r0;TANRIYIr1; bir süre için bir yana bırakabilsek de; İslâm Dîni'nin anlattığı ÂLEMLERİN RABBI OLAN, "ALLAH İsmiyle İşaret Edilen" anlayışını kavrasak!..
  Gerçeklerin; hayâlimizde varedip, besleyip, geliştirdiğimiz "TANRI" anlayışı ile hiç bağdaşmadığını bir idrak edebilsek!..
  "ALLAH İsmiyle İşaret Edilen" varlığın nizamını, kanunlarını, sistemini, neyi niye, nasıl, neden varettiğini anlayabilsek. Muhakkak ki yaşama bakış açımız çok büyük açılarla değişecek ve her şeyi çok daha iyi anlayabileceğiz!..
  Aksi takdirde kozamızda, çevremizde bir kat daha iplik örecek; kozamızdan başımızı çıkarmayı gerçekleri görmeyi, gerçeklerin âlemini uçmayı istemememiz dolayısı ile de gözümüzü kaynar suda açacağız!..İş işten geçtikten sonra da. Ne yazık ki, o günde hiçbir mazeret kabul edilmeyecektir!..

  Herhangi bir konuda, herhangi bir âyete ya da hadîse dayanmayan bir biçimde, "bu iş şöyledir veya böyledir" şeklinde verilen hükümler; yahut geleceğe dönük bir biçimde "Allah şöyle yapar" gibi verilen indî hükümler; genellikle hep bizim "hayâlimizdeki ilâh"a dayanan indî hükümlerdir!.. Ve bunlardan dolayı da pişman olmamız büyük bir ihtimal mukadderdir!..Öyle ise...
  Önce, "hayâlimizdeki TANRIYI" bir yana koyup, "Âlemlerin Rabbı ALLAH"ı öğrenmek mecburiyetindeyiz!.. Aksi takdirde cehaletimizin bize vereceği zararları şu dünya hayatında idrâk etmemize asla imkân olmaz.

  Ne olursa olsun; kimse hakkında bir hüküm vermeyelim ve "Yaptığının neticesine kendisi katlanacaktır. Hüküm Allah'a aittir" diyerek kişisel yorumları terkedelim.
  Zaten, biz başkalarını yargılamak için değil. Allah'ı bu dünya hayatında bilmek ve onun yarattığı âlemleri, kanunları, sistemleri idrâk edip, gereğini yaşamak ve ölümötesi yaşama hazırlanmak için varız!

  Şunu da unutmayalım ki, sporun her türünün, oyunun her türünün kendisi için geçerli olan bir kitabı, bir kurallar toplamı vardır!.. Siz o sporu veya o oyunu oynamak istiyorsanız; o kurallara uymak mecburiyetindesiniz!. Oyun içinde canınızın istediği gibi yeni kurallar getiremezsiniz!. Basket oynarken, topu ayağınıza alıp süremez; futbol oynarken topu elinize alıp koşamazsınız.

  İslam Dîn'inin kurallarını da Hz.Rasûlullah Aleyhis-selâm açıklamıştır.Dileyen uyar; dileyen uymaz!.. Ve neticesine katlanır!Ama şurası kesindir ki, kimse dînin hükümlerini, kendi arzusuna, zevkine, keyfine göre değiştiremez!..

  Yorumda hürsünüz,fikirde hürsünüz,fiilde hürsünüz.Ama dinin hükümlerini değiştirme hususunda asla böyle bir hürriyetiniz mevcut değildir!

  Çünkü Allah Rasûlü, kendisinden sonra bir Nebi gelmeyeceğini Müslümanlara duyurmuştur. Dinin kesin hükümlerini de ancak bir Nebi değiştirebileceğine göre; demek ki bu yol insanlık yaşadıkça kapalıdır!
  Asla kafamızdaki hayâli ilâha uygun bir şekilde yeni dini kurallar düşünmeyelim.
  Asla kafamızdaki hayâlî ilâha göre kullar, insanlar, davranışlar, kendimize göre bir dünya düşünmeyelim!.. Çünkü gerçeklerle kesinlikle bağdaşmayacak olan bu hayâller yüzünden çok büyük acılara kendi kendimizi atmış olacağız.

   
 2. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Bu çok tartışılan bir konu Bitterim. Öncellikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Bi kere "Tanrı "kelimesi, kelime anlamıyla "tapılacak şey" manasına gelmektedir ve "tanrı" özel bir isim değildir. Tapılan her şeye "tanrı" diyebilmek mümkündür zira. Ama "Allah" özel isimdir. O'nun kutsiyetini en genel manasıyla içeren ism-i şerifidir. Şimdi biz çıkıpta "ne olacak canım ne farkeder dediğimiz" de aslında büyük bir saygısızlık ve cahillik etmiş oluruz. Tanrı, Türkçe bir kelime diye, sözüm ona Türkçe'yi savunurcasına bu kelimeye sahip çıkanlar da var. Tamam, tanrı Türkçe ama, anlam aynı mı? O zaman Ahmet Mehmet isimlerini de Türkçe'ye çevirelim. Bu nasıl bir saçmalıktır anlamış değilim. Müslüman olan yabancılardan utanmamız lazım. Adamların ana dili ne olursa olsun Rablerinden bahsederken "Allah" diyor... Yüzyıllardan beri tapılmış bir sürü tanrı var peki kaç tane Allah var ?! Dikkat etmek düşünmek gerek...

  Son söz Efendimizin olsun:

  İslam Dîn'inin kurallarını da Hz.Rasûlullah Aleyhis-selâm açıklamıştır.Dileyen uyar; dileyen uymaz!.. Ve neticesine katlanır!Ama şurası kesindir ki, kimse dînin hükümlerini, kendi arzusuna, zevkine, keyfine göre değiştiremez!..
   
  Son düzenleme: 4 Kasım 2009
 3. BİTTERİM

  BİTTERİM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ErZuRuM
  duyarlılığın için teşekkür ederim canım saol
   
Tanrı Değil! ALLAH(c.c) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tanrı değil Allah(c.c)

  Tanrı değil Allah(c.c)

  Günümüzde insanların büyük çoğunluğu kafalarında tasavvur edip gökte bir koltuğa oturttukları "TANRI"ya tapmaktadırlar. Bu TANRI şu kadar ya da bu kadar büyüktür!.. Bazen insanların işlerine karışır, bazen de onları kendi hâline bırakır!!!.. Kimi zaman onları sever, kimi zaman yaptıklarına üzülür ama bir türlü onlara müdahale de edemez!.. Kâh kimilerinden hesap sorar; kâh da...
 2. Allah (C.C) Yazıları

  Allah (C.C) Yazıları

  allah cc yazıları allah duvar yazıları rüya tabirleri yazısı resımlerı cc
 3. ALLAH'ın (C.C.) Sormayacakları*

  ALLAH'ın (C.C.) Sormayacakları*

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 4. Allah (c.c) Kimleri Sevmez

  Allah (c.c) Kimleri Sevmez

  1- Allah yeryüzünde fesat çıkaranları –bozguncuları SEVMEZ: -O, iş başına geçti mi (ya da sırtını çevirip gitti mi) yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya, ekini ve nesli helak etmeye çaba harcar. Allah ise, bozgunculuğu-fesatçılığı sevmez. (BAKARA SURESİ / 205) -Yahudiler: "Allah'ın eli sıkıdır" dediler. Onların elleri bağlandı ve söylediklerinden dolayı lanetlendiler. Hayır; O'nun iki...
 5. Allah (c.c.) diyen aslan

  Allah (c.c.) diyen aslan

  http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=-182223439018170216&hl

Sayfayı Paylaş