1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Tansiyon Ölçme Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  tansiyon, nasıl ölçülür, ne yapmak gerekir, sağlık, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun.
  [​IMG]


  Tansiyon nasıl ölçülür?

  Tansiyonunu ölçeceğiniz kişinin son yarım saat içinde kahve, alkollü içecek, çay, kola veya sigara içmemiş olması, ağır egzersiz yapmamış olması ve ölçümden önce dinlenmiş olması gerekmektedir.

  Kişinin kolu sıvanır. Tansiyon aletinin kola sarılan kısmına “manşon” denir. Manşon kalple aynı hizada olacak şekilde sarılmalıdır. (Ya da daha kolayı, dirseğin katlanma çizgisinin bir-iki parmak üzerinden sarılır.)

  Manşon sarmanın püf noktası, manşonu pompa ve göstergeye bağlayan iki hortumun kolun üzerinde kalacak şekilde sarılmasıdır.

  Manşon sarıldıktan sonra steteskopunuzu kulağınıza takınız. Steteskopun sesleri alan kısmına “steteskopun diyaframı” denir. Diyaframı bir yere çarpmamaya dikkat ediniz, kulağınız etkilenebilir. Diyaframı dirsek çukurunda gövdeye yakın tarafa yerleştirmelisiniz. (Çukurun ortası değil, çukurun gövdeye yakın yarısına.) Çünkü dinleyeceğiniz “brakial arter” isimli damar tam bu hizadan geçer.

  Burada da bir püf noktası söz konusu. Pompayı tutacağınız el değil de diğer elinizle, tansiyonunu ölçtüğünüz kişinin dirseğini alttan desteklerken aynı elinizin baş parmağıyla da steteskopun diyaframını dirsek çukurunda muhafaza ediniz.
  Diyafram manşonun altına şıkıştırılmaz! Bu şekilde ölçümler hatalı sonuç verir. Ayrıca hastanın kolunu muhakkak alttan desteklemek gerekir. Çünkü hasta kolunu düşürmemek için kasarsa ölçüm hatalı olur.

  Şimdi manşonu şişirmeye başlayabilirsiniz. Burada amacımız manşon içindeki hava basıncının, damarlar içindeki basıncı yenmesidir. Dolayısıyla ne bir nabız ne de herhangi bir ses alabildiğimiz “sessiz” sahaya ulaşana kadar şişirmektir.
  Manşonu yaklaşık 180 mm.Hg’ya (“180 milimetre-civa” diye okunur) kadar şişiriniz. Bu basınç çoğu kimsede damarlardaki basıncı yenmeye yetecektir. Eğer bu seviyede nabız atışına benzeyen hiçbir ses duymuyorsanız 30 mmHg. kadar daha şişirip yine nabız atışı şeklinde hiçbir ses duymadığınızdan emin olunuz. Eğer hala nabız atışına benzer sesler alıyorsanız nabız, sesleri kaybolana dek şişirip yine 30mmHg yukarısının da sessiz olup olmadığını kontrol ediniz. Bazen yanılgıya düşüldüğü için bu 30mmHg’lık kontrolün yapılmasında fayda vardır.

  Şimdi yavaş bir şekilde havayı boşaltmaya başlayınız. Gözünüz de basınç göstergesinde olmalıdır. Saniyede 2mm hızla basıncı düşürünüz. Basınç düşerken nabız atışlarını ilk duyduğunuz basınç değerini aklınızda tutunuz. İşte bu basınç “sistolik basınç” ya da “büyük tansiyon” denilen basınçtır. Artık damar içinde kan akışı başlamış demektir. Basıncı düşürmeye devam ediniz.

  Nabız sesleri – tıpta bu seslere “Korotkoff sesleri” denir – basınç düştükçe değişecek ve bir noktadan sonra kaybolacaktır. Seslerin kaybolduğu nokta küçük tansiyondur(diyastolik basınç). Yani sesleri ilk ve son duyduğunuz basınçlar size o kişinin tansiyonunu verir.

  En önemli püf noktası: Tansiyon saat ve nabızla birlikte kaydedilir. Örneğin: Saat: 14:00 Tansiyon: 115 / 75 Nabız: 90

  Nabız atışlarını el bileğinin iç yüzünün başparmak tarafında hissederek bulabilirsiniz. Nabız atışlarını hissetmek için işaret, orta ve yüzük parmaklarınızı kullanınız. Bulamıyorsanız fazla dert etmeyiniz çünkü nabız tutabilmek belli bir tecrübeyi gerektirir. Bir sağlık personelinden yardım isteyebilirsiniz.

  Eğer ölçtüğünüz tansiyon 140 / 90 ‘ın üstündeyse (örneğin 140 / 95 veya 170 / 120) bu tansiyon “yüksek” kabul edilir. Daha doğru sonuçlar elde etmek için 15′er dakika arayla üç tansiyon ölçümü yapıp bunların ortalaması alınız.
   
Tansiyon Ölçme Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tansiyon ölçmenin püf noktaları!

  Tansiyon ölçmenin püf noktaları!

  Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra askere, askerlikten sonra da, ihtisas için doğru Almanya’ya gittim. Dahiliye ihtisasına başladığımın ikinci haftası, beni kat doktoru olarak atadı, şefim Dr. Frentzen. Çiçeği burnunda bir doktor olarak, yabancı bir memlekette çalışmaya başlamış, daha ne olduğumu anlayamadan kat doktoru oluvermiştim. İçimden dua ediyordum, inşallah bugün yeni hasta gelmez,...
 2. Tansiyon

  Tansiyon

  Rüyada tansiyonun çiktigini gören kimse, nefsani Isteklerinin ve kötü davranislarinin kendisine galip geldigine, tansiyonun inmesi ise bunun aksine isarettir.
 3. Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Hakkında Bilgiler

  Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Hakkında Bilgiler

  tansiyon düşüklüğü, tansiyonun düşmesi, düşük tansiyon nedenleri Yüksek tansiyon büyük risk taşırken bunun yanın da sık sık tansiyonunun düşmesinden yakınanların sayısıda bir hayli fazladır. Düşük tansiyon problemi yaşayanlar için tansiyon düşmesi nedenleri ve tedavi yolları ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Kalp her kasıldığında belli miktardaki kanı atardamara pompalamakta...
 4. Adetliyken ateşin düşmemesi normalmi?

  Adetliyken ateşin düşmemesi normalmi?

  Fertilitemi takip etmeye başladığım zaman bütün yaptıklarım arasından bana en enteresan geleni vücut ateşimin aylık döngümün neresinde olduğumu bana söyleyebilmesi idi. Düşünsenize ateşinizi ölçüyorsunuz, bundan bir tablo çıkarıyorsunuz ve o tablo size dikkate alınmayacak kadar küçük bir yanılgı payıyla hangi günler fertil, hangi günlerde fertil olmadığınızı söylüyor. Tam anlamıyla kitaba...
 5. Göz tansiyonu belirtileri ve tedavisi

  Göz tansiyonu belirtileri ve tedavisi

  Karasu hastalığı halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen bu hastalık, görme sinirinin zarar görmesiyle olur.Göz tansiyonu görme kaybına kadar gidebilmektedir.Bu yüzden erken teşhis ve tedavi önemlidir.İlk başlar da herhangi bir belirti vermeyen göz tansiyonu nadir de olsa bulantı kusma, görmede bulanıklık ve ağrı gibi belirtileri gösterebilir.Göz tansiyonu ile ilgili tüm çarpıcı detayları...

Sayfayı Paylaş