1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Tarih Bölümü Mezunlarının İş İmkanları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  tarih bölümü, mezunlara iş imkanları, nelerdir, bölümün amacı, çalışma alanları, ile ilgili bilgiler burada melekler


  < Konu Resmi..>


  Bu makalemizde üniversitelerin tarih bölümlerinden mezun melekler nerelerde çalışabilir, ne iş yapabilirler sorusunun cevabını bulacaksınız melekler :)

  Programın Amacı: Tarih insanların eylem ve düşüncelerinin gelişimini olayların ekonomik ve düşünsel nedenlerini ve bu nedenlerin birbirleriyle ilişkilerini açıklayan bir disiplindir. Tarih bölümünde geçmişte olan ve halen gelişmekte olan toplumsal özellikle siyasal olaylar incelenerek oluş nedenleri ve ilişkileri üzerinde durulur.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Üniversitelerin tarih bölümlerinde başlıca dallar genel Türk tarihi eskiçağ tarihi ortaçağ tarihi yeniçağ tarihi yakınçağ tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi olarak sayılabilir. Genel Türk Tarihi: Türk tarihini bir bütün olarak alır ve çeşitli dönemlerini bu bütün içinde inceler.

  Gereken Nitelikler: Tarih alanında çalışmak isteyen bir kimsenin her şeyden önce tarih coğrafya sosyoloji ve felsefeye ilgi duyması gereklidir. Bu alanda ilerleyebilmek için Osmanlıca Arapça ya da Farsça yanında bir batı dilini bilmek ve diğer sosyal bilim alanlarında da yetişmiş olmak gereklidir. Kişinin geniş bir kültüre üstün bir genel akademik yeteneğe bilimsel merak ve tutkuya yazma yeteneğine sahip olması gereklidir. Belgeleri toplamak ve değerlendirmek çok uzun çalışmalar gerektirebilir. Bu nedenle tarihçi sabırlı çalışmaktan bıkmayan bir kimse olmalıdır.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tarih bölümünü bitirenler kurumlarda "Tarihçi" veya "Arşivci" olarak görev alırlar. Tarihçi geçmiş olayları kurumları düşünceleri ve insanları betimlemek için geçmişe ait yayınlanmış ve yayınlanmamış tüm kayıtları kitabeleri mektupları anı defterlerini mahkeme kayıtlarını elden geldiği kadar ilk kaynaklarından toplar; derlediği bilgileri doğrulukları ve ifade ettikleri anlam bakımından değerlendirir; olayları oluş sırasına koyar olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi kurar; olayların doğruluğunu yorumlar; bulgularını gerçeğe bağlı kalarak yansız bir tutumla açık ve öz biçimde rapor eder. Tarihçilerin bir bölümü de arşivci olarak arşivlerde görev alırlar. Arşive gelen kitap kâğıt ve malzemenin tarih konu ve ilgili oldukları kuruluşlara göre sınıflandırılması düzenlenmesi korunması arandığında bulunarak ilgili yerlere gönderilmesi yabancı dilde ya da eski harflerle yazılmış eserlerin tercüme ettirilerek çalışmalarda kaynak olarak değerlendirilmesi ve hizmete hazır halde tutulması arşivdeki malzemenin bakım ve temizliğinin gözetilmesi arşivcinin görevleri arasındadır. Arşivler genellikle mahzenlerde olduğundan arşivciler tozlu sıcak ya da soğuk havasız ve kapalı yerlerde çalışmak durumunda kalırlar.

  Çalışma Alanları: Üniversitelerin tarih bölümünü bitirmek bir kimseye orta dereceli okullarda öğretmenlik yapma hakkını verir. Ancak halen okullarımızda tarih öğretmenlerine pek gereksinme duyulmamaktadır. Üniversite ve yüksekokulların tarih bölümlerinde öğretim üyesi olmak ya da araştırma enstitülerinde çalışmak için lisansüstü eğitim görmek şarttır. Tarih bölümü mezunlarından Osmanlıca�yı iyi bilenler "Arşivci veya Tasnif Elemanı" olarak da çalışabilirler. Tarihçilik iş bulma olanağı kısıtlı bir alandır; ancak bu alan çok yetenekli ve meraklı kendini yetiştirmeye istekli kimselere doyurucu çalışma olanağı sağlar. Arşivciler tapu daireleri Türkiye Büyük Millet Meclisi adliyeler gibi eski belgeleri saklamak durumunda olan kuruluşlarda iş bulabilirler. Turist rehberliği de tarih bölümü mezunlarının çalışma alanı olabilir.

   
Tarih Bölümü Mezunlarının İş İmkanları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşte KEY'de ödeme tarihleri

  İşte KEY'de ödeme tarihleri

  http://www.keyodemeleri.com/ İşte KEY'de ödeme tarihleri...
 2. İşte kaçırılan tarihi eserlerimiz

  İşte kaçırılan tarihi eserlerimiz

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Almanya'nın Bremen kentinde 2002 yılında ele geçirilen ve 6 yıllık uğraş sonucu Türkiye'ye getirilen 716 sikke ile değişik dönemlere ait 466 eseri tanıttı.Türkiye dışına çıkarılan eserlerin geri getirilmesi çalışmalarını çok önemsediğini söyleyen Günay, Türkiye'nin kendisini kültür değerleriyle tanıtmada çok yüksek potansiyele sahip olduğunu belirtti....
 3. Kamu Yönetimi Mezunlarının İş Alanları

  Kamu Yönetimi Mezunlarının İş Alanları

  kamu yönetimi, mezunları, ne iş yapar, iş alanları, nedir, ile ilgili bilgiler burada melekler Üniversitelerin Kamu Yönetimi bölümü hakkında bilgi vermek istiyoruz melekler :) Kamu yönetimi bölümünden mezun olan öğrenciler, başta kamu kuruluşlarının ve giderek artan oranda da özel sektör kuruluşlarının ve üçüncü sektör kuruluşlarının (dernekler, vakıflar, odalar, araştırma merkezleri,...
 4. Süt Teknolojisi Bölümü Mezunları İçin İş Olanakları

  Süt Teknolojisi Bölümü Mezunları İçin İş Olanakları

  süt teknolojisi bölümü mezunları için iş olanakları çalışma alanları nerelerde çalışabilirler iş sahaları nerelerde iş bulabilirler ile ilgili bilgiler burada melekler Süt ve süt ürünlerinin insan sağlığına faydaları saymakla bitmez melekler :) Bu yüzden doğduktan itibaren hayatın her evresinde tüketilmesi tavsiye edilen sütün üniversitelerde okutulan bir de bölümü var;Süt Teknolojisi...
 5. Sosyoloji bölümünü tercih etmek istiyorum iş imkanları nasıl ?

  Sosyoloji bölümünü tercih etmek istiyorum iş imkanları nasıl ?

  Selam herkese. Ben bu sene ünv sınavlarına gireceğim ve sosyoloji bölümünü tercih etmek istiyorum. Acaba sosyoloji bölümünü okuyanların iş imkanlarını nasıl ?

Sayfayı Paylaş