1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Tarihi Zirve Başladı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Liderler küresel ekonomik krizi konuşmak için Londra'da biraraya geldi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu G-20 zirvesine katılacak olan dünya liderleri, zirvenin yapılacağı merkeze gelmeye başladı.

  Liderler, İngiltere Başbakanı Gordon Brown tarafından kapıda karşılanıyor. İngiltere'nin ev sahipliği yaptığı G-20 Zirvesi, başkent Londra'da yoğun güvenlik önlemleri arasında başladı.

  Londra'nın en büyük fuar merkezi olan Excel'de yapılan G-20 Zirvesine, ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda devlet ve hükümet başkanı katılıyor. Dünya Bankası, IMF ve Dünya Ticaret Örgütü gibi finansal kuruluşların başkan ve direktörlerinin de hazır bulunduğu zirvede AB'yi, Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek temsil edecek.


  UZLAŞMA ÇIKACAK MI?

  G20 zirvesinde Türkiye'yi Başbakan Erdoğan temsil edecek. Liderler, 1929'dan bu yana dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük ekonomik kriz için ortak çare arayacak.

  Ancak son bilgilere göre, zirveden uzlaşma çıkması zor görünüyor. Sebebi ise; Kıta Avrupası ile Atlantik ülkeleri arasında derin görüş ayrılıkları. Rusya, Almanya ve Fransa, yeniden yapılanma isterken, Amerika ve İngiltere ise 2 trilyon dolara ulaşan bir teşvik paketi için ısrarlı...

  Almanya Başbakanı Merkel, "Çok kaygılıyım. Bu duruma, bir müdahale mi edeceğiz, yoksa kafamızı kuma gömmeye devam mı edeceğiz" dedi.

  Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ise, mali sistemde yeniden yapılanma kararı çıkmazsa zirveyi terk etme tehdidinde bulunarak, "Düzenleme ve kontrol. Bütün saatler boyunca sürecek tartışmanın kalbinde bu olacak" dedi.

  Yine Rusya ve krizden en az etkilenen Çin, güçsüzleşen doların yerine yeni bir rezerv para geliştirilmesinden yana. Ancak Amerika bu fikre de kesin olarak karşı. Öte yandan ABD Başkanı Obama, "Ülkeler krizi aşmada kendilerine dönük çözüm arayışında, Oysa sorunlarla mücadelede birlikte hareket edilmeli..." dedi.

  Türkiye ise zirve öncesi yoksullara yardım isteyen tek ülke...

  Başbakan Erdoğan, "özellikle serbest piyasa ekonomisinden taviz verilmemesi ve korumacı politikalara yönelim gösterilmemesi konusunda bir görüş birliği oluşacağını düşünüyorum. Diğer bir öncelik de uluslararası kredi piyasasındaki daralmanın önüne geçilmesi olacaktır ticaret ve finans alanında korumacaılığın artması durumu daha kötüleşme potansiyeline sahiptir" dedi.

  PROTESTOLAR SÜRÜYOR

  Bu arada, küreselleşme karşıtlarının zirveyi protestosu sürüyor. Londra sokaklarını abluka altına alan protestocuların zirvenin yapıldığı yere yaklaşmaması için İngiliz polisi yoğun güvenlik önlemleri aldı.

  Zirve saat 17.30'da sona erecek ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown, zirveden çıkan sonuçları basın toplantısıyla dünya kamuoyuna aktaracak.


   
Tarihi Zirve Başladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zirvedeki kitaplar

  Zirvedeki kitaplar

  1- İşgal ve Direniş – Hulki Cevizoğlu – Ceviz Kabuğu 2- İstanbullular – Buket Uzuner – Everest Yayınları 3- Ruhsal Gelişim ve Kader – Dr. Ender Saraç – Doğan Kitap 4- Derin Devlet – Cüneyt Arcayürek – Detay Yayınları 5- Safran Sarı – İnci Aral – Merkez Kitap 6 – Büyükelçi – Emir Kıvırck – Goa Basım 7- Aurora'nın İncileri – Nermin Bezmen – Remzi Kitabevi 8- Kan Uykusu / Dvd’li – Serdar...
 2. Kardeş Kardeş Zirveye Doğru

  Kardeş Kardeş Zirveye Doğru

  Türk basketbolunun yetmişli ve seksenli yıllardaki efsane guardlarından Necati Güler'in oğulları Muratcan ve Sinan Güler, Basketbol Ligi'nde iki farklı takımda ancak "aynı hedefe", şampiyonluğa doğru koşuyorlar. 26 yaşında olmasına karşın 10 yıldır Türkiye Ligi'nde boy gösteren Muratcan, Türk Telekom forması altında zirve yarışını sürdürürken, kardeşi 23 yaşındaki Sinan da Beşiktaş...
 3. zirve

  zirve

  Bakınız; Dağ, Tepe.Mücadeleci yapınız nedeniyle, daima sorunların üstesinden gelecek, başarılı olacaksınız demektir. Mücadeleci yapınız nedeniyle, daima sorunların üstesinden gelecek, başarılı olacaksınız demektir. Bir kimse bir dagin zirvesinde oldugunu görerek, uçurumdan bakarken bir ürperti duysa, agir bir ise girerek yorgunluk duyar ve vücutça sarsilir. Bir baska rivayete görede: Rüyada...
 4. Dolar güne tarih rekorla başladı

  Dolar güne tarih rekorla başladı

  Bankalararası piyasada dolar tarihi rekor seviyesinden güne başladı. Ekonomistler doların 1,80'lere gidebileceğini belirtiyor. Bankalararası piyasada dolar 1.7740 TL ile tarihi rekor seviyesinden güne başladı. Dolar/TL en son 23 Mart 2003'te 1.7710 seviyesine yükselmişti. Ekonomistler doların 1,80'lere gidebileceğini belirtiyor. Dolar şimdiye kadar bir kaç kez denediği 1,7500-1,7700 aralığını...
 5. 30 Ağustos Zafer Bayramı Hangi Tarihte Kutlanmaya Başladı ?

  30 Ağustos Zafer Bayramı Hangi Tarihte Kutlanmaya Başladı ?

  30 Ağustos Zafer Bayramı İlan Tarihi 30 Ağustos Zafer Bayramı Ne Zaman Kutlanmaya Başlandı Sevgili melekler, Türk tarihi içinde önemli bir yeri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı İlan Tarihi ile ilgil bilgiler vermek istiyoruz sizlere ve sayın misafirlerimize... 30 Ağustos Zafer bayramı ülkemizde her yıl büyük bir coşkuyla kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30...

Sayfayı Paylaş