1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Tarihimizle Yüzleşmek

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  Emre Kongar'ın tartışma yaratacak kitaplarından biri daha.Tarihimizle yüzleşmeye var mısınız??? < Konu Resmi..>

  Tarihe bakarken genellikle hangi yanlışlar yapılır?
  Türkler isteyerek mi Müslüman oldular?
  İslama laikliği kimler getirdi?
  Osmanlı’da inançları yüzünden kimler yakıldı?
  Osmanlı İmparatorluğu Müslüman olduğu için mi çöktü?
  Ermeni trajedisi bir soykırım mıdır? Niçin?
  Abdülhamit: “Kızıl Sultan” mı, “Ulu Hakan” mı?

  Vahdettin “hain” miydi? Amerika hangi Lozan’ı kabul etmedi?
  Atatürk niçin yalnız bir liderdi?
  Menderes bir “Demokrasi Şehidi” midir?
  Askerler siyasette ne tür tarihi roller oynamıştır?
  Atatürkçü aydınlar niçin öldürüldü?
  Prof. Emre Kongar, bu ve benzeri ilginç soruların yanıtlarını, hem resmi, hem de gayri resmi tarihi eleştirerek veriyor.

  Kitabın içinden
  İşte bütün bu süreç içinde, Mustafa Kemal’in çevresindeki silah arkadaşları, yani Kurtuluş Savaşı’nın kahraman komutanları, onun Cumhuriyetçi eğilimlerini sezdikçe, Hilafetten yana koydukları tavırlarını belirginleştirmişler, liderliğine karşı çıkmışlar, ama sonunda hepsi kazanılan büyük zafer karşısında Cumhuriyet’e istemeyerek de olsa boyun eğmişlerdir.
  “Resmi tarih”, Atatürk’ün Nutuk’ta bu arkadaşlarından açıkça yakınmasına karşın, olayın bu yönünü adeta örtbas etmiştir.
  “Resmi tarih”in bu yaklaşımında Atatürk’ün ölümünden sonra iktidara geçen İsmet İnönü’nün, çoğu küskün ve unutulmuş olan bu eski silah arkadaşlarını çevresine toplayarak onlara görev vermesinin önemli bir rolu vardır. (sayfa 162)

  Kitabın Künyesi
  Yazarı: Emre KONGAR
  Yayınevi: Remzi Kitabevi
  Sayfa Sayısı: 233
  Kitabın adı: Tarihimizle Yüzleşmek
  ISBN: 975-14-1119-x
  Basım Tarihi: Nisan 2006   
Tarihimizle Yüzleşmek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tarih

  Tarih

  Rüyada görülen tarihlere çok dikkat etmek gerekir. Bu belirli bir zamanı işaret eder. Ayrıca tarihi oluşturan tüm sayılar ayrı ayrı da yorumlanır.
 2. Yüzleşmek

  Yüzleşmek

  Rüyada bir meseleden dolayi bir kimse ile bir yerde veya bir mahkemede yüzlesmek, yapacaginiz her isi gerek eviniz halkina ve gerek is arkadaslariniza karsi hiç bir noktasini gizlemeyerek açikça yapacaginiza; bu maksatla da daima açik fikirli ve dogru hareket eden insanlarla dostluk kuracaginiza, bu ahlakinizin sizi is muhitinde daha da yüceltecegine isarettir.
 3. Arhavi Tarihi

  Arhavi Tarihi

  1877 yılından sonra Batum ve Gönye havalisinin Rusların eline geçmesinden sonra Arhavi, Trabzon iline bağlı olan Rize Mutasarrıflığına bağlanmıştır. Bu tarihlerde Hopa ve Fındıklı ilçeleri bucak olarak Arhavi'ye bağlı iken, 1900 yıllıda Hopa ilçe olmuş, Arhavi de bucak olarak Hopa'ya bağlanmıştır. 1936 yılında Hopa ilçesi Artvin'e bağlanınca Arhavi bucağı da Artvin'e ait olmuştur. Arhavi, 1...
 4. Maçka Tarihi

  Maçka Tarihi

  Çok eski bir yerleşim yeri olan ilçemiz, tarihi süreç içersinde Pers, Bizans, Osmanlı ve Türk uygarlıklarının beşiği olmuştur. Maçka İlçesi,Rum Pontus Krallığının elindeyken,1461 yılında,dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın Trabzon’u fethinden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. Maçka ilçesi 1913 yılında kurulmuştur. Maçka İsmi; rivayete göre İranlılarla...
 5. Balıkesir Tarihi

  Balıkesir Tarihi

  balıkesir tarihi mekanlar balıkesirli süleyman hoca Balıkesir çevresinde bulunan pek çok höyük, iskan edilmiş mağara ve düz yerleşim yerinde yapılan araştırmalarda ele gecen bulgular, buralarda bilinmeyen çok eski zamanlardan Milattan Önce 8000-3000 yılları arasında yerleşilmiş olduğunu ortaya koymaktadır. Bu arada Yortan Mezarlığı'nda yapılan çalışmalar, burada bir mezar kültü olduğunu...

Sayfayı Paylaş