1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Taş Küre Hakkında Bilgi

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Taş Küre Hakkında Bilgi istiyorum sizden kızlar ve şimdiden bilgiler için tşkler

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Taş Küre Hakkında Kısa Bilgi
  Litosfer Yeryuvarı dıştan içe doğru çeşitli bileşim ve fiziksel özelliklerdeki kalın katmanlardan yapılmıştır. Bu katmanlardan herbiri küresel şekillidir. En dıştan içe doğru sırasıyla atmosfer (hava küre), biyosfer (canlı küre), hidrosfer su küre ve litosfer kayaç küre yer alır.

  Kara canlıları ve insanlar burada yaşarlar.

  Bu tabakayı örten toprak tabakası kaya ve minerallerin parçalanmasıyla oluşur.Taş küre içine inildikçe Her 33 m sıcaklık 1C artar.

  Yeryüzünün 100 km derinliğinden başlayarak manto içindeki kayaçlar sağlamlıklarını büyük ölçüde kaybedecek kadar yüksek sıcaklığa ulaşırlar.

  Oksijen ve silikonca zengin Yerkabuğu’nda, okyanus tabanlarını oluşturan bazalt, en çok bulunan kayaç. Kıtalardan oluşan kabuk kısmı ise bazalt ile daha az yoğun olan granit, kumtaşı, kireçtaşı gibi kayaçları barındırıyor.

  Yerküre’nin üst katmanları fiziksel olarak ayrı bir bölümlemeyle de incelenebilir. Litosfer (taşküre) adı verilen sert katman, Yerkabuğu ve Üst Manto’nun en üst kısmından oluşur.

  Astenosfer ise Litosfer’in altındaki, plastik özellikleri gösteren akışkan Üst Manto bölümüdür. Litosfer tek parça değildir, okyanus ve kıtaların sınırlarından farklı şekilde levhalara bölünmüştür.

  Manto katmanı, yeryüzündeki hareketliliğin en büyük nedenidir. Manto’nun alt bölümleri üst bölümlerine göre çok daha sıcaktır.

  Burada oluşan konveksiyonda, daha sıcak olan magma yükselir, soğur, katılaşır ve Üst Manto’daki daha soğuk kayaların batmasına neden olur. Batan bu kayalar, tekrar ısınır, ergir ve yükselir.

  Henüz tam anlamıyla modellenemeyen bu devinim, Litosfer’deki levhaların hareket etmesine neden olur
   
Taş Küre Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Taş bülbülü (White-thorated Robin) Hakkında Bilgi

  Taş bülbülü (White-thorated Robin) Hakkında Bilgi

  taş bülbülü calı bülbülü sesi Tanımı Erkeği mavi gri üst tarafı, siyah kuyruğu ve kırmızı alt tarafıyla tanınır. Yanakları siyah, kaşı ve gerdanı beyazdır. Dişisi daha kahverengi ve gri yanaklıdır, alt tarafında sağdece böğrü kızıldır, siyah kuyruğuyla hemen tanınır. Genci beneklidir. Habitatı Taşlık ve çalılık kuru yamaçlar. Yayılışı ve Yerel Adlar Ülkemizde İç Anadolu ve Doğu...
 2. Muallak taşı hakkında bilgi

  Muallak taşı hakkında bilgi

  muallak taşı video kudüsteki mübarek taş kudüsteki mübarek taş video taşın sırrı videosu Muallak taşı nedir, rivayetlerde bu taşla ilgili nelerden bahsedilir. Merak ediyorsanız arkadaşlarım bu yazımız tam size göre. Hacer-i Muallak'ın kuzey-güney çapı 18 metre, doğu-batı çapı 13.5 metre uzunluğunda. Mübârek taşın en yüksek yeri ise yerden 2 metre, en alçak yeri yerden 1.25 metre...
 3. Avea numara taşıma tarifleri hakkında bilgi var mı

  Avea numara taşıma tarifleri hakkında bilgi var mı

  Selam melekler, ben sizden avea numara taşıma tarifeleri ve lampanyaları hakkında bilgi istiyorum. Yazabilirmisiniz..
 4. Avea numara taşıma tarifleri hakkında bilgi istiyorum

  Avea numara taşıma tarifleri hakkında bilgi istiyorum

  Aveaya numaramı taşımak istiyorum ama avantajları nelerdir öğrenmek istiyorum.Teşekkürler.
 5. Akik Taşının Özellikleri ve Faydaları Hakkında Bilgiler

  Akik Taşının Özellikleri ve Faydaları Hakkında Bilgiler

  akik taşının faydaları akik taşının özelikleri akik taşı neye iyi geliyor Doğada bulunun şifa kaynaklarından olan taş çeşitlerinden sizlere bu yazımız da akik taşı ve özellikleri konusunda bilgiler verirken, akik taşının nelere iyi geldiği konusunda merak ettiklerini sizler için paylaşıyoruz. Diğer İsimleri : Akik, Yemen Taşı Sertliği : 6,5 - 7 Özgül Ağırlığı : 2,57 - 2,65 Kimyasal Grubu :...

Sayfayı Paylaş