1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  tasarruf önlemleri almanın zamanı geldi!!!!!!!!!!!

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Geçim zorlukları nedeniyle özel ihtiyaçlarınızdan kısıyor olabilirsiniz fakat bunun yeterli olmadığını düşünüyorsanız ev işlerinde de tasarruf yapmanın yollarını bilmelisiniz. Böylece hem aile bütçesine katkıda bulunur hem de para biriktirme şansı yakalayabilirsiniz.



  BULAŞIK MAKİNELERİ


  Bulaşıkları, bulaşık makinesine koymadan önce soğuk suda çalkalayın.
  Makineyi yarı dolu veya aşırı dolu şekilde kesinlikle çalıştırmayın.
  Yaz aylarında ısıyı ve nemi azaltmak için sabah veya akşam saatlerinde yıkama yapın. Bulaşıklar için maksimum 60 derece su sıcaklığı yeterlidir.
  Makine çalışırken mümkünse banyo ve mutfakta aşırı su kullanmayın.


  ÇAMAŞIR MAKİNELERİ

  Çamaşır makinelerini tam doluyken çalıştırın.
  Çamaşırları yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanın. Elektrik enerjisinin yüzde 90'ı suyu ısıtmada harcanır. 30-40 derece su sıcaklığı, çamaşır için en uygun sıcaklıktır.
  Çamaşırlar için doğru programı seçin. Çamaşırları aşırı kurutmayın. Fazla harcanan enerjinin yanında aşırı kurutma elbiseyi tüylendirir ve yıpratır.
  Aşırı köpüren deterjan kullanmayın. Az veya fazla miktarda deterjan kullanımı verimsiz temizleme demektir.
  Her yıkamadan sonra kurutucudaki filtreyi temizleyin.
  Soğuk suda temizleme yapan deterjanlar kullanın.



  BUZDOLABI VE DERİN DONDURUCULAR

  Dolabınızı, soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak yerlere yerleştirin böylece enerji tüketiminizi yüzde 10-15 oranında azaltabilirsiniz.
  Buzdolabının sıcaklığını +5 derecede, derin dondurucunun sıcaklığının ise -18 derecede tutmak gereklidir çünkü daha düşük sıcaklık enerji israfıdır.

  Yemeklerinizi dolaba koymadan önce oda sıcaklığında soğutun. Buzdolabının kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat edin. Sızdırmazlık kontrolü için beyaz temiz bir kâğıdı, kapı contası ile dolap kabinesi arasına koyun ve kapatın. Eğer kâğıt çok kolayca çekilebiliyorsa, buzdolabınız veya derin dondurucunuz hava alıyor demektir.

  Derin dondurucuda buz kalınlığının 7 milimetreden fazla olmasına müsaade etmeyin. Dolabın altında veya arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin. Temizlemediğiniz zaman, yüzde 25 daha az fazla enerji tüketerek ancak uygun sıcaklığı elde edebilirsiniz.
  Buzdolabını evinizin en sıcak yerine koyarsanız toplam enerji tüketiminiz yüzde 25 artar. Derin dondurucudan alacağınız bir kase buz parçasını dolabınızın ortasına koyun. Böylece 3-4 gün süre ile yüzde 5 daha az enerji harcarsınız. Buzluktan çıkardığınız yiyeceği dolapta eritin, bu durum dolabınızın daha az enerji harcamasını sağlar.



  ÜTÜ

  Ütü alırken kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketmenizi sağlayacaktır.
  Ütü yapmadan önce çamaşırlarınızı düzgün şekilde askıya asın. Bu çamaşırlarınızı ütülerken daha az enerji harcamanızı sağlar.
  Çamaşırların nemli olarak ütüleyin, buhar ve termostatlı ütülerin kullanılması enerji tasarrufu açısından önemlidir.
  Ütüleme işinin bitimine yakın ütüyü prizden çekin ve son parçayı ütünün içinde kalan ısıyla bitirin.
  Ütüleme işini, ütüyü yeniden ısıtmak gerekmeyecek şekilde yapmayı planlayın.


  SAÇ KURUTMA MAKİNESİ

  Saçlarınızı havlu ile iyice kuruladıktan sonra saç kurutma makinesi kullanın. Böylece daha az enerji harcarsınız.
  Unutmayın, saç kurutma makinesinin10 dakika çalışması 60 watt'lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik tüketir.


  OCAK, FIRIN VE YEMEK PİŞİRİCİLER

  Yemek pişirirken düdüklü tencere kullanın. Bu yolla hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de yiyeceklerinizin besin değerini korumuş olacaksınız.
  Yemeklerinizi ocakta pişirmeyi tercih edin. Ocaklarda yemek pişirmek, fırında yemek pişirmekten daha ekonomiktir.
  Tencerede pişirdiğiniz yiyecekler kaynama sıcaklığına ulaştığında, ocağın alev ayar düğmesini en kısık pozisyona getirin, yüksek ateşte kaynama yiyeceğin pişmesini hızlandırmaz.

  Pişirme işlerinde alt kısmı düz olan tencere ve tava kullanın. Bu, ısınma süresini kısaltır.
  Büyük bir ateşin üstüne küçük kap koymayın. Aksi durumda enerji kaybına neden olursunuz. Ayrıca kabın altının temiz olmasına dikkat edin.
  Yiyeceklerinizi ağzı açık kaplarda pişirmeyin. Kapalı kaplar içinde yemek daha çabuk pişer, dolayısıyla daha az enerji harcanmış olur. Kapaksız kapla yemek pişirirken 3 kat daha fazla enerji tüketirsiniz.

  Fırında, bir yerine birden fazla yemek pişirmeye çalışın. Düşük sıcaklıkta pişeni diğerlerinden önce çıkarıp, fırının sıcaklığını düşürüp, yükseltmeden daha az enerji harcayın.
  Fırınınızda gerekli olmadığı durumlarda ön ısıtma yapmayın. Ön ısıtma yapmanız gerekiyorsa 10 dakikayı geçirmeyin.
  Mikrodalga fırınlar da pişirme ve ısıtma süreleri çok kısadır (pişirme 10-15 dakika, ısıtma 2-3 dakika). Klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50-60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarlar.

  Yiyecekleri küçük parçalara bölerek pişirin veya ısıtın. Bu, pişirme sürenizi kısaltacaktır.
  Yemekleri pişirirken çok fazla su kullanmayın. Yemeğin üstünü kaplayacak kadar su yeterlidir. Fazla miktarda su kullanmanız daha fazla enerji harcamanıza neden olur.
  Donmuş bir yiyeceği fırında pişirmeden önce çözülmesini sağlayın.
  Tüketeceğiniz miktarda yemek pişirin. Alım gücü düşüyor, gelir dağılımı bozuluyor.
   
 2. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Bi çoğuna uyuyorum ee devir tasarruf devri:)
   
 3. * MuCiZé *

  * MuCiZé * Forum Okuru

  annaneme söyleyim bunları,uygulasın :D:D
   
 4. orkide

  orkide Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  bende anlayamadım neresi
  anammmmmmmmmmmmmmmmmm çoğuna uyuyorum aslında devir tasarruf emme bence asıl tasarruf gardolapta saklı diyorum ben hahahahahah çünki marka tutkunları yada ne bilim pazardan almam arkadaş tutkunları çok sarfediyo maddiyatını ayakkabılar çantalar hele heç girmiom o konuya çıkamam sonra gereksiz detaylar bence her kıyafete bir ayakkabı her kıyafete bir çanta bu nedir yaw millet benim ayağıma vede çantamamı bakıyo işte bu yuzden birbirimizi,n orasına burasına bakmaktan birbirimizi tanıyamaz hale geldik ..............:haha:
   
tasarruf önlemleri almanın zamanı geldi!!!!!!!!!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Isı Tasarrufu Önlemleri

  Isı Tasarrufu Önlemleri

  Evinizde Isı Tasarrufu Önlemleri Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, Eskişehir-Osmangazi Üniversitesi binaların yalıtımlı kısımlarında ısı kayıpları çok az olurken, yalıtımsız kısımlarında, radyatör arkaları ve pencerelerden ısı kayıpları çok fazla olduğu belirtildi. Binalarda enerjinin %40’ının yalıtımsız dış duvar, %30’unun pencere, %17’sinin dış kapılar,...
 2. Zamandan ve sağlıktan tasarruf..

  Zamandan ve sağlıktan tasarruf..

  Ev temizliğinizde işi gerçekten kolaylaştıracak ürünler satın alarak zamandan ve sağlıktan tasarruf edin. Aşağıda elinizin altında bulunması gereken 8 temizlik ürününün yanısıra paranızı sarf etmemeniz gereken dört ürünün listesi yer alıyor. Aşındırıcı temizlik maddeleri: Yanık yemek tortusunu ovmak için ihtiyacınız olan şey cila ya da bulaşık sabunu değil. Bildiğimiz emektar kabartma...
 3. eski geleneklere göre gelin alma!

  eski geleneklere göre gelin alma!

  gelin alma yöremizdeki gelin alma yöremizde kaynana topuzu oyunları Eskiden yöremizde yapılan düğünlerde geline, beyaz gelinlik ve duvak yerine, gelinin başına beyaz bir çember, beyaz çember altına siyah çember atılırdı. Beline siyah peştembal sarılırdı. Düğün sabahı oğlan tarafı sabahın erken saatinde kızın evine gelir. Bu sırada damat, gelin, damadın bir yakını, geline yakın 1 veya birkaç...
 4. Bebeğinizin Güvenliği İçin Almanız Gereken Önlemler

  Bebeğinizin Güvenliği İçin Almanız Gereken Önlemler

  EVDE: 0-5 yaş arası çocuklarda görülen ölüm ve yaralanmaların başlıca nedenlerinden birinin ev kazaları olduğunu biliyor muydunuz? Evinizin içinde ve çevresinde alacağınız önlemlerle bu tür riskleri minimum seviyeye indirmeniz mümkündür: • Ev içindeki tel ve kabloların bebeğinizin dikkatini çekecek, görünür yerlerde değil, gizlenmiş olmasına özen gösterin • Masa ve sehpa köşelerine köşe...
 5. vücudunuzu güçlendirmenin zamanı geldi

  vücudunuzu güçlendirmenin zamanı geldi

  Sonbahar hazan değil antioksidan mevsimi! Sonunda sevdiğimiz yaz mevsimi geride kaldı.. Sonbahara hızlı bir giriş yaptık. Hava değişikliği hem fiziksel hem psikolojik olarak hemen hemen herkesi etkilemeye başladı bile. Üstelik bu aylarda da birçok hastalık pusuda bekliyor. Bu mevsimde sağlıklı olmak için yeni birşeyler yapmak gerekiyor. Peki bu yöntem ne olabilir? Beslenme ve Diyet...

Sayfayı Paylaş