1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  TASAVVUF VE RİSALE-i NUR EKOLU

  Konu, 'Tasavvuf' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İmâm- Rabbânî hazretlerinin, bir üstâd aramasını emrettiği açık,, Ama ilmine gururlanıp bir üstâdın tasarrufunu kabûl etmek mümkün mü?

  Güyâ, hazret Kur'ânı işaret etmiş miş,, e sormazlar mı,, soruyorum o zaman, bu işâreti almadan önce kıble Kur'an değil miydi? o mektubun okunduğu gün mü müslüman oldu saîd nursî,,
  değil saîd nursînin, fahreddîn râzînin ilmi bile, irşad kutbu olan bir insân-ı kâmilin irfânının yanında denize nisbetle damla bile değildir. Sâid nursî'nin büyük zannettiği ilmi aslında kendisine perde olmuş,, Hakk'a ve hakikate ulaşmasını engellemiştir,, ve hayatı boyunca da hayâl daîresinden çıkamamıştır.

  Her peygamberin ve her Veliyy nin bir mi'râcı vardır,, sâid nursî'nin mi'râcı nerde... Hiçbir devir Evliyâsız kâlmaz,, her devrin canlılığını ve devâmını sağlayan rûh, evliyâların hakikatleridir. Sâid Nursî âlemin direkleri olan bu bâtın kadronun neresinde?

  Devrimiz tarikat zamanı değil, îmânı kurtarma zamânıdır,, oh ne hoş, zâten bir gerçek mürşîde intisâb etmeden ve icâzet almadan,, başka türlü nasıl mantar gibi bitip de Şeyhlik yapılabilir ki. Tarîkatın bütün zâhirî faydalarından istifâde var ama tarîkat değil, ne alâ,,,

  Kur'ânı kıble edinmeye karar vermiş,, e herkesin önünde Kur'ân var, ehliyyetli bir klavuz olmadan Kur'ân denizine dalmak kimin haddine ve kimin kârına.
  Al iktibasçıların ve meâlcilerin hâline bak,, Bu Kur'ânı Kerîmi git Afrika daki yamyamlara ulaştır ve öğret vallahi bunlardan daha iyi anlarlar, hiç değilse fâciaya varan hükümler çıkarmazlar,, said nursînin bunlara nazaran daha fazla ilmi olsa da, Ehl-i sünnet çizgisine muhalif olmasa da gerçek ilmin yanında onun ilmi hayâlattan ibârettir. Bu yüzden sâid nursî'nin vahiy alırmışcasına çıkardığı hükümler, bağlılarının çokluğu sebebiyle telâfi edilmesi imkânsız zarârlara yol açmaktadır. Zarar bağlılarınadır,, Allah'tan bilgisizce başkalarına zarar verecek bir anlayışları yoktur, mealci, iktibasçı, vahhâbî ve radikallerin bir kısmı gibi...  29.04.2007, 05:52
  Şeyhiekber
  Nisan 2007 den itibaren kayıtlı
  katkıları: 94  Bahsi geçen,, said nursî tarafından, İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin asırlar öncesinden kendine (saîd nursîye) hitâb ettiği zannıyla, bir keramet olarak takdîm edilen mektup:  İmam-ı Rabbânî Hazretleri bu mektubu Mirza Bediüzzaman’a yazmıştır.

  Noksan sıfatlardan münezzeh olan Yüce Allah size selâmet ve âfiyet ihsan eylesin.

  Bilmiş olasın ki: İki cihan saadetinin elde edilmesi; Seyyidü’l-Mürselîn Resûlullah Efendimize (asm) tâbi olmaya bağlıdır. Ona ve âline salât ve selâmlar. Ancak, bu tâbi olma durumu, Ehl-i Sünnet ulemasının beyan ettiği üzere olacaktır. Allah u Teâlâ, onlardan çalışmalarını şükrâna lâyık eylesin.

  Bu durum dahi, öncelikle itikadın düzeltilmesi ile olacaktır ki, bu düzeltme işi, anlatılan büyüklerin görüşlerine uygun şekilde olmalıdır.

  Bundan sonra ilmihal tahsili gelir ki; haram, farz, vâcip, sünnet, mendub, mübah ve şüphelileri öğrenmektir. Bu öğrenilen şeylerle mutlaka amel edilmelidir. Anlatılan iki kanadı bulduktan sonra, yani, itikadî ve amelî (itikada ve amele bağlı) olarak, şayet ebedî saadetin kazanılması için ezelî inayet varsa, kudsî âleme uçuş müyesser olur. Bundan sonrası boştur dökülen ağaç kabuğu gibi.

  Bu düşük dünyanın ettiği gizli değildir ki, matlup olanlar arasında sayıla. Ona dair emellerin husulü, makam-ı maksad olan işler meyanında sanıla.

  Üstün gayretli olmalıdır. İnsan, noksan sıfatlardan münezzeh olan Yüce Allah’tan bulabileceklerini ancak bir vesile ile bulur. Bunun için Onun yüceliğine vesile aramalıdır. Bir mısra:

  «Asıl mesele bu, kalanı boş.»

  Tam bir iltifatla himmet taleb ettiğinden sana müjde. Selâmetle, ganimetle dönersin. Lâkin bir şarta riâyet lâzımdır ki, o da şudur: Tevhid-i kıble etmek (yani birini üstad tut, arkasından git, başkasıyla meşgul olma, tek bir maksada yönel). Şayet teveccüh kıblesi müteaddid olursa sâlik kendini tefrikaya atmış olur. Şu cümle meşhur bir meseldir:

  «Bir mahalde ikamet eden, bir mahalde bulunur. Mahaller arasında gezip duran hiçbir mahalde olmaz.»

  Sübhan Allah, bize ve size Şeriat-ı Mustafaviye caddesinde istikamet nasib eylesin. Onun sahibine salât ve selâm. Selâm hidayete tâbi olanlara. Resûlullaha tâbi olmaya devam edenlere. Ona ve âline salâtlar ve selâmlar.


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: TASAVVUF VE RİSALE-i NUR EKOLU
  emeğine sağlık
   
TASAVVUF VE RİSALE-i NUR EKOLU konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Risale

  Risale

  Bakınız; Mektup.Rüyada bir matbaada bir risale bastirdigini görmek, uzaktan bekledigi müjdeli bir haberi alacagina delalet eder. Bir risaleyi düzenlemeye çalistigini görmek, düsündügü bazi isleri yapmak için plan hazirladigina isarettir.
 2. Psikolojide Ekoller Ve Yaklaşımlar

  Psikolojide Ekoller Ve Yaklaşımlar

  1879da Alman psikolog Wilheim Wundt tarafından Leipzigde kurulan psikoloji laboratuvarı ile psikoloji, deneysel bilim dalı olma unvanını kazanmıştır. İlk psikoloji deneyleri burada yapılmıştır. Psişik olaylar fizik olayları gibi incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Avrupa`nın değişik yerlerinde ve Amerika`da da bir çok psikoloji laboratuvarı açılmıştır. Psikoloji felsefeden ayrılıp bağımsız...
 3. çeşitli dualar Risale i nurdan..

  çeşitli dualar Risale i nurdan..

  çeşitli dualar dua risalesi Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun... Allah'ım! Bizi saadet, selamet, Kur'an ve iman ehlinden eyle. Amin. Allahım! Efendimiz Muhammed'e ve aline ve ashabına, Kur'an'ın bidayet-i nüzulünden zamanın nihayetine kadar onu okuyan herbir okuyucunun okuduğu herbir kelimenin temevvücat-ı havaiye aynalarında Rahman'ın izniyle temessül eden bütün kelimelerinin bütün...
 4. Rİsale i Nurda irtibat nedir? Ahirzamanda İrtibata neden mecburuz?

  Rİsale i Nurda irtibat nedir? Ahirzamanda İrtibata neden mecburuz?

  1. İRTİBAT NEDİR? Bağlanmak, raptedilmek. Muhabbet, dostluk ve alâkadarlık. Hem madem bu zamanda her şeyin fevkinde hizmet-i imaniye en ehemmiyetli bir vazifedir; hem kemmiyet ise keyfiyete nisbeten ehemmiyeti azdır; hem muvakkat ve mütehavvil siyaset âlemleri ebedî, daimî, sabit hidemat-ı imaniyeye nisbeten ehemmiyetsizdir, mikyas olamaz, medar da olamaz. Risale-i Nur'un talimatı...
 5. Tasavvufun dinimiz deki yeri ve nefis.

  Tasavvufun dinimiz deki yeri ve nefis.

  İnsan günaha meyyal olarak yaratılmıştır. Zira insanın - merkezi iki kaşı ortasında olan - nefsi, ayeti kerimede geçtiği gibi kötülüğü emredicidir. İnsanın ahlakını Kamil yapabilmesi için nefsini mağlup etmesi gerekmektedir. Tasavvuf ve maneviyat, tarikatlar ve Evliyaların mücadelesi hep nefis, şeytan ve bunların hile ve desiselerinden kurtulmak Ve insanları bundan kurtarmak olmuştur....

Sayfayı Paylaş