Taşıyıcı anne olabilir miyim

U

Umut777

Forum Okuru
Taşıyıcı anne olabilir miyim
Taşıyıcı anne olmak istiyorum Türkiye de yasal mı

Merhaba

Yazacaklarım çok uzun ama ben kısa kısa yazayım. 20 senedir arkadaşım canım benim 1 sene önce ameliyat oldu rahmi alındı ama rahmi alınmadan aylar önce rahmi alınma ihtimali olduğu için yumurtaları alındı ve donduruldu. Arkadaşımın hiç çocuğu olmadı. Şimdi her gün ağlıyor rahmi alındı diye çocuk sahibi olmak istiyor ama ne çare .. tek çaremiz taşıyıcı annelik . Ben 2 sene önce boşandım 1 çocuğum var . Arkadaşım canım dostuma ben taşıyıcı anne olurum sana dedim dün. Ve araştırmaya başladık bugün . Taşıyıcı anne olabilir miyim, türkiye de bu oluyor mu ne önerirsiniz.

Merhaba Umut,

Aslında yapmak istediğin arkadaşın için dostun için çok önemli bir şey ama taşıyıcı anne olabilmek için öncelikle senin tıbben uygun olman lazım ki bu bir tüp bebek merkezinde yapılabilir ancak maalesef Türkiye de böyle bir şeyin olması mümkün değil. Çünkü Türkiye de taşıyıcı annelik yasal değil hatta yasayla yasaklanmış durumda . Bizim hukukumuz da ne olursa olsun çocuğun annesi çocuğu doğuran kişidir ibaresi yer almakla taşıyıcı annelik de açıkça yasaklanmıştır. Bu durum da Türkiye de böyle bir şey yapmanız yani taşıyıcı anne olmanın mümkün değil. Ancak yurt dışında taşıyıcı anne olabilirsiniz hatta bazı ülkeler de taşıyıcı anne olmak şartları arasına kendi vatandaşı olma şartını koymuşlardır. Eğer düşünüyorsanız yurt dışında taşıyıcı anne olabilirsiniz ama Türkiye de yasal değil.

Geri