Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Taşkıran çiçeği

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  taşkıran, otu, çiçeği

  Nesli tükenen bitkilerin arasında yer alan taşkıran çiçeğinin bir çok faydası var Melek'lerim.

  < Konu Resmi..>


  SAXIFRAGA STOLONIFERA(Taşkıran)
  Aydınlık, yarı gölge ve serin, kışın azami 18 °C ısıyı haiz yerlerde yetiştirilir. Yazın vasat su verilmeli ve toprağı devamlı rutubetli tutulmalıdır. Kışın ise aydınlık bir yerde tutulmalı, haftada 1-2 su verilmelidir. Üretim sürgünlerin veya yavru bitkilerin ayrılması ile yapılır.

  Taşkıran (Saxifraga stolonifera)

  Genel Özellikleri
  Yaprakları yuvarlak, tüylü, üst yüzü yeşil, açık yeşil, gri damarlı, alt yüzü kırmızımsı;çiçekleri 30-40 cm uzunluğunda dallanan bir sap üzerine salkımlar dizilmiş beyaz,kırmızımsı renkli,sarkıcı formda bitkilerdir. Doğada 370 türü bulunan Saxifraga cinsinin süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemi olan tek türü S.stolonifera’dır. Vatanı Çin ve Japonya’dır.

  İklim İstekleri
  En iyi gelişmeyi ortalama 13-21 C sıcaklıklar arasında gösterir. Kışın sıcaklığı 8-12C olan yerlerde bulundurulmalı, ancak 4 C’nin altına düşmemelidir. %60-70’lik nem yeterlidir. Yarı gölge yerleri sever. Doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

  Toprak İstekleri
  John Innes saksı kompostu No.1’de iyi gelişir. Yani 2 kısım parçacık büyüklüğü 3mm olacak şekilde öğütülmüş boynuz ve tırnak unu( % 13 azot içerir.), 2 kısım fosfat ( % 18 fosforik asit içerir.), 1 kısım potasyum sülfat ( % 48 potasyum içerir) karışımı konur. Ayrıca,hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak,yaprak çürüntüsü ve kum karışımıyla elde edilir.

  Gübreleme
  Genç bitkilerde her yıl, yaşlı bitkilerde ise 2 yılda bir Mayıs ayında saksı değiştirme yapılır. Mayıs-Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/1 kompoze gübre verilir.

  Sulama
  Yazın Ağustos sonuna değin orta derecede su verilmeli ve saksı toprağı sürekli nemli tutulmalıdır. Kışın ise haftada 1-2 kez sulanmalıdır. Bitkinin dinlenme dönemi Ekim-Şubat ayları arasındadır.

  Budama
  Kuruyan ve çürüyen yapraklar kesilip uzaklaştırılmalıdır.

  Hastalık ve Zararlıları
  En önemli hastalığı küllenme; zararlıları ise Sümüklü Böcekler, Kırmızı Örümcekler ve Unlu Bitler’dir. Külleme hastalığı bitkinin yaprak, yaprak sapı, çiçek, çiçek sapı ve gövdesinde görülür. Genellikle yaprakların üst yüzü pudra veya un serpilmiş gibi tozla kaplanır. Bu tozun rengi kurşuni kahverengiden beyaza kadar değişir. Yaprak parlaklığını ve yumuşaklığını yitirir, sert bir yapı alır. Hasta bitkilerde büyüme ve çiçeklenme olmaz. Küllenme fungusları yaz sonunda yaprak üzerinde oluşturduğu cleistothecium’larıyla kışa girer ve gelecek baharda oluşturduğu ascospor’larıyla bitkilere yeniden bulaşır. Yayılması için en elverişli ortam sıcaklığı 15-20 C olmalıdır. Ayrıca yüksek orantılı nem düzeyleri bu funguslar için uygundur. Sıcak ve kurak koşullarda bu hastalığın etkisi daha çabuk görülür. Sümüklü böcekler yumuşak ve çıplak vücutlu olup, renkleri esmer, kiremit veya grimsi renkte olabilirler. Süs bitkisinin yaprak ve sürgünlerini kemirerek zararlı olurlar. Mücadelesi, öncelikle sümüklü böcekler toplanıp yok edilmeli veya Metaldehyde etkili hazır zehirli yemlerden birisi akşamüzeri salyangoz ve sümüklü böceklerin geçebileceği yerlere yığınlar halinde konmalıdır. Kırmızı Örümcekler, Akar adı ile tanınırlar. Çıplak gözle zor fark edilirler. Vücutları oval yumuşak ve yapılı, üzerlerinde seyrek uzun kıllar bulunur. Akarlar, bitkilerin yapraklarının özellikle alt kısmını sokup bitki öz suyunu emerler. Ayrıca emme sırasında salgıladıkları zehirli maddelerden dolayı yapraklarda beyaz, sarı ve kahverengimsi lekeler oluşur. Bitkinin yapraklarının tümünü kurutabilir. Mücadelesi, akarları öldüren Propargite 73 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 8-10 cc’lik 10/1 suya preparat veya Dicofol 20 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 15 cc’lik 10/1 suya preparat hazırlanarak uygun bir pülverizatör ile bitkiye püskürtülmelidir. İlaçlama sırasında özellikle yaprakların alt kısmına ilaçlanmasına dikkat edilmelidir. Unlu bitler; Kabuklu bitlerle akraba olmalarına rağmen süs bitkilerindeki önemleri dolayısıyla farklılık göstermektedir. Sarımsı renkte olan vücudun üzeri una benzer mumlu maddelerden oluşmuş bir örtü tabakasıyla kaplı olduğundan beyaz renkte görünür. Kabuklu bitlerle bitkilerde benzer zararlar göstermeleriyle birlikte ilaçlarla mücadelesi şu şekilde yapılmaktadır; Azinphos-methyl 35, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Dichlorvos 50, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Diazinon 20, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat, Malathion 50, , E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat seklinde hazırlanıp bitkiye verilir.


   
Taşkıran çiçeği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çiçek

  çiçek

  rüyada beyaz çiçek görmek rüyada tarlası görmek sarı rüya tabirleri beyaz cicekler Gönül açıcı, sevinçli haber ve gelişmelere; lezzetli şeylere ve huzurlu bir hayata, Bekarın başında çeçekten taç görmesi evylenmesine, Kadının çiçek görmesi hamilelikle gelecek sevince, Taze çiçek şiddet ve üzüntüden kurtulmaya, Değişik renkte çiçekler ffarklı sevinç sebeplerine, Ağaç çiçeği kişiyi doğru yola...
 2. çiçekler

  çiçekler

  ÇİÇEKLER Elimdeki çiçeklerin ikisi hariç hepsi papatya, ikisi hariç hepsi gül ve ikisi hariç hepsi karanfil olduğuna göre elimde hangi çiçekten kaç tane bulunmaktadır ?
 3. İris Çiçeği (nevruz çiçeği )

  İris Çiçeği (nevruz çiçeği )

  iris çiçeği nevruz çiçeği iris bitkisi nevruz hakkında bilgi çicekleri Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae (Bitkiler) Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular) Sınıf: Liliopsida (Bir çenekliler) Takım: Asparagales Familya: Iridaceae (Süsengiller) Rizom, soğan, ya da kormlardan çıkan çok yıllık otlardır. Yapraklar basit, almaşık, bazal, equitant halindedir. Çiçekler hermafrodit,...
 4. Ceset Çiçeği Çiçek Açtı..

  Ceset Çiçeği Çiçek Açtı..

  Çürümüş et kokusu yaydığı için "ceset çiçeği" diye anılan amorphophallus titanum, İsviçre'de 75 yıldır ilk kez açtı.Basel botanik parkında açan çiçek, 2 m 10 cm boyunda.Verilen bilgilere göre çiçek dünyada şimdiye kadar 134 kez açmış bulunuyor. Çiçeksever melekler,siz de bu çiçeği görmek ister misiniz?
 5. Sedef Çiçeği

  Sedef Çiçeği

  Aşk, aşk hikayeleri, ölümsüz aşklar, sebebsiz aşk, aşkın gücü, aradığınız herşey burda meleklerim... evet melekler ölümsüz aşk olmadığına inanlardandım bende taki bu hikayeyi okuyana kadar bulmuş olduğum hikaye tam anlamıyla gerçektir zevkle okuyacağınızdan eminim. Mahkeme salonu lebalep doluydu. 70’ini geçkin iki ihtiyarın boşanma davası vardı o gün ve meraklı bakışlar altında...

Sayfayı Paylaş