1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Tatilde En Çok Beyninizi Dinlendirin...

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.  Tatilde Beyni Dinlendirmek İçin Neler Yapılmalı
  Beyni Dinlendirmenin Yolları

  Tatil için uygun zamanlar geldi sıcaklar arttı ne yapacağız tatile çıkacağız...Hadi melekler toplanın valizleri hazırlayın...Denizle kumla özlem gidermeye ....Peki tatilde beyni dinlendirmek neden önemlidir...Bakalım nasıl beynimizi dinlendiririz....Birde eğer hamileyseniz tatile çıkarken bazı önerilerimiz olacak...  Tatilde En Çok Beyninizi Dinlendirin!  [​IMG]


  Tatili en çok gece-gündüz çalışan beyniniz hak ediyor. Peki beyn dinlendirmek için neler yapabilirsiniz?

  Tüm yılın yorgunluğu birikti, haklısınız. Ne iPad, ne Blackberry ne de bir dergi, tek istediğiniz şezlonga uzanıp vücudunuzu dinlenmeye bırakmak, masmavi denize bakarken huzur içinde uyuya kalmak belki de. Dinlenmeyi en çok kim hak ediyor aslında biliyor musunuz? Tüm yıl gece-gündüz çalışan beyniniz tabii ki...

  Vücudunuz dinlenirken beyniniz de dinlenebilir mi? Doç. Dr. Serdar Dağ beyni dinlendirmek için deniz kenarında, işlerden tamamen uzaklaşacağınız bir tatil öneriyor ve "Tatilde aşk aramayın! Beyni yoruyor" diyor. Bütün bir kış boyunca yorulan aslında vücudumuz değil, beynimiz... İşte bu görüşten yola çıkan nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ, tatilde beyni dinlendirmek için etkili tatil formülleri önerdi...

  Beyin tatilde dinlenir mi?

  Yorulan beynin dinlenmesi için en iyi yol, tatile çıkmaktır. Ancak beyin, amaca uygun bir tatil yapılırsa dinlenir. Bazen tatil süresince ertelenen işler yapılmaya çalışılır. Bu durum sadece beynimizi bir işten diğerine yönlendirmek ve onu daha fazla yormaktan başka bir işe yaramaz. Nasıl ki, bilgisayarımızda biriken e-postaları, hafıza dolduğunda temizlemek zorundaysak, tatili de sadece iş ortamından uzaklaşmak olarak algılamamalı ve bu süre içinde beynimizi işgal eden olumsuz düşünceleri de temizlemeye çalışmalıyız.

  Güneş beyni nasıl etkiler?

  İnsanın ruh yapısı mevsimlerle yakından ilişkilidir. Güneşli havalarda, insana mutluluk ve heyecan veren maddeler daha çok salgılanır. Yoğun ve stresli bir iş temposundan sonra çıkılan tatilde güneşle denizin bir arada olması beynin dinlenmesi için fırsattır. Deniz ve güneş ikilisi sayesinde beyinden salgılanan hormonlar; insana huzur verir ve rahatlatır. Ayrıca **** dürtüsünü artırır ve beynimiz iş hayatının stresinden uzaklaşır, bozulan ruh hali düzelir.

  Tatilde neden cinsellik artar?

  Tatilde tüm düşünceler bir tarafa itilir. Beyin yalnızca dinlenmeye programlanmışsa rahat ortam, güneş, deniz ve temiz havanın etkisi ile **** dürtüsü artar, duygusal heyecan doruk noktasına çıkar. Cinsel isteğin artması ile tatilde daha fazla yapılan ****, beyin dolaşımını olumlu etkiler, zinde tutar, uzun yaşamı destekler ve stresi yok ederek vücudu rahatlatır. Tatil aşkları ise beyni yorar. Daima karşı tarafı düşünme ve beraber olma duygusu stres yaratır. Karşılık görmeyen duygular, bazen kişinin takıntı yapmasına neden olur. Takıntı ile oluşan uykusuzluk, sinir gibi belirtiler; kısa süreli tatili içinden çıkılmaz bir çile ortamına çevirir.

  Besinler Sağlığı Nasıl Etkiler?

  Günümüzde kötü beslenmenin beyinde yaptığı tahribat ispatlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve hayvansal gıdalar bizleri daha sağlıklı ve mutlu kılmak içindir. Beyin için bu besinleri tüketin!

  B vitamini: Bu vitamin et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil Yapraklı sebzeler ve cevizde vardır. Eksikliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan sinir sisteminde hasarlar oluşur. özellikle orta yaşta, el ve ayaklarda yanma ve iğnelenme görülür.

  E vitamini: Havuç, ıspanak, çilek, ceviz, badem, domates, koyu Yapraklı yeşil sebzeler, yer fıstığı ve bitkisel yağlarda bulunur. Eksikliğinde, dengesizlik, kuvvet kaybı, el ve ayaklarda duyu kusuru oluşur.

  A vitamini: Balık yağı, tereyağı, yumurta sarısı, havuç, patates ve kayısıda bulunur. Eksikliğinde görme bozukluğu oluşur.

  D vitamini: Karaciğer, balık, yumurta, tereyağı ve mantarda bulunur. Bu vitaminden vücudun faydalanabilmesi için, güneş ışığı gerekir. Eksikliğinde, eklem ağrıları, kaslarda kuvvet kaybı ve dengesizlik görülür.

  Karbonhidratlar: Unlu mamuller, baklagiller, patates, muz ve elma karbonhidrat bakımından zengindir. Ayrıca balık yağlarında Omega-6 bulunur. Bu yağlar bunamaya ve konsantrasyon bozukluğuna son derece iyi gelir.

  Proteinler: Vücutta protein depo edilmez. Bu yüzden orta yaşta yetersiz protein alımı hafızayı zayıflatır ve vücut direncini kırar.

  Okullarda beynin sol lobu geliştiriliyor

  Her insanın belli bir beyin kapasitesi vardır. Bunu genetiği belirler. Fakat bu kapasitenin etkin kullanılması için yapılacak birçok şey vardır. örneğin; bir arabanın göstergesi 180 kilometreyi gösteriyorsa 200 kilometre hız yapmak mümkün değildir. Fakat iyi bir araba; bakım ve dikkatli kullanımla son hıza çıkabilir.

  Az bilgimiz var!

  Son yıllardaki bunca gelişmelere rağmen beyin, hAlA insan vücudunda en az bilgiye sahip olunan organdır. Yapılan çalışmalar ve uzmanlara göre birçok kişi, beyin potansiyelinin çok az bir kısmını kullanmaktadır. Maalesef okullardaki eğitim düzeniyle, beynin sadece sol tarafını geliştiren matematik, fen bilgisi ve Türkçe gibi derslere önem verilirken; beynin sağ tarafını geliştiren resim, müzik ve el sanatları gibi derslere pek fazla önem verilmez. Halbuki; tarihte başarılı insanlara bakıldığında bu kişiler bilerek veya bilmeyerek hem sağ hem de sol loblarını geliştirmiş kişilerdir. Başarılı insanlar, beynin her iki yarısını kullanabilen, gerektiğinde birinden diğerine geçebilen insanlardır.

  İki lobun yararı ayrı


  Beynin sağ lobu duygular ve hayallerin etkisindedir. Beynin sol lobu ise gerçekçiliğe önem verir. Beyninin sadece sol lobu gelişen ve bu lobu iyi kullanan insanların, üretken düşünebilmeleri için sağ beynini de geliştirmeleri gerekir. çünkü insanın üretkenlik kısmını sağ beyin sağlar. Sol beyni gelişmiş kişi, sağ beynini de geliştirirse beynin kapasitesi artar. Beyinde öğrenmenin sonu yoktur.

  Yeterli uyumayan kişi zor öğrenir


  TV izlemek tembelleştirir. Kitap okumak sağ ve sol lobu beraber geliştirir. çünkü kitap okurken sol tarafla takip edilen ve kavranan kavramlar beynin sağ tarafıyla hayal edilir. Televizyon izlemek sağ lobu pasif bırakır.

  Bulmaca çözmek iyidir!

  Sık sık bulmaca çözmek beyin için yapılacak en iyi egzersizdir.

  Anlatmak yetmez, görün!

  Okunan bilgilerin uygulamaya geçirilmesi ve görsel olarak görülmesi okullardaki deneyler sonucunda daha iyi anlaşılır.

  Resim sağ lobu geliştirir

  öğrencilikte ve çalışma hayatının içinde resim, müzik veya el işleriyle uğraşmak sağ lobu geliştirir.

  Uyku beyni güçlendirir


  Bol bol spor yapmak, yeterli uyumak, beslenmeye özen göstermek ve özellikle spor beynin dinç ve güçlü kalmasını sağlar. Olumsuz düşünceleri yok ederek beynin daha kolay öğrenmesini sağlar.

  Suyun yararını es geçmeyin!


  Su, vücudun diğer organları kadar beyin için de çok önemlidir. özellikle orta ve ileri yaşta eksik su alımı, beyin fonksiyonlarını yavaşlatır, şuur bulanıklığı ve unutkanlığa neden olur. Bu durumdan etkilenmemek için günde 1.5 litre su içilmelidir.
   
Tatilde En Çok Beyninizi Dinlendirin... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. beyninizin hangi tarafı daha çok gelişmiş

  beyninizin hangi tarafı daha çok gelişmiş

  BEYNİNİZİN HANGİ TARAFI DAHA ÇOK GELİŞMİŞ? 1-OKULDAYKEN HANGİ DERSLERİ DAHA ÇOK SEVERDİNİZ? A-TÜRKÇE,RESİM,SOSYAL V.B B-FENLE İLGİLİ OLANLARI. 2-HANGİ TİP SPORLARI YAPMAKTAN HOŞLANIRSINIZ? A-TEK BAŞINA YAPILANSPORLARI. B-TAKIM SPORLARINI. 3-GÖRDÜĞÜNÜZ RÜYALARI NE SIKLIKLA >HATIRLARSINIZ? A-SIK SIK. B-ENDER OLARAK YA DA HİÇ. 4-ELLERİNİZİ VE...
 2. avrupanın en romantik tatil yeri kalkan

  avrupanın en romantik tatil yeri kalkan

  avrupada tatil yerleri romantik tatil yerleri romantik en avrupa İndependent romantik tatilcilere Kalkan'ı önerdi... Kış ortasında güneşli yerlerde sıcak bir tatil düşleyenlere 2007 yılındaki en iyi tatil yerleri tanıtıldı. The İndependent gazetesi, Türkiye’nin Kalkan beldesini, Avrupa’da “romantik” bir tatili hayal edenler için 2007 yılının en iyi tatil yeri olarak seçti. İngiliz...
 3. En ''Ekonomik'' tatil (MERSİN)

  En ''Ekonomik'' tatil (MERSİN)

  mersin çadır kampları mersin çadır kampı mersinde kampı Maddi durumu tatil için elverişli olmayan meleklerim.Buyrun bu tatil tam size göre.Maddi açıdan bütçenizi zorlamadan yapabileceğiniz tatil önerisi aşağıda yazıyor.Bakmadan geçmeyin. En ''Ekonomik'' tatil Akdeniz sahilleri, her şey dahil fiyatlarıyla bütçe zorlayan yıldızlı otellerin yanı sıra çadır kampı alanlarıyla da tatilini ucuza...
 4. 2011'de tatilin en trend ülkeleri

  2011'de tatilin en trend ülkeleri

  Hiç yurt dışına çıktınızmı yada gitmeyi düşünüyormusunuz kızlar...Eğer 2011 yılında tatilinizi yurt dışında geçirmek isterseniz size fikir olması açısından 2011 yılının en trend ülkelerini sizle paylaşıyorum :tik: 1 Bangladeş Tatil için en ucuz bölgelerden biri olan Bangladeş, Güney Asya’da bir ülkedir. Ilıman bir iklime sahip olan ülkenin en büyük kenti ve başşehri Dakka’yı...
 5. RUHUNUZU dinlendirin

  RUHUNUZU dinlendirin

  Dailymotion - Engin Noyan - 99 Esma 99 Dua - Bölüm 1/2 - Müzik Kanalı

Sayfayı Paylaş