Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Tayland Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  Konu, 'Dünya Mutfakları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  tayland yemekleri yemek kültürü yemek tarifleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Tayland denilince aklıma 80lerin mükemmel parçalarından biri, Murray Head'ın yorumuyla ''One Night in Bangkok'' gelir melekler :D:D Dinlemenizi tavsiye ettikten sonra Güneydoğu Asya'nın bu egzotik ülkesinin yemek kültüründen bahsedelim biraz sizlere . Başkenti Bangkok 'un anlamı melekler şehri olan Tayland yemek kültürü, yemekleri bakalım nasılmış ?

  < Konu Resmi..>  Tayland mutfağının en vaz geçilmez elemanı pirinçtir. Buharda yağsız olarak pişirilen pirinç, tatlı hariç her yemeğin yanında mutlaka yeniyor. Thai mutfağında temelde beş farklı ana yemek türü vardır bunlar çorba, salata, köri, kızartma-ızgara ve erişte. Deniz ülkesi oldukları için yemeklerinde bolca deniz ürünleri kullanılmaktadır. Budizmin yemek külltüründe kazandırdığı özellik, etleri büyük parçalar halinde pişirmemek. Bu yüzden örneğin tavuğu ince ince dilimleyip küçük parçalar halinde pişiriyorlar. Küçük küçük dilimledikleri için bıçak kullanmazlar.Masada sadece çatal ve kaşık bulunuyor. Çatalı sol ellerine alıp lokmaları sağ eldeki kaşığa itmek için kullanıyorlar. Çin'in kazandırdığı bir özellikte çubukların kullanılması ama bunu sadece erişte yerken kullanırlar.

  Tayland en sevilen yemeği ise Tayland köri’sidir. Köri adıyla satılan toz baharat bir İngiliz icadı ve aslında Hindistan’da bile böyle bir hazır baharat kullanılmıyor. Köri, sulu ya da soslu yemek anlamına gelmektedir. Hintçe’de de, Tayland’da da bu anlamda kullanılıyor. Bu soslu yemeğe girecek olan baharat karışımı ise taze olarak elde dövülerek yapılıyor. Tayland körisinin en önemli farkı, içinde Hindistan cevizi sütü olması.

  Tayland acı, ekşi, tatlı, baharatlı yiyeceklerle, deniz ürünleri, egzotik meyveler, sayısı sos ve çeşni ile anılmaktadır.

  Thai mutfağı kırmızı biber, taze nane, misket limonu, yer fıstığı, Hindistan cevizi başta olmak üzere bu gibi tatların karışımından oluşan farklı lezzetler sunmaktadır.

  Taylandlılar bir özdeyiş olarak, konuklarına "Eve gitmeden balık ve pirinç yiyelim." diyerek onları yemeğe davet ederler. Bu da Tai (Tay) Mutfağı'nın balığa ve pirince dayalı olmasının bir kanıtıdır. Tai Mutfağı genelde, balığa, deniz ürünlerine ve pirince dayanır. Et olarak tavuk ve domuz eti ağırlıklıdır.
  Tayland'da sabahları genel olarak pirinç lapası, omlet, kızarmış balık, ekmek yenip, çay veya kahve içilir.

  Öğlen ve akşam ise tavuk köri, biber soslu balık köri, et körileri ile birlikte buharda pişirilmiş pirinç, kızartılmış sebze ve terbiyeli pirinç makarnası çorbası yenir.

  Tai Mutfağı'nda baharat çok kullanılır ve önemli bir yeri vardır. Zencefil, hindistan cevizi, yabani sarmısak, karanfil, kimyon ve fesleğen bu mutfağın temel baharat ve otlarındandır. Ayrıca acı bu mutfağın en tipik özelliklerindendir. Taylandlılar küçük biberleri kurutarak taze olarak veya püre halinde yemeklerinde kullanırlar ve acı yemekleri çok severler.

  Tayland'da klasik yemekler bölgelere göre farklılıklar gösterir. Kuzeyde yemekler daha az yağlı ve az acılıdır. Kuzeydoğuda ise baharat diğer bölgelere göre daha çok kullanılır. Pirinç, buharda pişirilen pirince göre daha lapamsıdır.

  Güneyde ise deniz ürünleri ve balık çok kullanılır. En çok tüketilen deniz ürünleri, Istakoz, yengeç, küçük mürekkep balığı, deniz anası salataları ve istiridyedir. Güneydeki Müslüman topluluklarında ise değişik tatlılar ile az veya çok acılı köriler de görülür.

  Taylandlıların çok değişik tatlıları vardır. Bu tatlılar hafif ve az şekerlidir. Çoğu hindistan cevizi sütü, yumurta, un ve şekerle hazırlanır.
  Taylandlılar genelde yeşil çay, kahve ve meyve suları tüketirler.

  Tai Mutfağı yabancı mutfak olarak az da olsa Çin Mutfağı etkisi almıştır. Genelde kendine özgü bir mutfaktır. Çin'den, buharda pişirme, kızartma teknikleri ve yemek yemek için kullanılan çubuklar gelmiştir.


  Tayland insanları zamanında Güneybatı Çin'den göç etmişlerdir ve dolayısıyla yemek kültürleri çok etkilenmiştir. Ama zamanla batı olan ticaret ve ilişki sonucu batı yemek kültürü ve ğişirme tekniği Thai mutfak kültürün etkilemiştir. Bunun sonucunda bir harmanlama sonucu zengin bir mutfak ortaya çıkmıştır.


  En Popüler Tay Yemekleri
  1 Acılı karides çorbası (Tom yam kung)
  2 Yeşil körili tavuk (Kaeng Khiao Wan Kai)
  3 Tay usulü kızarmış uzun erişte (Phad Thai)
  4 Dana ve tavuk ile kızarmış sarmısak, acı biber ve fesleğen yemeği (Phad Kaphrao)
  5 Rosto ördekli köri (Kaengphet pet yang)
  6 Tavuklu Hindistan cevizi çorbası (Tom Kha Kai)
  7 Biftekli acı salata (Yam Nua)
  8 Zerdeçala bulanmış rosto tavuk (Mu or kai sa-te)
  9 Keşyu fıstığına bulanıp kızartılmış tavuk (Kai Phad Met Himmaphan)
  10 Hindistan cevizi kremalı et (Phanaeng)


   
Tayland Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler Burada Melekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2011 PMYO İntibak Eğitimi İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  2011 PMYO İntibak Eğitimi İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  2011 pmyo intibak eğitimi 2011 pmyo giriş şartları 2011 pmyo ile ilgili bilgiler burada melekler. Daha önce forumumuzda 2012 pmyo giriş şartları ve 2012 pmyo sınav tarihleri hakkında bilgiler başta olmak üzere polislik mesleği hakkında pek çok bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Polis olmak isteyen meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz için , 2012 pmyo intibak eğitimi hakkında bilgiler vermek...
 2. Hababam Uzay Dizisi Tanıtımı Konusu İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  Hababam Uzay Dizisi Tanıtımı Konusu İle İlgili Bilgiler Burada Melekler

  hababam uzay dizisi tanıtımı konusu oyuncu kadrosu resimleri yayın kanalı yayın tarihi 2012 ile ilgili bilgiler burada melekler. Ekranların sevilen oyuncularından Ufuk Özkan yeni bir dizi ile tekrar ekranlara dönüyor melekler :) En son Geniş Aile dizisinde Cevahir rolünda izlediğimiz Ufuk Özkan atv için çekilmesi planlanan bir komedi dizisi ile yayına başlayacak. Ocak 2012 'de yayınlanması...
 3. Malezya Kıyafet ve Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler

  Malezya Kıyafet ve Yemek Kültürü İle İlgili Bilgiler

  malezya kültürü malezya yemekleri malezya yemek kültürü kıyafetleri giyim şekli ile ilgili bilgiler burada melekler. Malezya Güneydoğu Asya'da bulunan bir adalar ülkesidir melekler :) Başkentinin Kuala Lumpur olduğu Malezya ülkesinin nüfusunun yarıdan fazlası müslüman ikinci büyük din olarak da budisttir. Bu makalemizde Malezya yemekleri ve Malezya kültürü kıyafetleri ile ilgili olarak...
 4. Macaristan Mutfak Kültürü İle İlgili Bilgiler

  Macaristan Mutfak Kültürü İle İlgili Bilgiler

  macaristan yeme içme özellikleri yemek kültürü yemekleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Macar mutfak kültürü nasıldır araştırırken Amerikalıların sandığım ''Donut'' un aslında bir Macar yiyeceği olduğunu öğrendim melekler :) Hani şu Amerikan filmlerinde polislerin ayaküstü kahveyle birlikte yedikleri donut, yıllar önce Macar göçmenler tarafından Amerika'ya götürülmüş ve orada popüler...
 5. Şehzade Mustafa İsyanı İle İlgili Tüm Bilgiler Burada Melekler

  Şehzade Mustafa İsyanı İle İlgili Tüm Bilgiler Burada Melekler

  Şehzade Mustafa İsyanı Özet Şehzade Mustafa İsyanı Hakkında Bilgi Muhteşem Yüzyıl dizisiyle Osmanlı tarihine çekilen dikkatler Şehzade Mustafa'nın ölümü ile ilgili üzücü bilgileri araştırmaya itti herkesi melekler. Döneme ait kitaplarda da artış olan Şehzade Mustafa dönemi ile ilgili olarak Şehzade Mustafa İsyanı Hakkında Bilgi vermek istiyoruz melekler.. Ölümünden sonra Şehzade...

Sayfayı Paylaş