1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Taze Annelere Önemli Tavsiyeler!

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  yeni annelere öneriler yeni annelere tavsiyeler


  Sevgili melekler, doktorunuzdan hamile olduğunuz haberini ilk aldığınız anı mutlaka unutmamışsınızdır. Şimdi ise bebeğinize kavuşacağınız anı iple çekiyor olabilirsiniz. Şunu unutmayınki ebeveyn olmak dünyanın en zor işlerinden birisidir. Ancak karşılığı ise paha biçilmezdir. Biz de mutluluğunuzda birazcık katkımız olsun istiyoruz ve yeni annelere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz...


  < Konu Resmi..>  1- Kendi fikirlerinize de kulak verin

  Yeni doğan bebeğinizle geçirdiğiniz ilk birkaç haftada herkesten bir şeyler öğrenmek isteyeceksiniz. Hatta siz istemeseniz bile birileri size kendi deneyimlerinden yola çıkarak çeşitli önerilerde bulunacak. En bilinen tavsiyelerden biri de bebeğinizin nasıl uyuması gerektiğiyle ilgili olacak. En yakın arkadaşınız bebeğinizle birlikte uyumanızı önerecek, anneniz başparmağını emmesinde bir sorun olmayacağını söyleyecek.

  Ancak önemli ve işlevsel olan tek fikir sizinki. Diğer insanların öğütlerini uygulamaya çalışırsanız, hayatınız boyunca sahip olacağınız en yaratıcı görevi başka ellere bırakmış olursunuz. Arkadaşlarınız, aileniz işe yararlığı kanıtlanmış pek çok bilgi sunabilir, ancak unutmayın: En iyi kılavuz sizin ve eşinizin sezgileri. Aslında ilk acemilik haftalarında bile bildiğinizi sandığınızdan çok daha fazlasını biliyorsunuz...

  2- Boş zamanınız olacağını sanmayın

  İşinizden haftalar ya da aylar sürecek bir izin almayı düşünüyor olabilirsiniz, ama bunun bir tatil olacağını düşünerek kendinizi kandırmayın. Aslında ince ve yüksek sesli, üstelik fazla beklentili yeni bir patronla yepyeni ve zorlu bir işe başlıyorsunuz. Bebeğiniz uyurken çekmeceleri düzenlemek, etrafı toparlamak, bulmaca çözmek, kitap okumak gibi şeyler yapmayı planlayabilirsiniz ama planlarınızın hayata geçmesi kolay olmayacak. Bazı günler gece saat ikide duşa girebilmek bile bir başarı olacak sizin için. Bebek sahibi olmayı eski hayatınıza bir de bebek eklenmesi olarak tanımlamak doğru olmaz; bu tamamen yeni bir hayat.

  Gece evde çalışmak, arkadaşlarla buluşmak, her gece akşam yemeği pişirmek gibi planlarınız bebeğinizin programı ile uyuşmayabilir. Her gün için gerçekçi bir hedef belirlemek kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Uzun süredir aramadığınız birini aramak, üç tane teşekkür notu yazmak, çarşafları değiştirmek gibi. Listenizdeki bir şeye artık tamamdır gözüyle bakabilmek, günün sonunda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

  3- Eşinizi ihmal etmeyin

  Bebeğinizi besleyerek, sallayarak, sakinleştirerek ve alt temizleyerek geçirdiğiniz uzun bir günün ardından, işten eve gelen eşinizin son derece anlayışlı olması gerektiğini düşünürsünüz.

  Evliliğinizi önceliğiniz olarak belirlemelisiniz. Eğer durumunuz varsa, haftada bir gün ya da birkaç gece bakıcı tutmaya çalışın. Tabii ki eşinizle oturduğunuzda bebeğinizden bahsedeceksiniz, ama başka şeyler hakkında konuşmak için de bir fırsat yaratmış olacaksınız. Bu da evliliğiniz açısından önemli. Birbirinize odaklanın ve bunu bir alışkanlık haline getirin.

  4- Kendinizi de ihmal etmeyin

  Her gün bir fincan kahve içerken gazete okumak için kendinize yarım saat ayırın. O yarım saat, günün size ait olduğunu ve kendinizi normal hissetmenizi sağlar. Bebeğiniz doğduktan sonra kendinize ait zaman yaratmaya çok ihtiyacınız olacak. Arkadaşlarınızla telefonda da olsa sohbet edebileceğiniz ya da yoga dersine gidebileceğiniz zaman dilimleri ayarlayın. Kendinizi sosyal anlamda beslemediğiniz sürece çok sıkılır, mutsuz olursunuz. Oysa ne kadar mutlu olursanız, o kadar iyi anne ve baba olursunuz.

  5- İşleri paylaşın

  Bebeğinizin altını eşinizden daha hızlı değiştiriyor, banyosunu daha rahat ve kolay yaptırıyor olabilirsiniz. Ama eşinizin de bu becerileri geliştirmesi gerekir.

  Eşiniz üzerine düşen işleri yapıyorken etrafında dolanmayın, onu eleştirmeyin ya da neyi nasıl yapacağını anlatıp durmayın. Pek çok anne, bebek konusunda eşinden yardım beklediğini söyler ama eşine asla sorumluluk vermez. Devamlı ne yapması gerektiğini söylerseniz (Üşüyüp üşümediğini kontrol et, ölçüsünden sakın daha fazla mama verme, yemekten sonra fazla oyun oynatma...) eşinizi yeniyetme bakıcı konumuna sokmuş olursunuz.

  6- Rahat olun, endişelenmemeye çalışın

  Bazı bebeklerin ciddi sağlık sorunları olabilir. Ama unutmayın, tamamen sağlıklı bir bebek bile anne ve babasının kaygılarını tetikleyecek hastalık belirtileri gösterebilir. Ciltte lekeler, öksürük, kolik, ishal... Bu gibi durumlarda fazla endişeye kapılmamaya çalışın.

  Yeni anne oldunuz; bu sorumluluğu daha önce hiç almamış olduğunuzdan, bu tür rahatsızlıklar sırasında endişelenmeniz doğal. Bebeğiniz yeni doğmuşken rahatlamayı öğrenmeniz, sonradan oluşabilecek rahatsızlıklar ve kazalar karşısında paniğe kapılmamanızı sağlar.

  7- Bebeğinizi diğer bebeklerle kıyaslamayın

  Listelere fazla takılmayın. Gelişim tabloları ortalamalar üzerinden hazırlanmış listelerdir. Bebeğinizi başka bebeklerle karşılaştırmayın.

  Her bebek kendi hızıyla ilerler; bebeğiniz normal aralıkta olduğu sürece rahat olun. Erken emeklemeye başlayan bebek diğerlerine göre daha avantajlı değildir; yalnızca yorucu günler anne babasını daha erken bekliyor demektir!

  8- Aralarda şekerleme yapın

  Daha önceden bebek sahibi olmuş tüm yakınlarınız, bebeğiniz uyuduğunda uyumanızı önerir. Ama her zaman yapılması gereken iş olur. Anneler çoğunlukla bir şeyleri kırıp dökmeye, ellerinden düşürmeye başladıklarında (tabaklar, bardaklar...) ne kadar yorgun olduklarını fark ederler.

  Her gün kısa kısa da olsa kestirirseniz iyi olur elbette, ama en azından hafta sonları uzun bir uyku çekmelisiniz. Yeteri kadar dinlenmezseniz, hayatınızın en güzel zamanlarını farkına varmadan geçirirsiniz. Uyuduğunuzda pek çok işte geri kalabilirsiniz, ama dinlenmeniz bulaşıkların makineye yerleştirilmesinden çok daha önemli.

  9- Fazla para harcamayın

  Herkes bebeğinizin tüm hayatınızı değiştireceğini söyler ama çocuk sahibi olmanın cebinizi nasıl etkileyeceğini anlatanların sayısı fazla değildir. Bebek dünyasına hoş geldiniz! Tıpkı açken markete girmek gibi, yeni bebek sahibi olanlar için alışverişe çıkmak tehlikeli olabilir. Bebek bezleri, devamlı yenilenmesi gereken kıyafetler, yiyecekler, bebek arabası derken özellikle ilk birkaç yıl bir hayli para harcanacaktır. Şu ipucu aşırı alışveriş yapmanızı önleyebilir:

  Alışverişe çıkarken, yanınızda deneyimli bir anne olsun, böylelikle en çok neye ihtiyacınız olduğunu bilir ve gereksiz harcamalardan kaçınırsınız. Kıyafet alırken sayısının ve fiyatının abartılı olmamasına özen gösterin; çünkü bebeğiniz kısa süre içinde içine giremez hale gelecek. Pek çok ev, bebek doğmadan alınan ve sonrasında bebeğin bir kez bile giymediği kıyafetlerle doludur. Aynı şey oyuncaklar için de geçerli.

  10- Anı ölümsüzleştirin

  Bebeğinizin her yeni becerisinin ardından \"Bu anı hayatım boyunca unutmayacağım\" dersiniz. Üzücü gelebilir ama unutacaksınız. Hayat boyunca, saatler, günler ve aylar giderek zihninizde daha da bulanıklaşır. Aniden çocuğunuzun bebeklik dönemi geçiverir. Hiç unutmayacağım dediğiniz ilk haftalardaki halini aradan iki yıl geçtikten sonra bulanık hatırlarsınız.

  Bebeğinizin önemli anlarını unutmamanın birçok yolu var. Günlük tutabilir, fotoğraf çekebilir ya da bebeğinizin günlük hallerini kameraya kaydedebilirsiniz.


   
Taze Annelere Önemli Tavsiyeler! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğalgaz kullanıcılarına önemli tavsiyeler

  doğalgaz kullanıcılarına önemli tavsiyeler

  Doğalgaz gerçektende hayatımızdaki en büyük kolaylıklardan biri ısınma ve daha bir sürü alanda kullanıyoruz ama herseyde olduğu gibi onunda kuralları var.Dikkatli kullanılmazsa ters durumlar söz konusu ki bunun için birkaç önlem almamız gerekecek buyrun bilgilenelim...... Bir metreküp doğalgaz yandığı zaman metan gazının kimyasal özelliğinden dolayı bacadan yaklaşık olarak 1,6...
 2. Emziren annelere tavsiyeler

  Emziren annelere tavsiyeler

  Emziren annelere tavsiyeler Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, annelerin bebeklerine en az ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini, 6. aydan sonra ise anne sütü ile beraber harici gıdaların da verilebileceğini belirtiyor. Beslenmenin en doğal yolunun anne sütü olduğunu söyleyen Jin. Op. Dr. Hakan Ünlü, anneleri şöyle uyardı: “Anne sütü, birçok hastalığa karşı direnç...
 3. Taze Annelere Tavsiyeler...

  Taze Annelere Tavsiyeler...

  taze annelere tavsiyeler, nelerdir, yapmaları gerekenler, unutulmaması gereken noktalar, ipuçları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, İki kişilik hayatınız 3'e çıktığında tüm hayatınız değişir.Herşeyi ona göre planlamak zorunda kalırsınız.Bunlar seve seve yaptığınız fedakarlıklardır.Birkaç tavsiye de Opr. Dr. Mustafa N. ALİHANOĞLU'ndan geliyor; Bunlara dikkat!...
 4. Taze Annelere Tavsiyeler

  Taze Annelere Tavsiyeler

  annelere tavsiyeler yeni annelere tavsiyeler Uzun bir bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm sıkıntılarınızı unutursunuz melekler :) Tabi ilk birkaç günün mutluluk rehaveti, zaman geçip anneanneler, babaanneler, kardeşler yavaş yavaş kendi evlerine çekilmeye başlayıp ta el kadar bir bebekle yalnız kaldığınızda kabusa dönmeye başlayabilir. Bu noktada siz taze annelere...
 5. Taze Anneler, Fındık da Süt Yapıyor!

  Taze Anneler, Fındık da Süt Yapıyor!

  süt arttıran gıdalar süt arttıran besinler Sevgili melekler, Giresun Üniversitesi (GRÜ) ve Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği işbirliğinde yapılan araştırmada, günde 40 gram tüketilen Giresun kalite fındığın anne sütünü yüzde 20 artırdığı belirlendi. İşta araştırma sonuçları... Daha önce yapılan birçok araştırmada kalp ve damar sağlığı, kolesterol, kansızlık gibi rahatsızlıklara iyi...

Sayfayı Paylaş