1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Taze Annelere Tavsiyeler

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  annelere tavsiyeler yeni annelere tavsiyeler


  Uzun bir bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm sıkıntılarınızı unutursunuz melekler :) Tabi ilk birkaç günün mutluluk rehaveti, zaman geçip anneanneler, babaanneler, kardeşler yavaş yavaş kendi evlerine çekilmeye başlayıp ta el kadar bir bebekle yalnız kaldığınızda kabusa dönmeye başlayabilir. Bu noktada siz taze annelere yardımcı olmak istedik ve Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu'ya kulak verdik. Uzmanımız yeni annelere tavsiyeler verirken pekçok noktaya da dikkatimizi çekiyor :)


  [​IMG]

  Gaz sancısı çeken bebek ağlar!

  Hastalıkların yanı sıra; gaz sancısı, aşırı sıcak ortam, açlık veya bebeği sıkabilecek fazla giyim bebeğin başlıca ağlama nedenleri arasındadır. Örneğin gaz sancısı olan bebekler kilo alımları iyi ve sağlıklı bebeklerdir. Genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra, özellikle akşamları ortaya çıkan ağlama nöbetlerine sebep olan bu sancılar giderek sıklaşır. Bebek 6-8 haftalık olduğunda en yoğun şekilde kendini gösteren gaz sancıları yaklaşık olarak 3. ayda kesilir. Bu süre içerisinde ağlama krizlerini azaltabilmek için birçok ilaç ve davranış metodu denenmiş olsa da; bunların hiçbirinin bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamıştır.

  Bebeği fazla giydirmeyin

  Anneler genellikle “Bebek üşüyecek” endişesiyle, bebeğin bulunduğu ortamın sıcak olmasına özen gösterip, bebeği kat kat giydirme eğilimindedirler. Ancak ortam ısısının fazla olması ve bebeğin fazla giydirilmesi çok sık yapılan bir hata olarak kabul edilir. Emzirirken annenin sıcaklığı zaten bebeğin ısınması için yeterli olmaktadır. Bu sırada bebeği fazla giydirirseniz, bebeğin bunalıp ağlaması kaçınılmazdır.

  Bebek acıktığını haber veriyor olabilir

  Bebeklerde en sık ağlama sebeplerinden bir de açlıktır. Acıkan bebek ağlar. Yenidoğan bebeğin beslenmesini ise bebeğin kendisi yönetmelidir. Bebek acıktığında zaten anneye gerekli uyarıları ağlayarak yapacağından zorlamalara gerek yoktur.

  Kucağınıza alıp onu rahatlatabilirsiniz

  Kıyafetlerinin çıkartılması, uykuya dalarken refleks olarak irkilme, çevresel uyarıların fazlalığı, uyku öncesi rahatlatma amacı ile yapılan sallama gibi bazı hareketler tam uykuya dalmak üzere olan bebekte zamanlama hatası ile ağlamaya neden olabilir. Böyle durumlarda bebeğin fiziksel temas gereksinimi hatırlanmalı, bebek kucağa alınarak kendini güvende hissetmesi sağlanmalıdır. Annesinin sıcaklığını hisseden bebek kısa süre içerisinde rahatlayacaktır.
  “Bebeğim kabız mı oldu?”

  Anne sütü ile beslenen bebek, kakasını haftada bir kez fakat yumuşak kıvamda yapıyorsa kabızlıktan endişelenmeye gerek yoktur; çünkü anne sütünün hemen hemen tamamına yakını bağırsaklardan emilir. Bu da dışkılama sıklığının az olmasını açıklayan bir durumdur. Öte yandan, bebeğin ıkınması ve bu sırada yüzünün kızarması da olağan bir durumdur ve kabızlık olarak algılanmamalıdır. Anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebeğin 3-4 günde bir, hatta bazı durumlarda haftada bir dışkı yapması bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez.
  “Bebeğimi nasıl giydirmeliyim?”

  Yeni doğan bebeklerde terleme görülmez; bu nedenle fazla giydirdiğiniz zaman sıcaklık fazlalığının yarattığı sıkıntıyı ağlayarak ifade etmeye çalışacaktır. Ayrıca fazla sıcak olan ortamlarda bebeğin burnu tıkanır. Bebeğin elleri ve ayakları soğuk ise, üşüyüp üşümediğini ensesi kontrol edilerek anlaşılabilir. Öte yandan, oda sıcaklığının 22-23 derece olduğu zamanlarda, bebeğinizin sizden sadece 1 kat fazla giyinmesi yeterli olacaktır.

  “Bebeğimi nasıl ve nereye yatırmalıyım?”

  Yeni doğan bebeklerin yatırıldığı yerde yastık olmamalıdır. Sağlıklı bir uyku adına, bebeğin yatacağı zemin için fazla yumuşak olmayan, şekil değiştirmeyecek sertlikte olan bir şilte seçilmesi önerilir. Diğer yandan, şilte pamuklu bir kumaştan yapılmış olmalı ve şilteyle beşik arasında 2cm.den fazla boşluk bırakılmamalıdır. Bebek sırt üstü pozisyonda, hafif eğimli dik bir düzeyde yatırılmalı; olası bir boğulma riskine karşı üzerine örtülen örtüler dikkatle seçilmelidir.

  “Bebeğimi hangi sıklıkla emzirmeliyim? Ya doyuramazsam!”

  Bebeği doyuramayacak olma korkusu anneliğin ilk günlerinde en sık rastlanan endişe kaynaklarından biridir. Oysaki her anne aynı anda iki bebek büyütecek miktarda süt üretme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle bu kaygının sizi üzmesine izin vermemelisiniz. Bebeğin beslenme düzeninin orkestra şefi bebeğin kendisi olmalıdır. Ancak, başlangıçta emzirme aralarının 3 saati geçmemesine özen gösterilmelidir. Öte yandan, bebeğin emerken her 2-3 emme hareketinin ardından bir yutkunma hareketi yapması sağlanmalıdır. Sütünüzün yeterli olduğunu anlamak için bebeğinizin ayda kaç gram kilo aldığını, günde kaç defa bezini ıslattığını gözlemleyebilirsiniz. Bebeğin ayda en az 500 gr kilo alması, günde en az 5-6 defa altını ıslatması, doğumdan sonraki 15. günde ise doğum kilosuna ulaşmış olması bebeğin aldığı sütün yeterli olduğunu gösterir.

  Sütün artması için doğumdan sonra, en geç 1 saat içinde bebek anne göğsüne yatırılmalıdır. Bebek emmese dahi, ilk 4 saat boyunca, her saat başı bebek annenin memesine koyulmalıdır. Sonraki günlerde ise, günde 10-12 kez emzirmek faydalı olacaktır. Süt rahatlıkla geliyorsa, beslenmenin sıklığını belirleyecek olan yine bebek olacaktır.

  “Bebeğimin sağlıklı gelişimi için neler yapmalıyım?”

  Öncelikle daha gebe iken bebeği anne sütü ile besleme konusunda motivasyon kazanılmalı ve ilk 6 ay bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca bu dönemde bebeğin düzenli sağlık kontrolleri de ihmal edilmemelidir. Annenin ruhsal ve fiziksel sağlığı bebeğin sağlıklı büyümesi üzerinde doğrudan etkili olacağı için; annelerin kendilerine çok iyi bakmaları gerekir. Bu nedenle, kucaklayan, dokunan, göz teması kurup, duygularını belli edebilen, konuşan, dinleyen, bebeğine şarkılar söyleyen, kitap okuyup hayal gücünün gelişmesi için ona imkan veren, bebeğiyle oyunlar oynayan bir anne olmaya daima özen gösterilmeli; endişe ve kaygılardan uzak, huzurlu, sakin bir yaşam tercih edilmelidir.
   
 2. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya
  oyy benimde olsa böyle bi tane nereye koyacağımı şaşırırım :D:D
   
Taze Annelere Tavsiyeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeği yazın doğacak annelere tavsiyeler

  bebeği yazın doğacak annelere tavsiyeler

  Yaz mevsiminde artan hava sıcaklığı, yüksek nem oranı en çok bebeğin doğumu için artık haftaları, günleri sayan anneleri zorluyor. Karındaki artan basınç mide ve barsaklara baskı yapıyor, akciğer ve kalbi zorluyor. Hamilelik ilerledikçe, anne adaylarının solunum ve dolaşımında sıkıntı oluyor. Sık ve zor nefes almak hamileleri çok zorluyor. Karın içindeki basınç artışı ile akciğerlerin...
 2. Emziren annelere tavsiyeler

  Emziren annelere tavsiyeler

  Emziren annelere tavsiyeler Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, annelerin bebeklerine en az ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeleri gerektiğini, 6. aydan sonra ise anne sütü ile beraber harici gıdaların da verilebileceğini belirtiyor. Beslenmenin en doğal yolunun anne sütü olduğunu söyleyen Jin. Op. Dr. Hakan Ünlü, anneleri şöyle uyardı: “Anne sütü, birçok hastalığa karşı direnç...
 3. Taze Annelere Tavsiyeler...

  Taze Annelere Tavsiyeler...

  taze annelere tavsiyeler, nelerdir, yapmaları gerekenler, unutulmaması gereken noktalar, ipuçları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, İki kişilik hayatınız 3'e çıktığında tüm hayatınız değişir.Herşeyi ona göre planlamak zorunda kalırsınız.Bunlar seve seve yaptığınız fedakarlıklardır.Birkaç tavsiye de Opr. Dr. Mustafa N. ALİHANOĞLU'ndan geliyor; Bunlara dikkat!...
 4. Taze Annelere Önemli Tavsiyeler!

  Taze Annelere Önemli Tavsiyeler!

  yeni annelere öneriler yeni annelere tavsiyeler Sevgili melekler, doktorunuzdan hamile olduğunuz haberini ilk aldığınız anı mutlaka unutmamışsınızdır. Şimdi ise bebeğinize kavuşacağınız anı iple çekiyor olabilirsiniz. Şunu unutmayınki ebeveyn olmak dünyanın en zor işlerinden birisidir. Ancak karşılığı ise paha biçilmezdir. Biz de mutluluğunuzda birazcık katkımız olsun istiyoruz ve yeni...
 5. Taze Anneler, Fındık da Süt Yapıyor!

  Taze Anneler, Fındık da Süt Yapıyor!

  süt arttıran gıdalar süt arttıran besinler Sevgili melekler, Giresun Üniversitesi (GRÜ) ve Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği işbirliğinde yapılan araştırmada, günde 40 gram tüketilen Giresun kalite fındığın anne sütünü yüzde 20 artırdığı belirlendi. İşta araştırma sonuçları... Daha önce yapılan birçok araştırmada kalp ve damar sağlığı, kolesterol, kansızlık gibi rahatsızlıklara iyi...

Sayfayı Paylaş