1. Angel_tears

  Angel_tears Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Tehlike çanları 561 tür için çalıyor

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

  Türkiye çapında iki yıldan uzun süren bir araştırmaya göre, Anadolu'da yaşayan 550 bitki, sekiz balık, bir kurbağa, bir memeli ve bir kelebek türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
  Doğa Derneği'nin öncülüğünde sekiz üniversiteden bilim adamlarının katılımıyla yapılan araştırmada, sadece Türkiye'de bulunan 561 canlı türünün nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirlendi.

  550 bitki, sekiz balık, bir kurbağa, bir memeli ve bir kelebek türünden oluşan bu canlılar, Türkiye'de tek bir noktada yaşıyor ve büyük oranda insanların yarattığı tahribat nedeniyle yok olmak üzereler.

  Ağırlıkla Akdeniz'de

  561 türün önemli bir kısmı Akdeniz Bölgesi'nde, özellikle Antalya'da yaşam buluyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu yok olan türlerin yoğunlaştığı bölgeler. Göller Bölgesi ve Orta Anadolu'da ise sekiz balık türü küçük kıyameti yaşıyor.

  Türkiye'nin en nadir kurbağası Toros kurbağası (Rana holtzi) Niğde'de, memeli türü Silifke kirpifaresi (Acamys cilicicus) Mersin'de, kelebek türü Malatya kelebeği (Polyommatus dama) ise Malatya'da bir tek noktada yaşıyor.

  Yok olan bitki türleri arasında en çok dikkat çekenlerden biri olan Likya orkidesinden (Ophrys Iycia) tüm dünyada sadece 40-200 birey kaldığı tahmin ediliyor. Likya orkidesinin yok olmasının nedeni, köklerinden salep ve dondurma yapılması.

  İnsan doğayı yok ediyor

  Türlerin yok olması doğal bir süreç olsa da, insan kaynaklı yok oluş süreci doğal süreçlere göre bin kere daha yüksek. Yakın tarihte, çoğu türün yok oluşu kedi ve fareler gibi hayvanların ıssız adalarda yerleştirilmesiyle meydana gelmişti.

  Son çalışmalar ise yok oluş krizinin şimdi genişleyerek dünyanın ana kara kütlelerine de büyük bir hızla yayıldığını ve risk altındaki türlerin çoğunlukla ana karalardaki dağlarda ve alçak arazilerde bulunduğunu gösteriyor.

  Geçtiğimiz günlerde küresel ölçekte yapılan bir araştırmada ise dünyanın 595 kritik bölgesinde yaşayan 794 memeli, kuş, amfibi, sürüngen ve kozalıklı ağaç türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirlenmişti.

   
Tehlike çanları 561 tür için çalıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çan

  Çan

  Kilise çanı geçersiz inanç ve iddiaya, yeminle kazanan tüccara, Evinde çan görmek, soyunu devam ettirecek kadına, Çan sesi bazen müezzine, haberciye ya da bir durumu ilan eden kimseye delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Çıngırak.)Rüyada çan sesi duymak durumunuzda iyiye doğru bir gelişmeyi gösterir. Eğer çan yakınınızda ise işlerinizdeki bu gelişme yakınlarınızın tavsiye ettikleri şekilde hareket...
 2. Evlilikte Tehlike Çanları 20.Yılda Çalıyor

  Evlilikte Tehlike Çanları 20.Yılda Çalıyor

  Türkiye'de evliliklerin sonlandırılmasında "tehlike çanları" en fazla 20 yıl ve sonrasındaki evliliklerde çalıyor. İstatistiklere göre, boşanmalar en fazla geçimsizlik nedeni ile oluyor. TÜİK verilerine göre 2004'de 91 bin 22 kişi boşanırken, bu rakam 2005 yılında 95 bin 895'e yükseldi. 2005'de evliliğinin ilk yılında boşananlar, toplam boşanmaların yüzde 9,32'sini oluşturdu....
 3. Kutup Ayıları İçin Tehlike Çanları

  Kutup Ayıları İçin Tehlike Çanları

  ayılarda üreme ayıların üremesi hayvan çanları küresel ısınmadan etkilenen canlılar Bilim adamları yaptıkları bir açıklamada, küresel ısınmanın kutup ayılarının yaşam savaşı üzerinde doğrudan bir tehdit oluşturduğunu belirterek uyarıda bulundu. Birleşmiş Milletler’e göre ise ortalama küresel sıcaklık değerleri artarak Kuzey Kutbu buzullarını eritiyor ve kutup ayılarının doğal yaşam...
 4. Marmara'daki canlı türleri tehlike altında

  Marmara'daki canlı türleri tehlike altında

  marmaradaki balık türleri marmaradaki tarihi mekanlar marmara denizinde yaşayan balık türleri BURSA (İHA) - Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Bülent Topaloğlu, acil tedbirler alınmadığı takdirde Marmara Denizi'ndeki 50'ye yakın balık türünün yok olacağını bildirdi. TÜDAV Genel Sektereri Topaloğlu, konferans vermek üzere geldiği Bursa'da Marmara Denizi'nin...

Sayfayı Paylaş