Tek Yumurta veya Çift Yumurta İkizi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Uzman SühaN

Administrator
Tek Yumurta veya Çift Yumurta İkizi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
İkiz gebelik (hamilelik) ne zaman belli olur? kaçıncı haftada anlaşılır? tek yada çift yumurta ikizleri oldukları hangi haftada belli olur konusunda anne adaylarının sıkça sorduğu sorular cevapları detaylarıyla birlikte yazımızın devamında.

İkiz gebelik kaçıncı haftada belli olur?
Gebeliğin ilk haftasında yapılan ultrason muayenesinde ikiz gebelik olduğu saptanabilir ancak, daha net olarak 5.veya 6. yapılan ultrasonda ikiz gebelik olduğu kesinlik kazanır. Bazı hallerde ilk muayenelerde tek görünürken bir sonraki kontrolde iki kese birden görülebilir.


ii.jpg

Ayrıca ender olarak yaşansa da, ilk kontrollerde iki kese görülmesine rağmen, bir kaç hafta sonraki muayenede keselerden birisinin büyümeye devam etmediği yani gebeliğin tek olarak devam ettiği de görülebilir.

Özetle, daha net olarak ikiz gebelik olduğunu söylemek için keselerin biraz daha belirgin olup, kalp atılımlarının oluşmasını beklemek gerekir. Buda 7. ve 8. haftaya denk gelir değişkendir.

Bebeklerin tek yada çift yumurta ikizi olduğu en iyi (en yakın sonuç) 9. ve 14. ultrasonda incelenmesi ile anlaşılır. Daha sonraki haftalarda ayırt etmek biraz daha zorlaşır. Bu haftalarda plasenta sayısına ve zarların şekline bakılır. Ultrasonda tek plasenta (bebeğin eşi) görünüyorsa tek yumurta ikizleridir. Plasenta çift görülmüş ise tek yada çift yumurta ikizi olabilir.

Cinsiyetler farklı ise kesin olarak çift yumurta ikizleridir. Tam aksine cinsiyetler aynı ise, tek yada çift yumurta ikizide olabilir.

Gebelik testlerinde ikiz gebelik olduğu anlaşılır mı?
Gebeliğin ikiz olduğu, kanda ve idrar da yapılan gebelik testleri ile ayırt edilemez. B-HCG değeri yüksek görülebilir ancak tanı için ultrason ile görülmesi gerekir.

Belirtilerden yola çıkılarak bakarak ikiz hamilelik anlaşılır mı?
Tekiz ile ikiz gebelik belirtileri arasında bir takım farklılıklar gözlemlenedir ancak, bu durum kesin olarak ikiz bebek olacağı anlamına gelmez. Yani, belirtiler ikiz bebek için ayırt edici değildir. Bu konu ile ilgili sol kısımda yer alan belirtiler kategorisine göz atabilirsiniz.
 
Geri
Üst