1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Tekkeköy Tarihi

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  tekkeköy tarihi tekkeköyün tarihi Tekkeköy ve civarında yapılan araştırmalar sonucunda paleolitik dönemden itibaren yerleşimin varolduğu öğrenilmiştir. Tekkeköy'ün hemen güneyinde yer alan bu yerleşim M.Ö. 600.000 - 10.000lere tarihlenmektedir.

  İlçedeki araştırmalarda Hitit dönemine ait katmanlara rastlanmıştır. Friglere ait kalıntılar da bulunmuştur. Yöre M.Ö. 3.yy ortalarında Pontus devletinin sınırları içine girmiş, daha sonra sırasıyla Roma, Bizans ve Anadolu Selçuklu devletinin eline geçmiştir.

  Selçuklular Anadoluya geçmeye başladığı zaman Bizans devletinin egemenliği altında olan bu yöreyi Türklere ve İslamiyete açmak için, bölgenin önemini de dikkate alarak büyük Türk velisi Şeyh Zeynüddin'i buraya göndermiş ve bir Tekke kurmuşlardır. Tahminen 1250 - 1330 yılları arasında yaşayan Şeyh Zenüddin kurduğu tekkede yolcuları, düşkünleri,, fakir fukarayı kazan kurarak doyurmuştur. Tekkeköy adının buradan geldiği söylenmektedir. 1399'da Tekkeköy Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1402 Ankara savaşından sonra Kubatoğullarının eline geçmiştir. 1419'da Çelebi Mehmet Tekkeköy'ü tekrar Osmanlı topraklarına katmıştır.

  Osmanlılar döneminde burada Türkler ve Bizans döneminden kalma Rum halkı barış içerisinde yaşamışlardır. Ancak I. Dünya savaşı sırasında Türk ve Rum halkı arasındaki barış bozulmuştur. Kurtuluş savaşı sonrasında yapılan Lozan Antlaşması gereği buradaki Rum halkı Batı Trakya Türkleriyle yer değiştirmiştir.
  ***************************************
  Samsun - Trabzon karayolunun 13 km.'sinde güneye doğru 1 km. içeride yeralan Tekkeköy Samsun iline bağlı bir ilçedir.

  Tekkeköy deresinin kıyı ovasına açıldığı kesimde açılmıştır. İlçe topraklarının üçte birini Çarşamba ovasının devamı oluşturur.
  ******************************************
  Önemli gelir kaynakları arasında tarım ve hayvancılık yer alır. İlçe topraklarının üçte biri Yeşilırmak'ın biriktirdiği verimli delta ovasının devamı olup sulu tarıma elverişlidir. Tütün en büyük gelir kaynağıdır.

  İlçede 1944 yılında kurulan Gelemen Devlet üretme Çiftliği'nde yer almaktadır. Karadeniz bölgesinin kaliteli tohumluk ve yem ihtiyacını karşılamak amacıyla 46 bin dönümlük bir araziye kurulmuştur.

  İlçe sınırları içerisinde yeralan Karadeniz Bakır işletmeleri, Azot Fabrikası, Kutlu Kent yöresindeki sanayi ve organize sanayi bölgeleri ilçeye ekonomik anlamda hareketlilik getirmiştir.

  Gelemen mevkiinde yapılmakta olan hava alanı da hizmete girmiştir.
  **********************************************
  Tekkeköy Ören Yerleri: Hitit ve tunç çağı dönemlerine ait buluntular ele geçmiştir. Bu buluntulardan; çarkta çekilmiş deve tüyü, al renkli keramikler çoğunluktadır. Burada bulunan mezarların ilk Tunç çağına ait olduğu saptanmıştır. Bu mezarlardan çıkan eşyaların Anadolu da bir benzerine daha rastlanmadığı belirtilmektedir.

  Tekkeköy Mağaraları: Kalkolitik dönemi sergileyen yerleşim yerleridir. Bu mağaralar doğal oluşmuş ufak mağaraların genişletilerek ve oyularak iskan edilmesi sonucu meydana gelmiştir.

  Şeyh Yusuf Zeynüddin Camii ve Türbesi: Şeyh Yusuf Zeynüddin, Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yaşamış büyük İslam velisidir. Gavs-ı Azan Şeyh Abdülkadir-i Ceylani Hazretlerinin torunudur. Camii kendisi tarafından 1285 yılında yapılmıştır. Türbesi ise bu caminin bahçesinde yeralmaktadır.
  **********************************************
  İlçedeki Gelemen mevkiinde yeralan Costal ormanları, karadenizde ender kalmış kıyı ormanına güzel bir örnektir. Burası Samsun ilindeki doğal değeri yüksek alanlardan biri olarak belirlenmiştir.

  Costal mevki doğal plaj özelliği taşımaktadır. Kıyıdaki Hacı Osman Korusu ve içeriye girildikçe yüksekliği 700 - 800 m. civarında olan Kapaklı Pınartepesi, Kırantepe, Azman tepesi, sahile yakın Asarağaç tepesi piknik ve mesire yeri olarak uygun mekanlardır.

   
Tekkeköy Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tarih

  Tarih

  Rüyada görülen tarihlere çok dikkat etmek gerekir. Bu belirli bir zamanı işaret eder. Ayrıca tarihi oluşturan tüm sayılar ayrı ayrı da yorumlanır.
 2. Tekkeköy Resimleri

  Tekkeköy Resimleri

  tekkeköy resimleri tekkekoy tekkeköy samsun resimleri Tekkeköy denince sakın aklınıza şöyle küçük bir köy manzarası gelmesin Tekkeköyün adı sadece Tekkeköy ama kendisi oldukça gelişmiş çok güzel bir yerleşim bölgesi .Tarihi kalıntılarında bulundugu bu güzel yerleşim bölgesinde insanın içini açacak çok güzel bir havası ve manzaraları var bunlar nelermi işte size bazı örnek resimler
 3. Edirne Tarihi

  Edirne Tarihi

  Edirne tarihi bir kent olup tarih boyunca da önem ve değerini korumuştur. Edirne’nin ilkçağlarda Orta Asya’dan göç edip buraya yerleşen Traklar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Sonradan Büyük İskender buraları Makedonya İmparatorluğu’nun uçsuz bucaksız sınırları içine katmıştır. Daha sonra Romalılar’ın hakim olduğu bu topraklar 395 yılında Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılmasıyla Doğu...
 4. Somali Tarihi

  Somali Tarihi

  somali tarihi somali resimleri somaliden bir aile somalinin tarihi yemekleri Gerçekten Somali adını duyduğumuzda olaysız hemen hemen bir günü bile geçmeyen ülke geliyor.Gün olmasınki olay çıkmayan bu ülkenin aslında çok güzel yerleri var ama olaylar ne yazıkki ülkenin adınıda kirletebiliyor işte şimdi sizlere Somali nin tarihi yapısını paylaşmak istiyorum Ülke, önceleri Baharat Ülkesi...
 5. tarih dersi

  tarih dersi

  bu seneydi tarih dersini çok severim hocanın sınıfdakı en iyi ögrencısıde benim.ders bitimine 10dk kala dersi bitirmişti hoca sınıfdakılerle muhabbet ediyordu bnde cantamı maanın ustune koymuştum göz ucuyla tlf baktım msj yasdım hocada görmuş.birden demesmi bazıları anlamıyor ama ben tlfla ugrastıklarını göruyorum die. ne cok utanmıştım en sevdigim hocaya rresil olmuştum :( :( yinede en yuksek...

Sayfayı Paylaş