1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Tekrarlayan Tüp Bebek (IVF/ICSI) Başarısızlığının Nedenleri ve Çözüm Önerileri

  Konu, 'Tüp Bebek Merkezleri' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Sevgili meleklerim; tüp bebek gelişen çağın mucizelerinden biri.Tüp bebek denemelerinde başarısızlık yaşayanlara çözüm önerileri sunulmuş,buyurun öğrenelim;
  [​IMG]

  Tekrarlayan Tüp Bebek (IVF/ICSI) Başarısızlığının Nedenleri ve Çözüm Önerileri
  Başarısız bir Tüp Bebek denemesi sonrasında maddi ve manevi olarak yıpranmış, umudunu yitirmiş bir çiftle görüşmek infertilite (kısırlık) uzmanı için en zor an olsa gerek. Tüp bebek kısırlık tedavisinde ki en son basamak olduğuna göre çiftler çocuksuz bir gelecek olasılığı ile yüz yüze gelmiş bir yandan da tedavi eden hekim veya merkeze olan tepki ve üzüntü nedeniyle, bu hastaların dinlenmesi ve çözüm üretilmesi gereken zorluklarıdır. Umutsuzluk, her türlü deneysel alternatif tedavi yöntemlerini arkasından getirecektir. Tüp Bebek tedavisinde yeterli bilimsel kanıtı olmayan yöntemleri mucize gibi sunan kişi ve merkezler için hastaların umutlarının suistimal edilmemesi adına çiftler doktoru tarafından bilgilendirilmeli ve uyarılmalıdır. “Başarısız tüp bebek denemesi”nin ne olduğu hastaya çok iyi vurgulanmalıdır. Başarısız Tüp Bebek denemesinin en az 3 IVF denemesi veya iyi kalitede toplam 10 adet embriyo transferini takiben gebelik oluşmaması olarak tanımlandığı mutlaka bilinmelidir.
  Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının nedenleri tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Olası nedenler 3 başlık altında incelenmelidir.
  1-Uterus (rahim) ve tüplerdeki anormallikler:Polip,myom, yapışıklık, doğumsal şekil bozuklukları, pıhtılaşma ve reseptör bozuklukları, immünolojik faktörler, endometriozis, tüplerde sıvı birikmesi şeklinde sıralanabilir.
  2-Embriyonal faktörler: Kromozomal anormallikler (sıklıkla sperme bağlı veya yumurta nedenli) en çok rastlanan neden olup iyi embriyo morfolojisi ve bölünmesi varlığında dahi yüksek oranda kromozom anomalisi mevcuttur. Ayrıca embriyo duvarının kalın olması ve laboratuvar koşullarına töleransı azalmış embriyo da başarısızlığı getirebilir.
  3-Embriyo transfer tekniği: En son ve en önemli basamak olan transferi yapan doktorun ve ekibin deneyimi veya transferin zor olması tüm emeklerin boşa gitmesi demektir.
  Tedavinin başında hastanın öncelikle anatomik bir anormalliğin varlığı varsa ortaya konmalı ve nedene yönelik tedaviyle başlanmalıdır. Sonrasında tedavinin başarı oranını arttırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış hastaya göre seçilmek üzere şu yöntemler uygulanabilir:
  A- Blastokist Transferi:5.gün embriyo transferidir.
  B-İnterval transfer: Bu yöntemde hem 2 veya 3.gün embriyo transferi hemde 5. gün transferi olmak üzere çift transfer uygulaması yapılarak gebelik şansı anlamlı olarak arttırılmaktadır.
  C-Assisted Hatching: Transfer yapılacak Embriyoların duvarının lazerle inceltilmesi embriyoların kabuklarından kurtularak rahme tutunmalarını kolaylaştırmaktadır.
  D-Ko-Kültür : Ko-kültür, anne adayının rahminden alınan hücreleri yetiştirmek ve laboratuvarda oluşan döllenmiş yumurtalarınızı bu rahim hücreleri üzerine yerleştirip gelişmelerini sağlamaktır. Yapay rahim adı da verilen uygulamada embriyo gelişiminin anneden alınan rahim hücreleri ile birlikte olmasının iyi sonuç verdiği konusunda yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca embriyo geliştirme solusyonlarının ileri teknoloji ürünü olması artık bu yöntemin az sayıda merkezde yapılmasına veya kullanılmamasına neden olmuştur.
  E-Yeni Tedavi Protokolleri: Yumurta büyütme ilaçlarının uygulanım protokollerinde değişiklik yapılması veya doğal siklusta tüp bebek yapılamasının gebelik şansını arttırdığı kanıtlanmıştır.
  F-Mikro TESE : İleri derecedeki sperm anormalliklerinde boşalma spermine göre testiküler spermlerde kromozomal hasar olma olasılığı anlamlı olarak daha az olduğu için embriyo kalitesi ve gebelik şansını arttırmak adına mikro tese denenmelidir.
  Tüm bu yöntemler uzun yılların çalışma ve deneyimleri sonucu son zamanlarda ki gebelik şansını arttırmak adına kullandığımız uygulamalar olup mucize denebilecek bir yöntem son yıllarda uygulamaya konulamamıştır ancak çalışmalar devam etmektedir.
   
Tekrarlayan Tüp Bebek (IVF/ICSI) Başarısızlığının Nedenleri ve Çözüm Önerileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp Bebek » IVF Sözlüğü »

  Tüp Bebek » IVF Sözlüğü »

  ege doğumevi doktorları asthenozoospermia nedir asthenozoospermia mikromanipülasyon Testlerinizde yada raporlarınızsda kısaltmalarını yada yabancı dilde yazılmıs açıklamaları gördüğünüzde kafamızda hep soru işaretleri kalır bunlar nedir diye.Aşağıda ki açıklamalar okuduklarınız hakkında size açıklayıcı bilgi vermesi için sunulmuştur.Bazılarının kısaltması var.Bazıları direkt olarak...
 2. Tüp Bebek - ICSI

  Tüp Bebek - ICSI

  İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olarak da adlandırılan mikroenjeksiyon işleminde seçilen tek bir sperm hücresi bir yumurtanın içine enjekte edilir. Bu işlemden önce çeşitli kimyasallar kullanılarak yumurtanın etrafındaki hücreler temizlenir. Mikroenjeksiyon işlemi özel mikroskoplara takılan mikropipetler yardımı ile gerçekleştirilir. 1992 yılından beri uygulanmakta olan ICSI işlemi...
 3. Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlık Nedenleri

  Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlık Nedenleri

  bu konu tüp bebek başarızlık nedenleri hakkında genel bilgilere yer vermektedir. Normal yolla bebek sahibi olamayan içftlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan tüp bebek yönteminde bazen birkaç deneme sonrasın da bile bebek sahibi olunamıyor. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlık nedenleri hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyoruz. Klasik olarak en az 3 tüp bebek uygulamasında...
 4. Tüp bebek tedavisinde başarısızlığın nedenleri

  Tüp bebek tedavisinde başarısızlığın nedenleri

  tüp bebek tedavisinde başarısızlığı etkileyen faktörler,tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırmanın yolları,tüp bebek neden tutmaz,tüp bebeğin tutmasını engelleyen faktörler,başarısız tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler Tüp bebek doktorunuz kısırlık tedavilerinin başarı oranlarını anlattığında, o güne kadar sonuç elde edemeyişinizin getirdiği ümitsiz bekleyişinizden dolayı yüzde ‘0’...
 5. Tüp bebek Tekrarlayan döllenme başarısızlığı

  Tüp bebek Tekrarlayan döllenme başarısızlığı

  Tüp bebek yöntemleri teknolojideki gelişmelerle birlikte gelişmeye devam etmektedir. Yeni tedavi yöntemleri ortaya çıktıkça başarı şansının düşük olduğu hastalarda yüz güldürücü sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Tüp bebek tedavisindeki gelişmelerin amacı daha az maliyetle, daha az muayene ve tahlil gerektiren, daha başarılı sonuçlar almaktır. Bu doğrultuda tüp bebek tedavisinin her basamağında...

Sayfayı Paylaş