Etiketler:
 1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Tel örme Tekniği İle Kolye Yapımı

  Konu, 'Takı ve Takı Tasarım' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  kolye, yapılışı, malzemeleri nelerdir, tel bükme yöntemi, nedir,hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz.


  Malzemeleri;

  * Siyah renkte ince tel (0,30 mm)
  * 12 Adet örme tezgahının deliğinden geçebilecek boyutta çakıl taşı
  * Klips, tüp ve halka yapmak için kalın tel (0,80 mm)
  * Örme tezgahı
  * Tığ, karga burun, yan keski, 5*5 nolu örgü şişi
  Kolyenin Yapım Aşamaları:


  İnce telin ucunu örme tezgahının deliğinden yukarıdan aşağıya doğru geçirip, alttan çıkan telin ucunu avucunuzun içine alın. Daha sonra tezgahın üzerinde bulunan dört adet çiviye teli çok sıkmayacak şekilde sarın (içten dışa doğru). Makaraya doğru devam eden teli ilk çivinin üzerine koyun. Telin altında sarma sırasında oluşan ilmeği tığ yardımıyla çivinin üzerinden atlatın ve ikinci, üçüncü ve dördüncü çivi içinde aynı işlemleri tekrarlayın. Böylece yeni ilmekler oluşacaktır.


  [​IMG]  Yeniden bir, iki, üç ve dördüncü çivi diye saatin yönünde örmeye devam edin.

  Ördükçe örme tezgahının deliğinin alt tarafından silindir şeklinde örgünüzün çıktığını göreceksiniz. Bir ucu nazikçe aşağıya doğru çekin. İlk çakıl taşını, örgünün ortasında kalan delikten aşağıya doğru itin. Örmeye devam edin ve ikinci çakıl taşını deliğe koyup, itin. Kalan taşlarla aynı işleme devam edin. Önemli olan 5*5 taşlar arasındaki örgü mesafelerinin birbirine eşit olmasıdır. Son olarak 12. taşı yerleştirdikten sonra örgünün boynu sardığından emin olun.  Beş, altı ilmek daha örüp, ilmekleri çivilerden çıkarın. 10 cm. pay bırakarak yan keskiyle teli kesin. Teli çividen çıkardığımız her ilmeğin içinden geçirip çekin. 0,80 mm ölçüsündeki kalın telden 3 cm uzunluğunda iki parça kesin. Bu parçalardan birer göz yapın. (Çivi yapıyoruz) Kolyenin her iki ucundan bu gözlere örgüyü geçirin, gözü sıkıştırın. Bıraktığımız 10 cm.lik payla ince teli kalın telin gözünden tekrar tekrar geçirip sarın. Bu işlem sağlamlaştırma işlemidir. Varsa telin fazlalığını yan keski ile kesin.

  Tüy yapmak için kalın telden 10 cm. uzunluğunda iki parça kesin. İlk parçayı elinizle iyice düzleştirin. Telin tamamı ile kargaburunun ucuyla inceden kalına doğru giden bir helezon yapın. İkinci 10 cm’lik tel parçasıyla işlemi tekrarlayın. Oluşan iki adet tüpü örgünün her iki ucuna yaptığınız çivilere geçirin. Açıkta kalan tel uçlarını büyük birer göz olacak şekilde kıvırın.

  Kalın telin 4 cm’lik kısmını 5 numaralı örgü şişine sarıp, yankeski ile keserek 2 adet halka yapın. Bu halkaları kolyenin ucundaki gözlere takın.

  Klips yapmak için yine kalın telden biri 6, ikincisi 4 cm uzunluğunda olmak üzere iki parça kesin. Kısa olanı “8″ formunda kıvırın, üzün parçadan küçük yatay bir helezon oluşturup, ucuna göz yapın. Bu iki klips parçasını daha önce taktığımız halkalara biri bir uca, ikincisi diğer uca olmak üzere geçirip, takıyı sonlandırın. Bu kolyede arzu ederseniz çakıl taşları yerine boncuklar, değerli taşlar kullanarak daha farklı bir takı yaratabilirsiniz.

  [​IMG]


  Kolyemiz hazırlandı bile.

   
Tel örme Tekniği İle Kolye Yapımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Örme Yapraklı Kolye

  Örme Yapraklı Kolye

  misinalı takılar boncuk örme teknikleri kum boncuk örme kum teknikleri bonçuk kolyeler Malzemeler: Krem rengi iri kum boncuk Yaprak yeşili kum boncuk Çiçek teli 0,20 mm misina Papağan Yaprakların hazırlanışı : Yeşil kum boncuk, çiçek teli ile yaprak şeklinde örülecek. En sondaki iki tel 4-5 kez bükülüp, bükülmüş haldeyken 3 mm. kadar kesilecek. 85 - 90 adet civarı yaprak...
 2. Bağlamada Tel Çekme Tekniği

  Bağlamada Tel Çekme Tekniği

  bağlamada çektirme bağlamada çekme vuruşlar vuruş teknikleri bağlama vuruş teknikleri Tel çekme, bağlamanın temel tekniklerindendir. Parmakla teli çekerek ses çıkarmayı ifade eden bu teknik, kopuzun ilk dönemlerinden bu güne kadar gelişerek süregelmiştir. Anadolu'da el ile bağlama çalma geleneğinin genelinde rastlanılan bu icra şekli, Doğu yöreleri ve Teke Bölgesinde farklılıklar...
 3. Fringe Tekniği Kolye Yapımı

  Fringe Tekniği Kolye Yapımı

  kum boncuktan kolye yapımı fringe tekniği Kolyenin yapımı: Bir tane kum boncuğa misinayı çaprazlıyoruz, sağa ve sola 3er tane kum boncuk geçirip 1 kumboncukla tekrar çaprazlıyoruz, böylece istediğiniz uzunluğa gelene kadar devam ediyoruz, 20 numara misinamızı iğnemize geçiriyoruz ve ilk çaprazladığımız karenin tam ortasındaki kum boncuktan sağlamlaştırıyoruz ve kolyenin uzunluğuna bağlı olarak...
 4. Pet Şişe ile Kolye Yapımı

  Pet Şişe ile Kolye Yapımı

  kolye yapımı kolye yapımları pet şişeden yapımı Pet şişe ile takı tasarımı çok değişik olmuş, ilgilenenler için modeller sunuyorum.

Sayfayı Paylaş