1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.273
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Telefonun bataryası neden şişer?

  Konu, 'Meleko Destek' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Mobil cihazlar ardı ardına çıkar, yenilikler tavan yapar da peşinden problemler gelmez mi? Elbette gelir. Bunlardan biri de akıllı telefon ve tabletlerde pek çok kullanıcının başına gelen batarya şişmesi sorunu. Telefonun kapağını açtığınızda bataryanın şiştiğini mi gördünüz? Ya da telefonun kapağı yerinden mi taşıyor? O halde, dilerseniz, bu sorunun sebeplerine bakalım.

  Özellikle Samsung telefonlarda sıkça görüşen batarya şişmesine gerekçe olarak pek çok sebep sayabiliriz. Ancak bunların en başında şüphesiz ki telefonu şarjdayken kullanmak geliyor. Eğer telefon şarja takılıyken kullanıyorsanız telefon bataryası şişecektir. E haliyle bu da batarya patlamasına, pil ömrünün azalmasına ya da bataryanın büyümesine yol açacaktır.


  < Konu Resmi..>


  İkinci ana sebep ise orijinal şarj aleti kullanmamaktan kaynaklanır. Bataryanın iç özellikleri ile üretilen kalitesiz şarj cihazlarının uyuşmaması sonucunda batarya şişmesi meydana gelebilir. Akıllı bir telefona sahipseniz bataryayı, cihaza uyumlu orijinal ve kaliteli bir aletle şarj etmelisiniz.

  Üçüncüsü ise telefonun bilgisayar veya araba çakmaklığı ile şarj edilmesi. Araba çalıştırırken ya da durdururken bataryanın düzensiz elektrik akımı alması şişmeye davetiye çıkarabilir. Aynı şekilde bilgisayarda oturumun açılıp kapanması, yeniden başlatma gibi durumlarda zamanı geldiğinde bataryanıza elveda diyebilirsiniz.

  Uyarı: Batarya içerisinde yüksek oranda enerji barındırdığından şişmiş bataryayı kullanmak pek doğru olmayacaktır. Büyük tehlikelere davetiye çıkarmamak adına bataryanızı yenilemekte fayda var.

  Şişen batarya iner mi?

  Bataryam şişti, batarya şişmesini önleyebilir miyim veya şişen bataryayı indirebilir miyim demek pek mantıklı değil. Şişen bataryanın inmesi teknik olarak mümkündür. Ancak çalışacağı ya da ileride size zarar vermeyeceği konusunda bir şey söylememiz doğru olmaz.

  Eğer telefonun bataryası şiştiyse, yenisini satın almanız en akıl karı iş olacaktır.


  Batarya şişti, garantisi var mı?

  Evet, şişen bataryalar garanti kapsamı altındadır. Eğer garanti süresi dolmadıysa cihazın bataryasını değiştirebilirsiniz. En çok Samsung telefonlarda görülen bu soruna çözüm olarak en yakınınızda bulunan Samsung Yetkili Servis’e durumu izah etmeniz yeterli olacaktır.

  Şişen batarya patlar mı?

  Telefon bataryaları esnek bir yapıya sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz şişme nedenlerinden dolayı hacim bir müddet genişler ve patlamaya yol açabilir.

  Aşağıdaki videoda görüldüğü üzere şişmiş bataryanın patlaması vücudunuzda ciddi ve çeşitli yaralanmalara sebebiyet verebilir.

  En çok batarya şişmesi hangi telefonlarda görülüyor?

  İnternet üzerinde kullanıcıların batarya şişmesi ile alakalı yaptıkları yorumlardan hareketle bu problemin çoğunlukla Samsung Galaxy modellerinin bazılarında görüldüğünü söyleyebiliriz. Tabii bu söylem Samsung telefonlardan uzak durun, sakın almayın dediğimiz anlamına gelmiyor.

  Aşağıda bulunan adımları uygulayarak telefon pili şişmesinin önüne geçebilirsiniz.

  Telefon bataryasının şişmesini önlemek için ne yapabilirim?

  Telefonu şarjdayken kesinlikle kullanmayın. Hem telefonun şarjının gitme süresini düşürürsünüz hem de batarya şişebilir.
  Kalitesiz şarj aletleri kullanmayın.
  Mümkün oldukça telefonunuzu aracın çakmaklığında şarj etmekten kaçının.
  Akım düzensizliği olabileceği için bilgisayar yerine prizden şarj edin.
  Fiyatı ucuz ne olacak ki o da batarya bu da, pahalıysa iyidir mantığından kaçının. Orijinal ürünler kullanın.
  Batarya telefon modeline uyumlu olmalıdır. “Galaxy S3’ün bataryası Samsung Galaxy Trend modeline oluyor. O zaman Trend’e bu bataryayı takabilirim.” demek de son derece yanlış.
  Açıklama sizi tatmin etmediyse veya eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.
   
 2. Hüseyin çorak

  Hüseyin çorak Forum Okuru

  telefonu alalı 4 ay olmadı bataryası şişmiş garantiye yollayacam .işçilik eskisi gibi değil.her şey dandik
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.273
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, şişen bataryalar garanti kapsamı altındadır. Sizin telefon henüz yeni garanti den faydalanıyorsunuz. Telefonu uzun süre şarjda tutmak, şarjdayken kullanmak bataryanın şişmesine neden olabiliyor.Bunlar dan kaçınırsanız, bataryanın şişmesine bir nebze engel olabilirsiniz..
   
Telefonun bataryası neden şişer? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cep telefonu elinize neler yapiyor.

  Cep telefonu elinize neler yapiyor.

  Mesaj yazan el hasta oluyor ! Yoğun mesaj trafiğiyle başetmekten yoruluyorsanız, bir de parmağınızı düşünün.. Türkiye'de cep telefonunun kullanılmaya başlamasının üzerinden on yıl geçerken; kablosuz teknolojinin gelişmesi, dizüstü bilgisayarların evrimi ve gerek kısa mesaj gerekse elektronik posta mesajlarının hayatımızdaki yeri giderek artıyor. Profesyonellerden öğrencilere kadar...
 2. Ayaklarımız neden şişer? Sebepler?

  Ayaklarımız neden şişer? Sebepler?

  ayak şişmesi ve kızarması yaşlılarda ayak şişmesi ayaklarım şişiyor el ve yüz ayaklarda şişme kızarma Benimde ayaklarım sadece sabah normal. Sürekli işimden dolayı masa başında oturmaktan mı böyle şiş? bilmiyorum.. Ama ayaklarımızın şişmesi için çok neden var. İşte birkaç doktorumuzun bu konudaki görüşlerini sizin için paylaştım.. Bazı sağlık sorunlarını zaman zaman hepimiz yaşarız....
 3. Hamileyim Karnım Ne Zaman Şişer?

  Hamileyim Karnım Ne Zaman Şişer?

  hamilelikte karın ne zaman çıkar,gebelikte karın ne zaman büyür,hamilelikte karın ne zaman büyür,gebeyim karnım ne zaman çıkıcak,gebelikte karın büyümesi hakkında bilgiler Anne adaylarının karın (veya göbek) büyüklüğü ile bu kadar çok ilgilenmesinin başlıca sebebi büyüklüğün bebeğin büyüklüğü ve gelişmesi ile ilgili olduğunu sanmalarıdır. Halbuki gerçekte karın büyüklüğü ile bebeğin...
 4. Orjinal telefon bataryası nasıl anlaşılır?

  Orjinal telefon bataryası nasıl anlaşılır?

  Günümüzde maliyetlerin artması sonucunda cihaz ve bataryaların fiyatları artış gösteriyor. Bir teknoloji ürünü günümüzde maliyeti fazla olmasından dolayı yan sanayisi geliştirilmiştir. Her geçen gün maliyeti düşürmek adına piyasaya sürülen bir çok batarya yan sanayi malı olmaktadır. Yeteri kadar kaliteli olmadığı gibi telefona zarar vermektedir. Kullandığınız batarya hızla boşaldığı gibi 1-2...
 5. Kulak şişmesinin nedenleri nelerdir?

  Kulak şişmesinin nedenleri nelerdir?

  Kulak şişmesine neden olan etkenler kulağın farklı bölgelerine etki edebilir ve bu şişkinlikle birlikte zaman zaman ağrı ve kızarıklık da görülebilir. Kulak şişmesinin nedenini anlamak tedavi için en etkin yolu bulmanızı sağlayacaktır. Kıkırdak İltihabı Şişkinlik kulağın görünür kısmında, kulak memesinin üst tarafında ise, en olası neden kulakta bulunan kıkırdak dokunun iltihap kapmış...

Sayfayı Paylaş