Etiketler:
 1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Televizyon çocuklarımızı öldürüyor !!

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  Meleklerim... Oturma odasında, salonda, mutfakta.. Artık neredeyse her evin bir odasında televizyon var. Kapatmak istediğiniz anda bile 'Başka kanalda ne var acaba?' düşüncesi 'aptal kutusu' diye tabir edilen bu cihazı kapatmaya engel oluyor. Yemek tarifiydi, ünlü birinin hayatıydı, haberdi, çocuğumuzun çizgi filmiydi.. derken bir türlü kapanmayan televizyonlar, 2 yaşın altındaki çocukların iletişim ve konsantrasyon yeteneklerini olumsuz yönde etkiliyor, beyin hücrelerini öldürüyor!
  < Konu Resmi..>  Avustralya hükümetinin "televizyon izlemenin çocuk beyninin gelişimi üzerindeki olumsuz etkileri" konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla hazırladığı rehberler, dünya basınında yankı buldu. İngiliz The Guardian gazetesi, televizyonun ulusları uyuşturan bir cihaz olmasının yanı sıra, bebek bakıcısı ve çocuklar için öğretmen görevlerini üstlendiğini de yazdı.
  Çocukların dünyaya geldikleri ilk aylardan itibaren televizyonla iç içe olduklarını belirten gazete, Avustralya'da küçük çocukların televizyon karşısında diğer aktivitelere oranla çok daha fazla vakit geçirdiğini vurguladı. Buna göre ortalama dört aylık bir çocuk, günde 44 dakika televizyona bakıyor. ABD'de iki yaş altı çocuklara bakıldığında bu rakam günde 1.2 saate çıkıyor. İngiltere'de ise daha büyük çocukların gün içerisinde televizyon ve bilgisayar oyunlarının karşısında geçirdiği zaman 5 saati buluyor. Avustralya hükümetinin rehberine göre bu durum çocukların iletişim yeteneğine ciddi boyutta zarar veriyor.
  Avustralya hükümetinin ebeveynlere tavsiyesi, Amerikalı uzmanlardan da destek gördü. Amerikan Pediatri Akademisi, 2 yaş altı çocukların ekran karşısına geçmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Seattle Çocuk Araştırmaları Enstitüsü'nden Dr. Dimitri Christakis, zamanını DVD izleyerek geçiren 8-16 aylık çocukların, izlemeyenlere oranlara saat başına altı ila sekiz kelime daha az öğrendiklerini vurguladı. Medya ve Çocuk Sağlığı Merkezi'nden Marie Evans Schmidt ise oyun sırasında arka planda televizyonun açık olmasının bile çocuğun odaklanmasını olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdi. İngilizler ise çocukların televizyon izleme süresine dair herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Aksine, televizyonun 0-5 yaş arası çocukların öğreniminin bir parçası olması gerektiğini savunuyor. Çocuk-televizyon ilişkisi konusunda en katı olan ülke ise Fransa. Fransa'da televizyon kanallarının hedef kitlesi üç yaş altı çocuklar olan programları yayımlaması yasak. Ülkede kablolu kanallara, uyarı ibaresi yayımlama şartı getirildi: "Televizyon izlemek, üç yaş altı çocukların beyin gelişimini yavaşlatabilir."
  Çocuk gelişimi uzmanlarına göre, çocukların zihinsel gelişimini olumlu yönde etkileyen üç unsur bulunuyor: Ebeveynler veya bakıcılarla yüz yüze etkileşim, iletişim kurmayı öğrenme ve fiziksel dünyayı manipüle edebilme, yaratıcı problem çözme oyunları. Elektronik ekranlar ise çocuklara bu üç unsurdan hiçbirini sağlayamıyor. Daha agresif davranışlar gösteren ve dikkat dağınıklığı yaşayan çocukların korunabilmesi için, bu yaş grubu çocukları ekrandan uzak tutmak gerekiyor.

  Ne zararı var? Peki TV karşısında uzun zaman geçirmek çocukların zihinsel gelişimini nasıl etkiliyor? Avustralya hükümetinin rehberine, rehberin hazırlanmasına yardımcı olan Avustralya Deakin Üniversitesi Epidemiyoloji Profesörü Jo Salmon'a göre yanıt şöyle:
  Konuşma becerisi: 2 yaş altı çocukların televizyon izlemesi, konuşma becerisini zedeliyor.
  İletişim: Ekran karşısında asosyalleşen çocukların iletişim kurma yeteneği zarar görürken, odaklanma süreleri de kısalıyor.
  Kelime dağarcığı: 6 ila 30 aylık çocukların TV izlemesi, kelime dağarcığını da daraltıyor.
  Sinaptik bağlantı: Televizyon, beyin nöronlarını ve gürültüyü çeşitli sinyallerden ayırt etmeye yarayan sinaptik bağlantıları öldürüyor.

  Kaynak: Milliyet / The Guardian
   
Televizyon çocuklarımızı öldürüyor !! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocukları televizyonun önünden kaldırın! Zararlı

  Çocukları televizyonun önünden kaldırın! Zararlı

  DİABET HASTASI ÇOCUKLARINIZA DİKKAT Çocukları TV önünden kaldırın TV önünde çok vakit geçiren şeker hastası çocukların durumları kötüleşiyor Norveçli bilim adamlarının araştırmalarına göre televizyon önünde çok vakit geçiren diabetli çocukların vücutlarındaki kan şekerinin zaman kontrolünü yapmak daha zor hale geliyor. Amerikan Pediatri akademisinin çocuklara günlük iki saatten fazla...
 2. Televizyon Çocuğumun Psikolojisini Bozar mı?

  Televizyon Çocuğumun Psikolojisini Bozar mı?

  Günümüzde televizyon (TV) artık hayatımızın çok önemli parçalarından biri olmuş durumda. Bir kuşak öncesinde tek kanallı, siyah-beyaz, günde üç-dört saat yapan; iki kuşak öncesinin çocukluğunun bilmediği TV’nin çocuklar üzerine etkilerini uzun vadeli bilmenin olanağı yok aslında. Ancak öte yandan, son yıllarda, özellikle TV’nin çocuğun hayatında gireli daha uzun yılların geçtiği ülkelerde,...
 3. Televizyon Ve Çocuk

  Televizyon Ve Çocuk

  çocuk haklarını kullanamayan çocuklar haklarını kullanamayan çocuklar iletişim araçlarının masal anlatma geleneği üzerindeki etkileri iletişim araçlarının masal anlatma geleneği üzerindeki etkisi 20. Yüzyılın en büyük buluşları arasında kitle iletişim araçları yer almaktadır. Bunlar içerisinde şüphesiz en önemli yeri de Televizyon almaktadır. TV insanlık tarihi adına büyük gelişmelere vesile...
 4. okul öncesi çağındaki çocuklar ve televizyon

  okul öncesi çağındaki çocuklar ve televizyon

  okul öncesinde televizyon yapımı okul öncesi televizyon yapımı eğitici çizgi film tuvalet eğitimi eğitici çizgi filmler tuvalet eğitimi öncesi cizgi filmler Bu yaş grubunda çocuğun gelişimi ile ilgili önemli adımlar atılır. 0-3 yaş grubunda olduğu gibi çocuğun gelişimi bu dönemde de çok hızlı bir şekilde devam eder. Bu dönemde anne baba , arkadaş ve sosyal çevre ile etkileşim ve iletişim...
 5. Televizyona ekmek atan çocuk...

  Televizyona ekmek atan çocuk...

  televizyona ekmek atan çocuk televizyonun içine ekmek atan çoçuk televizyon ve çocuk hikaye Okuduğumda yüreğimden bir şeyler koptu.. çocukların bile duyarlığı oldugu bu konuya biz büyükler olarak bu kadar duyarlı olamıyoruz... Okuyunca bana hak vereceğinize ve beğeneceğinize garanti veriyorum....

Sayfayı Paylaş